EĞİTİM

13 Sayısı Neden Uğursuz Sanılıyor? Uğursuz mu?

Konuya 13 sayısının uğursuz olup olmadığı hakkında çeşitli rivayetler olduğunu söyleyerek başlamayalım. Müslümanlık haricinde diğer çoğu dinde 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilmiştir. Kimine göre uğursuz sayı olarak görülürken kimine göre de uğurlu bir sayıdır. Hatta çoğu kişi tarafından benim uğurlu sayım 13 diyenler olmuştur. Peki 13 sayısı neden uğursuz sanılıyor? İşte 13 sayısı uğursuz mu diye merak edenler için detaylar.

Şöyle söylemek gerekirse hiçbir sayı uğursuz değildir fakat biz insanların yaşadığı olaylar sonucunda karşısına çıkan bazı durumlar neticesinde ‘Şu sayı bana hiç uğurlu gelmedi‘ dediğimiz anlar oluyor. Örnek olarak gün içinde sürekli 5 sayısı önüne çıkmış ve bu sayı olumlu sonuçlar doğurmadığı için insan der ki bu bana uğursuz geldi. Yani dememiz o ki 13 sayısı aslında söylendiği gibi uğursuz bir sayı değildir. Aslında net olarak şunu da söylemek gerekirse İslam dininde uğursuz sayı diye bir kavram yoktur. Araştırmalarımız sonucunda çıkan detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu detaylar bizlere oldukça mantıklı geldi. Genel olarak çoğu yerde bu durum geçerli.

13 Sayısı Neden Uğursuz Sanılıyor?

Çoğu yabancı ülkelerin günlük yaşantıları içinde bile olan bu durum; Apartman numaraları 13 olmamalı, otellerde kalacak olan Hristiyan müşterilerin kalacakları oda numaraları 13 olmaması, uçak koltuk numaraları 13 olması gibi durumlar Hristiyanların çoğunda günlük yaşantısı içinde yer alıyor.
Araştırmalarımız sonucunda 13 sayısına uğursuz denemesinin sebebi ne olduğunu bir nebze öğrenmek mümkün oldu. Aslında uğursuz değil fakat bazı durumların Müslümanlığa daha da çok ulaşmanın verdiği güzelliklerden dolayı da Hristiyanların bunu söylemesinden kaynaklanmaktadır.

İşte o durumlar;

 • Hz. Muhammed (SAV)’in doğum yılı: 571 senesinde doğam Peygamber Efendimizin doğduğu senenin toplamları sonucunda 13 sayısı çıkmaktadır.
 • İstanbul’un Fethi: Bildiğiniz üzere İstanbul 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından keşfedildi. İşte 1453 senesinin sayıları toplamı da 13 yaptığı için 13 sayısına uğursuz sayı denmiştir.
 • Türklerin Müslüman olması: 751 tarihinde Türkler Müslüman olmuştur. Bu tarihinde sayıları toplamı 13 yapmaktadır.
 • Pasinler Savaşı: 1048 tarihinde gerçekleşen Pasinler Savaşı tarihinin sayıları toplamı da 13 yapmaktadır.
 • Haçlı Seferi: Selahattin Eyyubi, Haçlı ordularını 13. Haçlı seferinde yenilgiye uğratmıştır.

Peki Hristiyanlıkta batıl 13 inancı neden bu kadar yaygındır? diye merak edenler için onlardan da bahsedelim.

 • Hz. İsa’nın Son Yemeği: 12 Havari ve Hz. İsa ile toplamda 13 kişiden oluşan bu yemek sonrasında büyük felaketler yaşandığı bilinmektedir. 13. kişi yemeğe davet edilmemiş fakat kendini zorla yemeğe davet ettirmiştir. Bunun sonunda Hz İsa’yı ihbar eden kişi de o 13. kişidir. Batıl 13 inancı buradan başlamaktadır.
 • İskandinavya’da da bu batıl 13 inancı oldukça yaygındır. Aynı Hz İsa’nın durumda yaşanan duruma benzer bir durumdan dolayı bu batıl inanç ortaya çıkmıştır. Olayı şu şekilde anlatmak gerekirse İskandinav mitolojisinde tanrı Balder bir akşam yemeği verir. Bu akşam yemeğinde 12 kişi bulunmaktadır fakat kötülük tanrısı Loki kendini zorla bu yemeğe katılmış ve çıkan tartışmalar sonucunda tanrı Balder’ı öldürmüştür. İşte bu olaydan dolayı İskandinav ülkelerinde de bu batıl inancın yaygın olduğu söylenmektedir.
 • Fransa Kralı ile Papa 13 Nisan 1307 cuma günü işbirliği yaparak bir çok tapınak şövalyelerini öldürmüştür.
 • İbranilerin de 13 sayısını ölüm ve mabet anlamına geldiği için uğursuz saydığı söylenmektedir.
 • Aya yapılması planlanan yolculuk esnasında Apollo 13 uçuşunun havada infilak etmesi
 • Theodore Bundy, Charles Manson ve Jack the Ripper gibi ünlülerin katillerinin isimleri incelendiğinde 13 sayısına denk geliyor olması
 • Bir yıl içinde dolunayın 13 defa görülmüş olması
 • Bazı kavimlerde ve Meksika bölgesinde ise 13 uğurlu bir sayıdır.
 • Hristiyanlar için Cuma Günleri de uğursuz olarak görülmektedir. İslamiyet’te ise Cuma günü kutsal gün olarak yer almaktadır.
 • Son olarak İslamiyet’te hiçbir şey uğursuz sayılmaz ve hurafelere inanılmaz diye belirtilmiştir.

Gibi unsurlar batıl 13 inancının şehir efsaneleri olarak sebep gösterilmektedir. 13 sayısının uğursuz olduğunu yabancı ülkelerden söylenen sözler tarafından biliyoruz. Bizler için 13 sayısı uğursuz bir sayı değildir. 13 sayısının herhangi bir uğursuzluk getirdiğini Müslümanlar için söylemek mümkün değildir. Hatta Müslümanlar için uğurlu olduğunu bile söylemek mümkün olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir