TEKNOLOJİ

Google İlk Sayfada Çıkmak İçin 9 SEO Detayı

Google ilk sayfada çıkmak için belki de hepimiz bir çaba içerisindeyiz. Ne gibi yollar bulsak da ilk tercih edilen, en çok ziyaret edilen sitelerden bir tanesi olsak diye durmadan arayış içindeyiz. Bizlerde düşündük ki Google’da ilk sayfada olmak adına ne gibi yollar olduğunu dilimizin döndüğü kadar sizlerle paylaşalım dedik. Peki Google da ilk sırada çıkmak gerçekten bu kadar önemli mi? Google’da ilk sırada nasıl çıkılır? Google’da ilk sıralarda çıkmak, Google aramalarında ilk sayfada çıkmak, Google’da ilk sırada çıkmanın yolu gibi konulardan bahsedeceğiz.

Google İlk Sayfada Çıkmak İçin 9 SEO Detayı

Bildiğinizi üzere bir konu üzerinde Google ya da herhangi bir arama motorunda arama yaptığımızda genel olarak ilk sırada çıkan sonuca tıklıyoruz. Eğer ki o ilk sıradaki sonuç bizi tatmin etmezse diğer sonuçlara da göz atıyoruz. Özellikle ilk sayfadaki sonuçlara daha çok ilgi gösteriyoruz. İşte bu nedenle de biz site sahipleri, kullanıcıların arama yaptıklarında kendi sitemizin Google’da ilk sırada çıkmanın yolu ne olduğunu sürekli arayış içinde oluyoruz. İşte bu arayış içinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu noktalara dikkat edildiği taktirde Google ilk sayfada çıkmak oldukça kolayla olacak.

Konu Başlığı İlgi Çekici Olmalı

Bir makalenin Google’da ilk sayfada çıkmak adına yapılabilecek en önemli noktalardan bir tanesi de başlığınızın etkileyici olmasıdır. İnsanların ilgisini çeken bir başlık yazmanız konunuza daha çok okunma sağlayacaktır. Ayrıca başlıklarınızda rakamsal değerler kullanırsanız bu Google’da ilk sayfada çıkmak için oldukça etkili bir yol olacaktır. Çünkü Google’ın algoritması bu tarz şeyleri oldukça çok sever. Bu konuyu örneklendirecek olursak, “blog açmanın yolları” mı yazdığınızda ilginizi çeker yoksa bizim konumuz olan “Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün: Hatta Ayda 20.000 TL Kazanabilirsin” adlı başlık mı ilginizi çeker? tabi ki de bizim başlığımızın ilgi çekme olasılığı daha yüksek. Çünkü ayda 20 Bin TL kazanmak gerçekten herkesin isteyebileceği bir şeydir. Yani bu da size Google’da ilk sayfada çıkmak adına oldukça büyük bir imkan sağlayacak. Bunun yanı sıra başlık uzunluğu en fazla 70 karakterle sınırlı olmalıdır.

Kullanıcıya Doğru Bilgi Sunmak

İnsanlar elbette internet üzerinde her zaman doğru bilginin olduğu siteleri ziyaret ederler. Çünkü kendinizi yerine koyun ve yanlış bir bilginin olduğu siteyi tercih etmek mi doğru olur yoksa doğru bilginin sunulduğu bir site mi? Örneğin Bursaspor – Galatasaray maçının özetini izlemek istiyorsunuz.

Google’a yazdığınızda tabi ki de Google ilk sayfada çıkmak ve Google ilk sırada çıkan adrese tıklarsınız. Tıkladınız ve siteye girdiğiniz maçın videosunun olmadığını görünce elbette anında siteyi terk edersiniz. İşte olay bundan ibaret. Google’da ilk sırada çıkmanın yolu arasında mutlaka ve mutlaka kullanıcılara doğru bilgi sunmak ile başlar. Bunun yanı sıra Google’ın algoritması bilginin doğru olup olmadığını eskiden pek algılayamıyordu fakat artık öyle akıllı bir hale geldi ki bilginin doğruluğu oldukça önem arz ediyor.

Site İçerisinde Gezintiyi Kolaylaştırmak

Google’da ilk sayfada çıkmak için diğer bir yol ise sitenizin içerisinde gezintiyi kolaylaştırmak ve kelimeleri linklendirmek olacaktır. Bozuk linklerin olduğu bir site elbette tercih edilmez. Düşünsenize tıkladığınız linkin eror verdiğini. İşte bu oldukça kötü bir durum. Google’da zaten bozuk ve çalışmayan linklerin olduğu sitelerin cezasını Google ilk sayfada çıkmak değil neredeyse son sayfalara göndererek kesiyor. Bunun beraberinden kullanıcının yazdığınız yazıyı okuduktan sonra diğer konularınıza göz atabilmesi için onlara olanak sağlayın. Örnek verecek olursak şu konuda ilginizi çekebilir ya da bu konuyu da beğeneceğinizi düşünüyoruz gibi yönlendirici içerikler/linkler paylaşın. Site içerisinde gezinti oldukça önemli SEO ayrıntılarından bir tanesidir.

