SAĞLIK

Kafein Oranı En Yüksek İçecekler Arasında İlk 10 Gıda Maddesi

Günümüzde birçok içecekte kafein bulunduğu aşikar. Kafein tüketmek istemeyenler de elbette ki kafein oranı en yüksek içecekler hangileri olduğunu araştırıyor. O zaman hadi gelin hep birlikte hem içinde kafein bulunan içecekleri ve kafein zararlı mı gibi soruların cevaplarını inceleyelim.

Kafein Nedir?

Kafein genel olarak enerji verdiği söylenen genel olarak çay, kahve ve asitli içecekler içinde kola cevizinde bulunan bunun yanı sıra uyarıcı niteliğe sahip olan, hekimlik alanında da faydalanılan bir maddedir. Özellikle kasık fıtığı ameliyatı sonrası hekimlerin kafein oranı yüksek olan gıdaları tüketmesi gerektiğini de söylemektedir.

Kafein dendiğinde insanın aklına bazen uyuşturucu madde anlamına da gelebildiği konusunda olaylara rastladım. Fakat onunla alakası olmadığı ve enerji veren bir madde olarak kullanıldığı bilinmektedir. Zaten günümüzde de çoğu zaman içtiğimiz pek faydalı olmayan dünyaca ünlü kola markasında da kafein oranı yüksek içecekler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra kafein oranı yüksek kahve konusu da olduğunu söyleyebiliriz. Kahveler, özellikle Türk Kahvesi bilindiği üzere oldukça enerji veriyor.

Hamile kadınların kafein kullanımı hakkında dikkat etmesi gereken noktalar;

Özellikle hamile kadınların merak ettiği, hamile kadınlara kafein zararlı mı? sorusuna da bir açıklık getirelim. Yapılan araştırmalar sonucunda hamile kadınlara kafein zararlı değildir. Tabi dozunu yüksek tutmadıkça. Zaten güncel hayatımızın genelinde her şeyin fazlası zarar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hamile kadınlar günlük az ya da orta derecede yani yaklaşık 300 ile 400 mg arasında kafein tüketimi sıkıntı yaratmayacaktır. Tabi şuna da bir açıklık getirmek gerekirse hamile olan kadınlar için bebekler kafeini atamıyor bilgisini de vermemiz gerekmektedir. İçmiş olduğunuz kahvelerde bulunan kahvelerdeki kafeinlerin yarısından fazlası bebeğe geçer ve 100 saat geçse de karnınızda yer alan bebeğinizin kanında hala dolaşır.

Bu konulara açıklık getirdikten sonra şimdi gelelim kafein oranı en yüksek içecekler hangileri? Muhtemelen çoğunuzun da bildiği gibi kafein dendiğinde akla ‘Kahve’ geliyor. Genel olarakta insanlar kafein oranı en yüksek kahve hangisi diye merak ediyor. Bunun dışında çayın da en az kahve kadar kafein oranı yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Çoğu kişi günlük hayatlarında daha dinç kalmak adına kahve satışı yapan kafelerden kahve alıp günü birazda olsa enerjik geçirmeye çalışıyorlar.

Kafein Oranı En Yüksek İçecekler

  • Kafein oranı en yüksek kahve dendiği zaman listemizin ilk sırasını ‘Filtre Kahve’ alıyor. Filtre kahve kafein oranı 1 fincanda 135 mg ile 200 mg arasındadır. Kahveler arasında en yüksek kafein oranına sahiptir.
  • Filtre kahveyi takip eden ise Demleme Çay oluyor. Demleme çayın 175 cc lik miktarında ortalama 20 ile 110 mg arasında kafein bulunmaktadır. Günlük hayatımızda en çok içtiğimiz içeceklerden bir tanesi olan çay kafein oranı olarak oldukça yüksek.
  • Çay demişken sıcağı içildiği gibi soğuğu da içiliyor. Soğuk çayların da kafein oranı oldukça yüksek. 1 Kutu Ice Tea (330 ml) de tam tamına 70 mg kafein bulunmaktadır.
  • Diğer bir kahve türü olan Espresso da kafein oranı oldukça yüksektir. 1 Fincan Espresso sizlere tam tamına 100 mg kafein sağlıyor.
  • Espresso’yu takip eden ise yine bir kahve olan Cappuccino oluyor. Espresso ile aynı kafein oranına sahip olan yani 100 mg kafein sağlayan bir kahvedir.
  • Hazır kahve de kafein bakımından oldukça iyi. Hazır kahvenin 155 cc’lik miktarında 57 mg kafein bulunuyor.
  • Genelde alkol alan insanları ayıltmakta birebir olarak görülen ve Türk kültüründe oldukça iyi bir yeri olan Türk Kahvesi de kafein oranı yüksek içecekler arasındadır. 1 fincan Türk Kahvesinde tam tamına 57 mg kafein bulunmaktadır.
  • Kola kafein oranı en yüksek içecekler arasında yer almaktadır. 1 kutu kola da yaklaşık 30 ile 56 mg kafein yer almaktadır.
  • Belki de çoğumuzun hayranlıkla yediği ve vazgeçmedi, özellikle aşk acısı çekenlerin tatlı krizine girdiği zaman yediği Çikolata da kafein bakımından oldukça fazla. 60 gramlık bir çikolata sizlere 10 ile 50 mg arasında kafein sağlamaktadır.
  • Son olarak ise Diyet Kola kafein bakımından yüksek denebilecek miktarda. 1 kutu diyet kolada 38 ile 45 mg kafein bulunmaktadır.

Kafein dengenizi iyi tutun ki fazlasının vücudunuzda sağlık sorunları doğurabileceğini unutmayın. Günlük ideal olarak 400 mg civarında kafein tüketilebilir. Kafeinli içecekler zararlı mı diye merak edenler için her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kafeinin de fazlasının zararlı olduğunu unutmayınız.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir