EĞİTİM

Türkçe Ne Zaman Resmiyet Kazandı?

Türk tarihinin resmi dili olan Türkçe ne zaman resmiyet kazandı? diye merak eden birçok kişi olduğunu düşündüğümüz için sizler için bir fermanın yayınlanması ile resmiyet kazanan Türkçe hakkında bilgiler sunma kararı aldık. Peki Türkçe ne zaman resmiyet kazandı? İşte tüm detaylar..

Türkçe Ne Zaman Resmiyet Kazandı?

Türk tarihinin binlerce yıl zamandır süregelen konuşma dili olan Türkçe, Kahramanoğlu Mehmet Bey’in 742 yıl önce yayınlamış olduğu ferman ile resmi olarak itibar kazanmıştır.

Türkçe dilinin geçmişi binlerce yıl öncesine dayandığını söylemek mümkündür. Çünkü Türkçe, bundan yaklaşık olarak 742 yıl önce resmiyet kazanmıştı. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın Türkçe konuşuyor olmasıyla beraber, halkın 13. yüzyılda konuşmasına ek olarak devlet yazışmalarında kullanılmamaya başlanmıştı. Neredeyse unutma noktasına gelen Türkçe dilini, Konya etrafında kurulan bir beylik olan Karamanoğulları hükümdarı olan Mehmet Bey tarafında 13 Mayıs 1277 tarihinde yayınlamış olduğu ferman ile birlikte resmen tekrar hayat bulmasına olanak sağladı. Mehmet Bey’in yayınladığı fermanda Türkçe için “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” şeklinde ifade yer alıyordu ve bu sayede de Türkçe dili resmiyet kazanarak itibarını da yeniden kazanmış oldu.

Mehmet Bey’in yayınladığı fermanda, Türk kültürünün korunmasıyla beraber gelecekteki nesillere aktarılması ve millet bilincinin de sağlanması konusunda en temel miraslardan biri olan Türkçe’nin önemi vurgulanmış ve Türkçe ilk defa resmi dil olarak kabul edilmiştir. İşte bu nedenle de her 13 Mayıs’ta “Türk Dil Bayramı” kutlanır.

Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmiş olması, devlet dillerinde genel ağırlık olarak Farsça ve Arapça kullanılırken, Türkçe bu iki dil arasında oldukça büyük bir ağırlık kazanmıştır. Beraberinde Türkçe’nin korunmasının önemine dikkat çekmek için de Karaman, Balkusan ve Ermenek köylerinde Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir