SAĞLIK

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır? Evde Kulak Temizliği

Elbette birçoğumuz kulağımızı temizletme ihtiyacı duyuyoruz. Bunun en en büyük nedenlerinin başında ise kulağa su kaçması geliyor. Özellikle duş alırken kulağımıza su kaçabiliyor ve bu da tıkanma, duyma ve çınlama sorunları ile bizleri karşı karşıya bırakabiliyor. Peki kulak temizleme nasıl yapılır? Evde kulak temizliği yapmak için hangi yollar izlenebilir? İşte sizler için kulağa kaçan su ve kulak temizliği için yapılması gerekenleri konumuzda listeledik.

Evde Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak temizliği, hassas bir işlemdir ve doğru bir şekilde yapılmadığında kulak içi yapılara zarar verebilir. Peki kulak temizleme nasıl yapılmalı? İşte kulak temizliği için detaylı bir şekilde adım adım anlatım:

 1. Elleri Yıkama:
  • Kulak temizliğine başlamadan önce ellerinizi sabun ve su ile iyice yıkayın. Temiz ellerle işe başlamak, enfeksiyon riskini azaltır.
 2. Kulak Dışı Temizlik:
  • Kulak kepçesi dışında kalan kulak çevresini, hafifçe nemli bir bez veya pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz. Ancak kulak kepçesine pamuklu çubukla veya başka sivri bir nesneyle girmeyin.
 3. Doğal Yöntemler:
  • Kulakta biriken kiri temizlemek için suya batırılmış pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Pamuklu çubuğu çok derinlere sokmamaya dikkat edin. Kulakta biriken kiri doğal olarak dışarı atması için bekleyebilirsiniz. Genellikle bu, duş alırken veya saçınızı yıkarken gerçekleşir.
 4. Kulak Damlası Kullanımı:
  • Kulakta biriken kükürt veya sertleşmiş kir varsa, bir doktordan tavsiye alarak kulak damlası kullanabilirsiniz. Kulak damlaları genellikle kulakta biriken kiri yumuşatır ve dışarı atılmasını kolaylaştırır.
 5. Sıcak Su Kompresi:
  • Eğer kulakta tıkanıklık hissi yaşıyorsanız veya kulak içinde kiri yumuşatmak istiyorsanız, biraz ılık suyu bir damlatıcı veya pamuklu çubukla kulak girişine dökerek kulak içini nemlendirebilirsiniz. Ardından başınızı bir tarafa eğerek birkaç dakika bekleyin ve daha sonra başınızı diğer tarafa eğerek suyun dışarı çıkmasını sağlayın. Bu, kulak içindeki kiri yumuşatmaya yardımcı olabilir.
 6. Doktora Başvurun:
  • Kulakta şiddetli ağrı, işitme kaybı, kulak akıntısı veya tıkanıklık gibi sorunlar yaşıyorsanız, kesinlikle kendi başınıza kulak temizliği yapmaya çalışmayın. Bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına veya bir doktora başvurarak profesyonel yardım almanız önemlidir.

Diğer Bazı Yöntemler

 • Kulakta vakum oluşturmak
 • Sıcak kompres uygulamak
 • Saç kurutma makinesi kullanmak
 • Esnemek ya da sakız çiğnemek
 • Valsalva manevrası yapmak
 • Sıcak buhar

Kulak içi temizliği, genellikle kulak kiri kendiliğinden dışarı atıldığı için gerekli değildir. Ancak, yukarıda belirtilen doğru ve güvenli yöntemlerle kulak temizliğini düzenli olarak yapmak, kulak sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Kulak temizleme konusunda özellikle sıcak su kompresi oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Fakat yine de bu uygulamaları yapmadan önce doktorunuza danışıp kulağınızın genel durumu hakkında bilgi almanızda fayda olacaktır.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.