SAĞLIK

Hapşırınca Neden Çok Yaşa Denir? Hapşırık Nasıl Geçer ve Faydaları

Bugün sizlere bildiğiniz üzere çok doğal bir şey olan ve her insanın başına gelen hapşırık hakkında bir kaç detayı paylaşacağız. Belki de en çok merak edilenler arasında hapşırınca neden çok yaşa denir sorusu en başta geliyor. Bir de hapşırık nasıl geçer ve hapşırığın faydaları nelerdir diye merak edenlere de kısaca bilgiler sunmaya çalışacağız. Ayrıca hapşırınca neden kalbimiz durur ki diye merak edenler içinde meraklarını gidereceğiz.

Hapşırınca Neden Çok Yaşa Denir?

Herkes hapşırınca neden çok yaşa denir konusunda farklı farklı şeyler söylemektedir. Fakat bilimsel olarak sizlere bir kaç bilgi sunalım. Öncelikle en çok sorulan soru olan hapşırık nasıl tutulur sorusuna cevap vererek başlayalım. Bu soru aslında çok yanlış bir soru çünkü hapşırık kesinlikle tutulmamalı demek çok doğru olacaktır. Çünkü hapşırığı engellemek beyin ve burundaki damarların basıncın artmasına neden olur. Bununla birlikte bayılma, kalp krizi, beyin kanaması ve damarlarda hasar oluşmasına neden olabilir. Hapşırık aslında bizler için oldukça yararlı bir işlev. Çünkü vücut dışarıdan gelen zararlı maddelerin ve solunumun açılması için tepki olarak hapşırmamızı sağlar.

Hapşırığın faydaları nelerdir ? Sağlıklı bir akciğer ve kalp için hapşırığın oldukça önemlidir. Peki hapşırık nasıl geçer ? Hapşırığa ne iyi gelir ? Hapşırığın geçmesini isteyenlerin burnunu sık sık temizlemesi en yararlı yöntem olacaktır. Yani hapşırığınızı tutmanız kesinlikle iyi bir şey değildir ve çok zararı vardır. Rahat bırakın ve hapşırın, çok yaşa desinler.

Şimdi gelelim hapşırınca neden çok yaşa derler sorusuna. Çoğu kişi sebebini bilerek demez bunu. Sadece ailesinden gördüğü, duyduğu için söyler. Kimisi de Padişahım çok yaşa muhabbeti olduğu için söyler. Tabi bu işin bilimsel yönünü pek bilen yoktur.

İşte hapşırınca neden çok yaşa derlerin bilimsel nedeni;

Hapşırık yukarıda da bahsettiğimiz gibi engellendiğinde beyin kanaması, damarlarda hasar, kalp krizi ve bayılmaya neden olduğu için, biri hapşırdığında çok yaşa derler. Çünkü hapşıramazsa bu tür bir şeyin başına gelmesi kötü olacağını düşündüğü için insan çok yaşa der. Hapşırık esnasında kalp kendini kitler, beyin damarları sertleşir, hapşırıldığında ise normale döner ama hapşırılmazsa oldukça sıkıntı yaratabilir. Zaten hepiniz bilirsiniz ki gözleriniz açıkken hapşırmak imkansızdır. Gözleriniz açık hapşırmaya çalışmak demek gözlerinizin fırlaması demektir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir