KRİPTO

Bitcoin Halving Nedir, Sonrası Ne Olur?

Bitcoin halving nedir sorusu muhtemelen kripto para piyasasına yeni giriş yapanların en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Bitcoin’in blok ödülünün yarı yarıya azaltıldığı bir olay olan Bitcoin halving, dönem dönem yapılmaktadır. Peki Bitcoin halving ne zaman, saat kaçta ve tarihi nedir? İşte sizler için Bitcoin halving sonrası ne olur gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde hazırladık.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin halving, Bitcoin’in blok ödülünün yarı yarıya azaltıldığı bir olaydır. Bitcoin’in oluşturucuları, Bitcoin’in takip edilebilir bir para birimi olmasını ve sistemi sürdürülebilir kılmak için belirli bir süre sonra blok ödüllerinin yarıya indirilmesini planladılar. Bu, Bitcoin’in arzının kademeli olarak azalmasına ve sonunda toplam arzın 21 milyon Bitcoin’e ulaşmasına yardımcı olur.

Bitcoin blok ödülü, Bitcoin madencilerine yeni blokları doğrulama ve Bitcoin ağını koruma karşılığında verilen ödüldür. Başlangıçta blok ödülü 50 BTC idi. Ancak her 210.000 blokta bir (yaklaşık olarak her dört yılda bir), bu ödül yarıya düşürülür. Bu olaya “halving” (yarılama) denir.

Bitcoin halving’in amacı, Bitcoin arzının kontrollü bir şekilde azalmasını sağlamaktır. Bu da Bitcoin’in değerini artırabilir, çünkü daha az Bitcoin arzı olduğunda talep artarsa fiyat yükselir. Ancak halving, Bitcoin madenciliği zorluğunu artırabilir ve bazı madencilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için daha fazla kaynak harcamalarını gerektirebilir.

Bitcoin Halving Kaç Yılda Bir Yapılır?

Finans ve kripto piyasasında gözler Bitcoin yarılanmasına çevrilirken, halvingin kaç yılda bir yapıldığı merak ediliyor. Bilinene göre Bitcoin yarılanması, yaklaşık olarak 4 yılda bir yapılmaktadır.

Ne Zaman?

2024 Bitcoin halving ne zaman olacak diye merak edenler için sıradaki işlemin 20 Nisan 2024 Cumartesi günü gerçekleşeceğini belirtebiliriz.

Bir Dahaki Halving Ne Zaman?

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan Bitcoin halvingin bir dahaki evresi 2028 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Sonrası Ne Olur?

Bitcoin halving, Bitcoin topluluğu arasında büyük bir olaydır ve genellikle fiyat üzerinde spekülasyonlara neden olur. Bazıları Bitcoin fiyatının halving öncesi ve sonrasında büyük dalgalanmalar yaşayabileceğini düşünürken, diğerleri bunun daha uzun vadeli bir etki olduğunu savunur. Her halving olayı, Bitcoin ekosistemi üzerinde farklı etkilere neden olabilir ve genellikle Bitcoin’in geleceği hakkında tartışmaları tetikler.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.