TEKNOLOJİ

Google Ne Zaman Kuruldu? Kurucusu Kimdir ve Kuruluş Tarihi!

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın kuruluş tarihi hakkında araştırmalar yapılıyor. Peki dünyaca ünlü arama motoru Google’ın kuruluş süreci nasıl oldu? Google ne zaman kuruldu? İşte Google Kuruluşu hakkında tüm detaylar..

Google’ın Kuruluş hikayesi ve Google ne zaman nasıl kuruldu diye merak edip araştıranlar oluyor. Hadi gelin Google nedir, ne zaman nasıl kurulmuştur? sorularını irdeleyelim.

Google Nedir?

Google diye arama yaptığımıza karşımıza sayfanın sağ tarafında “Google, İnternet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar.” şeklinde bir bilgi yer alır. İşte Google’ı kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz.

Google Ne Zaman Nasıl Kuruldu?

Google’ın Kurucusu Larry Page ve Sergey Brin olarak bilinmektedir. Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. 4 Eylül 1998 tarihinde Menlo Park, Kaliforniya, ABD’de resmen kurulmuştur.. Geleneksel olarak arama motorlarıyla yapılan bütün aramalarda sonuçlar, aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu, ancak Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknoloji ise PageRank (Şuanda Durduruldu yerini Google RankBrain aldı.) adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Ardından oldukça küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen “RankDex”, zaten 1996’dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanmaktaydı. RankDex, patentliydi ve Li’nin Çin’de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.

Brin ile Page yepyeni oluşturdukları arama motoruna ilk başta “BackRub” adını vermişlerdi. Nedeni ise siteler için geri bağlantı yani backlinklerin kontrol edilebilmesinin oldukça önemli olduğunun farkındaydı. Tabi bunun üzerine daha sonraki süreçte “googol” kelimesi üzerine orijinal bir imla değişikliği yapıldı ve bu arama motoruna “Google” adı verildi. Buradaki amaç Google arama motorunun insanlara büyük bir bilgi kaynağı olduğunu ifade etmekti. Nedeni ise googol kelimesinin ifadesi on üzeri yüz olarak biliniyordu. İlk başta Google amca Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.

Şuan günümüzde kullanılan alan adı ise 15 Eylül 1997 tarihinde etkinleştirilirken 4 Eylül 1998 tarihinde Google resmen kurulmuştur. Şirketin merkezi ise Google kurucularının arkadaşı Susan Wojcicki adındaki birinin Menlo Park, Kaliforniya Abd’de bulunan garajı olarak belirtildi. Google’ın ilk çalışanı ise yine Standford Üniversitesinde doktora yapan öğrencilerden biri olan Craig Silverstein olarak bilinir. Şuanda günümüzde dünyanın en büyük arama motoru olarak kabul edilen Google, aylık milyarlarca ziyaret almaktadır. En çok ziyaret edilen websiteleri arasında da lider durumda yer almaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir