EĞİTİM

Dünyada En Çok Konuşulan Diller! Türkçe İlk 10’da Yok!

Dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında hangi dillerin olduğu merak ediliyor. Özellikle de Türk vatandaşları Türkçe dünyada en çok konuşulan diller arasında kaçıncı sırada diye merak ediyor. İşte en çok konuşulan diller ve en çok öğrenilen diller sıralamasına dair detaylar.

Dünya genelinde bilinen 7.000’den fazla dil bulunuyor. Fakat için garip tarafı ise dünya nüfusunun yarısından çoğunu sadece 23 dil kapsıyor. Peki dünyadan en çok konuşulan dil hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ettiyseniz sizi fazla merak ettirmeden İngilizce olduğunu söyleyelim.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması

  1. İngilizce
  2. Mandarin
  3. Hintçe
  4. İspanyolca
  5. Fransızca
  6. Arapça
  7. Bengalce
  8. Rusça
  9. Portekizce
  10. Endonezya Dili

Türkçe dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 20. sırada yer almaktadır. Türkçe’yi şuan için 180 milyondan fazla kişinin konuştuğu biliniyor.

İngilizce – Dünyada En Çok Konuşulan Dil

Türkiye de dahil olmak üzere dünyada en çok konuşulan dillerin başında 1 milyar 132 milyon kişiyle İngilizce geliyor. Ülkemizde bile birçok firma İngilizce bilmeyi şart koşuyor. İngilizce’yi anadili olarak 379 milyon kişi konuştuğu 2021 senesi verilerinde belirtiliyor. İngilizce anadili dışında ise 753 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Madarin – Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan diller listesinde 2. sırada Çin ve Tayvan’ın resmi dili olan Mandarin alıyor. Çince’nin Peki lehçesi olarak bilinen ve öğrenilmesi oldukça zor dillerden bir tanesi olan Mandarin dilini 1 milyar 117 milyon kişi konuşmaktadır. Mandarin dilini ana dili olarak 918 milyon kişi konuşurken ana dili olmamasına rağmen 199 milyon kişi de Mandarin dilinin konuşuyor.

Hintçe – En Çok Konuşulan Diller

Dünyanın en kalabalık nüfusa sahip olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçe, dünyada en çok konuşulan diller listesinde 615 milyon kişi ile 3. sıradan yerini alıyor. Hintçe’yi anadili olarak 341 milyon kişi kullanırken anadili olmayarak konuşanların sayısı ise 274 milyon kişi olarak biliniyor.

İspanyolca

Dünyada en çok konuşulan diller arasında İspanyolca 534 milyon kişi ile 4. sırada yer alıyor. İspanyolca’yı anadili olarak 460 milyon kişi konuşuyor. 74 milyon kişi anadili olmamasına rağmen İspanyolca konuşmakta olduğu biliniyor.

Fransızca

Fransızca, en çok konuşulan diller sıralamasına 280 milyon kişinin konuşmasıyla giriyor. Fakat burada biraz garip bir durum var ki bu rakamın büyük çoğunluğunu anadili olmayan kişiler konuşuyor. Fransızca’yı anadili olarak konuşan 77 milyon kişi bulunurken 203 milyon kişi ise anadili olmamasına rağmen konuşuyor.

Arapça

Arapça, dünya genelin 274 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Bu da Arapça’yı en çok konuşulan 6. dil olarak listeye dahil ediyor. Arapça’yı anadili olarak konuşan 245 milyon kişi bulurken anadili olmamasına rağmen 29 milyon kişinin konuşulduğu biliniyor.

Bengalce

Dünyada en çok konuşulan diller listesinde ilk 10 içerisinde Bengalce’yi görmek birçok kişiyi şaşırtabilir. Fakat Bangladeş’in resmi dili olan Bengalce’yi 265 milyon kişi konuşuyor. Bengalce’yi anadili olarak 228 milyon kişi konuşuyor. Anadili olmadan konuşan sayısı ise 37 milyon kişi olarak biliniyor.

Rusça

Eski Sovyetler Birliği’nin parçası olan ülkelerde konuşulan Rusça, 258 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu da Rusça’yı en çok konuşulan diller sıralamasında 8. sıraya sokuyor. Rusça’yı anadili olarak konuşan 154 milyon kişi olarak biliniyor. Sonradan öğrenip anadili olmadan konuşanların sayısı ise 104 milyon kişi olarak bilinmekte.

Portekizce

9 ülkenin resmi dili olarak bilinen Portekizce, 234 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Portekizce’yi anadili olarak konuşan 221 milyon kişi bulunurken anadili olmamasına rağmen konuşanların sayısı ise 13 milyon kişi olarak biliniyor.

Endonezya Dili

Dünyada en çok konuşulan diller listesinde ilk 10 giren son dil ise Endonezya dilidir. Endonezya dilini dünya genelinde 198 milyon kişi konuşmaktadır. Yine Fransızca’da olduğu gibi Endonezya dilini anadili olarak konuşan 43 milyon kişi vardır. Anadili olmadan konuşan ise 155 milyon kişi olduğu bilinmektedir.

Konunun başında da belirttiğimiz üzere Türkçe, en çok konuşulan diller listesinde ilk 10’da yer almasa da 180 milyondan fazla kişi konuşmaktadır. Bu sayı ile de dünyada en çok konuşulan diller listesinde 20. sırada yer almaktadır.

Dünyada en çok öğrenilen diller arasında ise Mandarin, Arapça, İngilizce, Hintçe, İspanyolca ve Fransızca gibi diller yer alıyor.

İlgili Konular

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir