SAĞLIKTEKNOLOJİ

Virtopsi (Sanal Otopsi) Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyanın teknolojisi geliştikçe sağlık alanında da teknolojilerin geliştiğini ve bu teknolojilerden biri olan Virtopsi (sanal otopsi) nedir, nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. İşte Virtopsi nedir, ne işe yarar? Virtopsi ile Otopsi arasındaki fark nedir? gibi merak edilen soruların yanıtları.

Virtopsi Nedir?

Virtopsi’nin kelime anlamı ‘Sanal Otopsi’ dir. İki binli senelerin başında duyulmaya başlayan bir teknoloji ürünüdür. Otopsiye göre daha göze hoş gelen ve otopsi gibi cesede dokunarak ya da bıçakla/neşterle değil de teknolojinin imkanlarından faydalanılarak yapılan bir yöntemdir. Bu teknolojiyle sistemin yüklü olduğu tüm bilgisayarlarda farenin bir tıklamasıyla ölüme dair tüm detayları görme imkanı sağlamaktadır. Yani üç boyutlu ve objektif bir şekilde her şeyini izlenimle imkanı sunmaktadır. Virtopsi teknolojisini ilk olarak Abd ordusunda askerlerin ölümleri ve yaralanmalarında objektif inceleme tekniği olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Dover Hava Kuvvetleri Üssü’nde bu güne göre daha kısıtlı bir teknoloji kullanılmıştı. Günümüzde ise bu teknoloji oldukça geliştirilmiştir. Sistemin en iyi gelişimi 2006 senesinde İsviçre’de başlatılmıştır. O günden bugüne en üst düzey teknoloji yöntemi olarak kullanılıyor ve adli alanda yeni bir aşama geliştirilmiş olunuyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir