EĞİTİM

Lider Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken 8 Kitap

Ben bir girişimciyim ve bu yolda lider olmak istiyorum diyenlerin mutlaka okumaları gereken 8 kitabı sizler için konumuzda belirteceğiz. Her insan liderlik vasfına sahip olmuyor. Lider olarak da doğmuyor fakat bazı yardımlar sonucunda liderlik vasfı kazanabilir ve kendini en zirvede bulabilir. Bunu yapabilmek içinde en güzel kaynak kitap okumaktan geçiyor diyebiliriz. Tabi öyle her kitabı okumak değil, lider olmak isteyenlere yardımcı olacak kitapları okumak daha doğrusu liderlik motivasyonu verecek olan kitapları okumak her zaman güzel bir başlangıçtır. O zaman gelin hep birlikte lider olmak isteyenler okuması gereken 8 kitap hakkında bilgileri inceleyelim

Lider olmak istiyorum fakat girişimci biri değilim diyorsanız, bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi öz güven eksikliğidir. Bir insanın kendine güveni yoksa zaten o işi başlamadan kaybetmiş demektir. İnsan önce kendine inanmalı sonrası zaten gelir. Öz güven sayesinde de girişimci bir ruh kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Şimdi gelelim lider olmak isteyenlere okuyabilecekler kitaplar hakkında bilgi sunmaya.

Kimi yazarlar aşk, tarih gibi roman veya hikaye yazarken kimileri ise gerçek hayat ve iş yaşamı hakkında deneyimlerinden bahsedebiliyor. Bu da bir çok kişinin o kitaplardan esinlenerek kendilerini zirvede bulmalarına olanak sağlıyor. Lider olmak için ne yapmalıyız diyenlere de oldukça iyi örnekler sunan kitaplar olduğunu düşünüyorum.

Lider Olmak İsteyenlerin Okuyabilecekleri 8 Kitap

Takım Oyunu

Seth Godin yazmış olduğu Takım Oyunu adlı kitap, lider olmak isteyenler için tam bir pusula görevi görüyor dememiz doğru olacaktır. Yani yönünüzü bulmanız konusunda sizlere muhteşem bir olanak sağlayan kitap diyebiliriz.

Liderliğin Kutsal Kitabı

İddialı yazar Jeffrey Gitomer’ın yazdığı kitap, ben lider olmak istiyorum diyen birinin mutlaka okuması gereken kitaplardan bir tanesidir. Felsefe ile Teorinin resmen sınırlarını geçmeyi başaran, direkt olarak işin kökenini irdeleyen ve tamamen temeline eğilen bir liderlik kitabıdır.

Liderlik : Harvard Business Review’den En Etkili Liderlik Fikirleri

HBR’s 10 Must Reads’in yazdığı bir kitaptır. İş dünyasına dair liderlik için yapılması gereken fikirlerin yer aldığı harika bir kitaptır.

Duygusal Zeka

Psikolog Dr. Daniel Goleman’ın kaleme aldığı bir kitaptır. Kitapta zeka kavramına resmen yeni bir boyut kazandırmıştır. Başarı ve zeka testlerinin en temel kavramlarından olan IQ testlerinin, misal olarak ufak bir çocuğun gelecek zamandaki başarısının tahmin etmeye yetmediğini savunduğu mükemmel bir kitaptır.

İyiden Mükemmel Şirkete

Jim Collins’in yazdığı lider ruhlu insanlara hitap eden harika bir kitaptır. Bu kitap, oldukça kötü bir şirketin nasıl harikulade ve beraberinde kalıcı başarı elde eden bir şirkete dönüşebileceği konusunda, evrensel boyutta uygulanabilir araştırma bulgularının yer aldığı bir kitaptır.

İş Yaşamında 100 Kanguru

Bir Türk yazar olan Ahmet Şerif İzgören’in kaleme aldığı kitap, gerçekten de iş yaşamında lider olmak isteyenler için güzel bir yol çizmelerine yardımcı olacaktır.

Liderlik Dili – Başarılı CEO’ların İletişim Sırları

Kevin Murray’ın kaleme aldığı ve orijinal adı The Language of Leaders – How Top Ceos olan kitap, İş dünyası içinde yer alan liderlerin, çalışanları motive etmek onlara esin kaynağı olarak dilin yani hitabetin güçlü olmasının yeterli olduğunu savunduğu fakat Kevin Murray’ın ise bunun doğru olmadığını savunduğu bir kitaptır.

Liderlik 101 – Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler

John C. Maxwell’ın kaleme aldığı kitap ile liderlik yolunda büyük bir ilerleme yaşayabilirsiniz. Herkesin bir liderlik yapabileceğini ve bunu nasıl yapabileceğini öğrenmesi yolunda ipuçlarının yer aldığı harika kitaptır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir