SAĞLIK

Kambur Neden Olur? Duruş Bozukluğunun Tedavisi Var mı?

Günlük yaşantımızda yatarken ya da otururken duruş şekillerimize pek dikkat etmiyoruz. Özellikle bilgisayar, telefon gibi cihazlara odaklandığımız için duruş bozukluğu yaşıyoruz. Bu da kambur duruş şeklinde durmamıza neden olduğu için ilerleyen yaşlarda kambur çıkmasına neden oluyor. Peki boyun duruş bozukluğu yaşamamak için nasıl oturmalıyız? İşte sizlere kambur neden olur? kambur durmanın zararları ve kambur duruş düzeltme hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Sandalye ya da koltukta otururken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bu noktalar kambur neden olur sorusunun cevabını bizlere açıklayacak. İşte kambur duruşu düzeltmek için bu noktalara dikkat etmemiz gerekecek. Peki bu dikkat etmemiz gereken noktalar neler?

Kambur Neden Olur?

Kambur Neden Olur? Duruş Bozukluğunun Tedavisi Var mı?

Yukarıdaki resimde gördüğünüz oturuş şekillerine dikkat edin. İlk resme baktığınızda sandalyede oturan bir kişinin karşısına bakarken eğiminin 70 derece kadar eğik olması sonrası duruş bozukluğu anlamına geliyor. Bu da ilerleyen yaşlarda kambur olma riskinizi yükseltiyor. İkinci resme baktığımızda ise birçoğumuzun doğru oturuş şekli olduğunu düşündüğü 90 derecelik oturma durumudur. Fakat bu oturuş şekli de oturuş bozukluğu olarak görülüyor. Son resme baktığımızda ise 125 dereceden fazla bir şekilde arkasına yaslanarak oturan bir adam var. İşte bu adam oturuş şekilleri arasında en doğru olanı yapıyor. Çünkü sırt tamamen sandalyenin arka kısmına yaslanır vaziyettedir ve bu da sağlıklı bir şekilde oturduğunuz anlamına gelir.

Duruş bozukluğu tedavisi var mı? Elbette tedavisi var fakat kambur çıkmadan duruş bozukluğu için spor yapmanızda fayda var. Spor yapmaya vaktim yok diyorsanız, o zaman oturuş şeklinize dikkat edip, sırt ve boynunuzu rahatlatacak şekillerde oturmanızda fayda vardır. Belki genç yaşlarda aman bir şey olmaz diyerek işin içinden çıkabilirsiniz fakat bu işin yaşlılık hali de olduğunu unutmayın. Hep genç kalmayacaksınız. Kambur kambur yürümek mi yoksa başınız her daim dik bir şekilde yürümek mi sizin tercihiniz?

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? Bunu düzeltmek için öncelikle iş kendinizde bitiyor. Bir karar alın ve oturuş şeklinize her zaman dikkat edin. Yukarıdaki resimlerde gösterilen durumlardan sonuncu resimdeki gibi oturma imkanı sağlayın. Özellikle bilgisayar karşısındayken çok dikkat edin. Bilgisayara insanlar o kadar çok dalıyor ki bırakın oturuş şeklini, etrafta seslenen kişileri bile duymamamıza kadar neden oluyor.. Duruş bozukluğu egzersizleri yaparak aklınızda yer edindirin. Yani ben bu şekilde oturacaktım, yanlış oturdum hemen oturuşumu düzelteyim demelisiniz.

Bir şeyi almak için eğilirken çömelme pozisyonunda eğilin ve alacağınız şeyi aldıktan sonra da yine çömelme pozisyonunda yukarı kalkın. Yani bacaklarınızı bükmeden direk belden kuvvet alarak eğilirseniz, hem bel fıtığı olma hem de kambur kalma olasılığınızı daha da yükseltmiş olursunuz.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.