En Çok Aranan Anahtar Kelimeler İle Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Oluşturma

SEO bakımından oldukça önem taşıyan özelliklerden bir tanesi de anahtar kelime kullanımı desek doğru olacaktır. Yani ben Google’da ilk sayfada çıkmak için ne yapmam gerekiyor diyorsanız, elbette sağlam SEO yapmanız gerekiyor ve bu da uzun kuyruklu anahtar kelime planlamasıyla oluyor.

Yazacağınız bir konuda anahtar kelimeyi belirlemeniz için Google aramalarından yardım alabilirsiniz. Misal konumuzdan örnek verecek olursak, Google ilk sayfada çıkmak adlı konumuzu Google’a yazıyoruz ve yazarken Google bizlere çeşitli uzun kuyruklu anahtar kelimeler sunuyor. İşte bu anahtar kelimeleri kullanarak makalelerinizi yazmaya özen gösterin. Çünkü Google orada sizlere genel olarak en çok aratılan kelimeleri sunuyor. Yani dememiz o ki Google aramalarında ilk sayfada çıkmak için yapmanız gerekenlerden bir tanesi de uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.

Özgün İçerik Olmalı – Kopyala Yapıştır Asla Olmamalı

Google’da ilk sayfada çıkmanın yolu arasında özgün içerik oldukça önemlidir. SEO bakımından yani Google ilk sayfada çıkmak için en önemli noktalardan bir tanesi de elbette yazdığınız yazıların özgün olmasıdır. Yani doğal olmayan kopyala/yapıştır içerikler paylaşarak Google’ı kesinlikle kandıramazsınız. Çünkü dediğimiz gibi Google eskisi gibi değil ve algoritması oldukça akıllı. İşin kısacası ben Google aramalarında ilk sayfada çıkmak istiyorum diyorsanız içeriklerinizin özgün olmasına özen gösterin.

Site İçi İçeriklerinizi Optimize Edin

Google aramalarında ilk sayfada çıkmak için en önemli noktalardan bir tanesi de site içeriklerinizi optimize etmek olacaktır. Özellikle resim paylaşımının yüksek olduğu sitelerde mutlaka optimize işlemi yapılmalıdır. Optimize yapılmadığında boyutlar yüksek olacak ve bu sizin sitenizin hızının daha çok düşmesine neden olacak. Bu nedenle site içi içeriklerin optimize edilmesi Google ilk sayfada çıkmak için oldukça önemli bir kriterdir.

Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın

Site içi SEO da Google’da ilk sıralara çıkmak adına oldukça önemlidir. Çünkü daha önce de dediğimiz gibi Google’ın algoritması çok zeki bir hal aldı ve SEO çalışmasının kaliteli olması sizlere Google’da ilk sayfaya çıkmak için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Güncel Verilerinizi Sürekli Olarak Takipte Kalın

Değişme olasılığı yüksek olan içerikler paylaştığınızda mutlaka o içeriklerin güncel tutulmasına dikkat edin. Konumuzun başında da yer verdiğimiz başlıkta doğru bilginin Google ilk sayfada çıkmak için oldukça önemli olduğunu söylemiştik. İşte benim sitem Google’da ilk sayfada çıksın diyorsanız, güncellenme olasılığı yüksek olan içeriklerinizi mutlaka ve mutlaka güncel tutmaya özen gösterin.

İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin

İnternet ortamında sunulan çeşitli araçlarla Google ilk sayfada çıkmak için rekabet oranlarını mutlaka belirleyin. Bunu belirlemeniz sizin nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda oldukça büyük bir rol oynayacaktır.

Evet değerli takipçilerimiz Google’da ilk sayfada olmak istiyorum diyenler için yapılabilecek en basit noktalardan bahsetmeye çalıştık. Bu söylediklerimizi eksiksiz bir şekilde yapmaya başladığınız zaman Google’da ilk sayfada çıkmak için büyük bir adım atmış olacaksınız. Baya bir uğraştıracaktır ama emin olun emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız. Aldığınızda da bizi unutmaz umarım güzel bir yorumu bize hor görmezsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir