SAĞLIKSPOR

Kilo Nasıl Verilir? Kilo Vermenin Püf Noktaları!

Kimi insanlar fiziki açıdan güzel görünmek için kimileri ise daha sağlıklı bir yaşam sürmek için kilo vermek istiyor. Bu neticede de kilo nasıl verilir diye araştırmaya koyuluyor. Peki kilo vermek için neler yapılabilir? İşte kilo veremiyorum diyenler için kilo vermenin püf noktaları.

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de elbette ki obezite. Birçok insan kilolarıyla savaş vermek zorunda kalıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise beslenme düzeni veya elbette ki sağlık sıkıntısı olabiliyor. Kimileri, ‘su içsem yarıyor‘ diyerek kilo aldıklarını düşünürken kimileri ise hastalık sebebiyle kilolarına dur diyemiyor. Peki kilo vermek için neler yapılabilir? İşte kilo nasıl verilir sorusuna dair detaylar.

Kilo Nasıl Verilir, Kilo Vermek İçin Neler Yapılabilir?

Kilo vermek için elbette karşınıza internet üzerinden birçok yöntem çıkacaktır. Bu yöntemler arasında özellikle kilo vermek için diyet yöntemi yer alıyor. Söz konusu kilo olunca insanlar çok kısa bir zaman içinde zayıflamak adına çeşit çeşit yöntemler deneyebiliyor. Tabi yöntemler arasında sağlıksız diyet uygulamaları da yer alabiliyor ve zayıflamak yerine kendi vücudunuza zarar vererek kilo vermek yerine daha çok hasta edebiliyorsunuz. Eğer ki kilo vermek için diyet uygulamanız gerekiyorsa bunu Diyetisyen hekimlere danışarak yapmanızda fayda olacaktır.

Lifli Gıdaları Tercih Edin!

Eğer ki ‘ben doğal yollardan kilo vermek istiyorum‘ diyorsanız bunun için yapmanız gereken çok basit; Düzenli beslenme ve lifli gıdalar

En çok yapılan hataların başında kilo vermek için yemek yemeği kesmek oluyor. Çünkü vücudunuzun güçsüz düşmesi demek sizleri daha da rahatsız edeceği için yemek yemeyi bir anda kesmemelisiniz. Sadece ‘ne yediğinize‘ dikkat etmelisiniz. İlk olarak beyaz ekmeği kesmeniz onun yerine çavdar ekmeği tercih etmeniz kilo vermek için sizi bir adım daha öne çekecektir.

Kilo Verdiren Tahıllar: Yulaf, Kahverengi Piliç, Çavdar Ekmeği, Tam Tahıllı Arpa, Karabuğday, Kinoa, Mısır, Mercimek

Kilo Aldıran Tahıllar: Beyaz Pirinç, Buğday, Kuskus

Bol Bol Su İçmek

Kilo vermek için yapmanız gereken püf noktalardan bir tanesi de elbette ki bol bol su içmek olacaktır. Şimdi su içmek kilo verdirir mi, su içmek zayıflatır mı diye elbette ki soracaksınız. Su içmek metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye büyük oranda etki eder. Yapılan bir araştırma, 500 ml su içildikten sonraki 90 dakika içinde normalden %2 – 3 daha fazla kalori yakıldığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle bol bol su içerseniz kilo verme konusunda bir adım daha atmış olacaksınız.

Kilo Vermenin Püf Noktaları

Kilo vermek için neler yapılabilir diye baktığımızda, sabahları yumurta yemek, kahve içmek, yeşil çay içmek, yemeklerde Hindistan cevizi yağı ile pişirmek sizlere kilo verme konusunda büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Kilo vermenin yolları arasında tatlandırıcı ve şekerden kaçınmak, karbonhidratları azaltmak yine kilo veremiyorum diyenler için kilo verme konusunda katkıda bulunacaktır.

Ani açlık durumlarından taze meyve, yoğurt gibi besinleri yiyerek açlığınızı bastırabilir ve böylelikle gereksiz kalori almayı engelleyebilirsiniz.

Acı biber gibi kapsaisin içeren gıdaları tüketmeniz demek kilo vermek için en iyi yollardan bir tanesi diyebiliriz. Çünkü kapsaisin metabolizmayı hızlandırır ve açlığın azalmasına sağlar.

Kilo vermenin doğal yolları arasında elbetteki spor yapmak olacaktır. Tabi spor yaparken de çok aşırıya kaçmadan vücudunuzu zinde tutacak egzersizler yapmanızda fayda olacaktır.

Kilo vermek için sebze ve meyveleri tercih edin ve beraberinde yediğiniz şeyleri yavaş çiğneyerek tüketin.

Kilo vermek için ne yemeliyiz sorusuna baktığımızda kilo vermeyi sadece yemek açısından değil de vücudun dinlemesi olduğunu da unutmamak gerek. O nedenle iyi uyumanız size kilo verme konusunda büyük katkı sağlayacaktır.

Kilo vermek için daha fazla protein yiyin ve kalorinizi şekerli içeceklerden almayın.

Son olarak kilo verdiniz ve artık istediğiniz kiloya ulaştınız. İşte asıl önemli olan şey burada başlıyor. Kilo verdikten sonra kilo vermeniz için uyguladığınız yolları bırakır eskiye dönerseniz yine kilo alma olasılığınız çok yüksek. Eğer ki kalıcı kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenme konusunda sürekliliğinizi sürdürmelisiniz.

Şunu da belirtmeliyiz ki doktor tavsiyesi olmadan kilo verdiren ilaçlar kullanmamalısınız. Hatta kilo vermek için diyet uygulayacaksanız da bunu yine doktor gözetiminde yapmanız en doğru seçenek olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir