SAĞLIK

İlişki Terimleri: İlişkinizi Tanımlamayacak En İyi 11 Terim

Birileriyle ilişki yaşıyorsunuz ve ne tür bir ilişki içerisinde olduğunuzu bilmiyorsunuz. İlişkilerinin her döneminde insanlar farklı farklı durumlar içerisine girebiliyor. Bunun nedeni ise ilişkiler ya çok fazla abartılıyor ya da çok basite alınıyor. Çok fazla abartılan ilişki sonunda insanlar bunalabiliyor, çok basite alınan ilişkilerde beni umursamıyor düşüncesi oluşuyor. İlişki türleri içinde sizlere muhtemelen en az bir tanesi uyacaktır. İşte sizlere ilişki terimleri ve anlamları..

İLİŞKİ TERİMLERİ

Şuan yaşadığınız ilişki hangi terime karşılık geldiğini merak ediyorsanız bu terimler tam size göre. Bu tarz ilişki türlerini merak edenler genelde kadınlar oluyor. Çünkü kadınlar daha kırılgan bir yapıya sahip oldukları için yaşadığı ilişkinin ne olduğunu merak ediyor.

Haunting – İlişki Terimleri

Daha önce ilişki yaşadığınız, sevgili olduğunuz birinin size geri dönmek için çeşitli yollar denemesi olayına Haunting denir. Sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye başlayacak, gönderilerinizi beğenecek ve ortak arkadaşlarınızın durumlarına size mesaj içeren yorumlar atacaktır. Bunun dışında hatta bazen sosyal medya hesaplarınızın takibini bırakırlar ve geri takip ederler. Çünkü takip ettiklerinde bildirim gelecek ve siz onu göreceksiniz.

Love Buddy

Love Buddy terimi aralarında duygusal bağ olan, sevgili olmuş bir çiftin yaptığı her türlü şeyi yapan ama bir türlü buna ad koyamayan ilişki terimine denir. Bu ikilem sevgili olalım ama olmayalım türünde de ifade edilebilir. Olay şu ki sevgiliniz varmış gibi hissediyorsunuz ama hala ne tür bir ilişki içerisinde olduğunuzu hala anlayamadıysanız işte tam olarak Love Buddy ilişkisi içerisindesiniz.

Gamofobi – İlişki Terimleri

Evlenme fobisi olanlar için kullandığımız, evlenmenin yanı sıra evli olma durumu ya da evli kalma düşüncesinden rahatsızlık duyan kişilere verilen terimdir. Uzmanlar bunun tedavisi olduğunu söylüyor.. Love Bombing ilişkisi içerisinde olanların başına gelen olaylardandır.

Ghosting

Eskiden sevgiliniz olmuş ya da Love Buddy olduğunuz bir kişinin aniden ortadan kaybolması olayıdır. Durum şudur ki; telefon, sosyal medya ve adresini ulaşamıyor bir hal almasına denir. Birden bire aranızda ola iletişimi keserek aranızda her ne bulunuyorsa o ilişki kendi bitirmiş anlamındadır. Böyle bir durum varsa ve ortadan bir anda kayıplara karışan biri varsa sizin ilişkiniz Ghosting durumundadır.

Zombieing

Aslında bu ilişki terimi de ölünün dirilmesi diyebiliriz. Şu şekil ifade edecek olursak; daha önce Ghosting olmuş yani bir anda kaybolan kişinin size tekrar mesaj atması veya karşınıza çıkıp tekrar hayatınıza girmesi olayıdır. Sizinle tekrar iletişim yani ilişki kurmak için çaba gösteren kişilere denir. Son olarak şunu da belirtelim ki tekrar hayatınıza giren Zombieing kişisinin tekrar Ghosting olma ihtimali olduğu için aldanmamanız da fayda vardır.

Friends Wift Benefits

Mükemmel bir arkadaşlık ilişkiniz olduğu ve bunun imkansız bir şekilde sevgiliye dönüşmeyeceğini biliyorsunuz. Yani sevgili olmayacak olabilirsiniz ama bu sizinle bir bağ oluşmasına neden olmayacaktır. Yakınlığınızı arkadaşlık çerçevesinde ilerletiyorsanız buna Friends Wift Benefits ilişki türü deniyor.

Love Bombing

Aslında olay şudur ki ilk görüşte aşk olarak adlandırabiliriz. İlk buluşmada buluştuğunuz kişiyle aranızda geçen sohbetlerde ”Seni Çok Seviyorum , Sensiz Yapamam, Sensiz Ölürüm, 3 Çocuğumuz Olsun…” gibi lafların resmen havalarda uçtuğu sürekli görmek istediğiniz ve onsuz biran bile kalamadığınız ilişki türüne Love Bombing denir.

Phubbing – İlişki Terimleri

Çiftler bir araya geldiklerinde sevgiliye zaman ayırmaması ve telefonlar ya da herhangi bir şeyle ilgilenme durumudur. Yani günümüzde çoğu kişi Phubbing durumundadır. Siz karşınızda otururken telefonla ilgilenir, sosyal medya hesaplarını gezer ve bir şeyler okurlar. Böyle durumların oldukça sıkıcı olduğunu biliriz.

Poliamori

Bu ilişki türü çok eşlilik diye adlandırılıyor. Herhangi bir ilişki terimini yürütmeye ya da birden fazla kişiyle sevgili olma durumuna denir. Bu durumda ilişki içerisinde bulunduğunuz kişi ya da kişiler durumun farkındadır ve bunu kabullenmektedir. İnsanlar tek eşe bağlıdır fakat bu ilişki türünde insan türünün tek eşe bağlı olarak yaşamasını anormal bulan tiplerdir. Bu yüzden farklı insanlarla ilişki içerisinde olmak onlara oldukça normal gelir.

Sapyoseksüel

Bu türü de zekasına yani beyne aşık olmak diyebiliriz. Birlikte olduğunuz kişinin ne güzelliği ne de zenginliği ilginizi çekmiyorsa Sapyoseksüel ilişki türü içerisindesinizdir. Bu tür içinde yer alan insanlar karşısındakinin zekasına aşık olurlar. Tek taraflı Sapyoseksüel ilişkilerin bulunması yani sıra iki tarafında zekaya aşık olduğu durumlarına rastlanmıştır.

Breadcrumbing

Bu ilişki türünde ise biri size ilgi gösteriyor ve jestler yapıyor fakat konu ilişki olunca kendini geri çekiyor olması durumuna Breadcrumbing deniyor. Size umut veriyor olmasına kanmayın çünkü kendini hep geri çeker..

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir