TEKNOLOJİ

Ücretsiz Blog Açmak Para Kazandırır Mı? 6 Maddede Öğrenin!

Ücretsiz blog açmak para kazandırır mı sorusu muhtemelen birçok kişinin arayıp da net bir cevap alamadığı sorulardan bir tanesidir. Hepinizin bildiği üzere blog açarak para kazanmak oldukça popülerleşti. Birçok kişi bu işi para kazanmak için yaparken bazıları ise zevk için yapabiliyor. Peki ücretsiz blog para kazandırır mı? İşte Detaylar..

Bir web sitesi kurmak için alan adı, hosting, tema gibi şeyler gerekiyor. Bunlar arasında profesyonel alan adı ve hosting ücretli olurken ücretsiz tema bulma şansımız elbette var. Hosting ve alan adların yani domainlerin yıllık ücretleri oluyor. Yani bir web sitesi kurduğunuzda her sene belirli miktar ücret ödemek zorundasınız. Bu para kazansanız da kazanmasanız da ödemeniz gereken bir durumdur. İşte bu nedenle de masrafı hiç olmayan ücretsiz bloglar daha çok tercih ediliyor. Blogger gibi blog sitesi kurma imkanı sunan barındırıcılar sayesinde ücretsiz bir şekilde blog açıp istediğimiz konu üzerinde ilerleme şansımız oluyor. Peki bu ücretsiz blog açmak para kazandırır mı? Elbette kazandırır..

Birçok kişi elbette diyecek ki ücretsiz blog para kazandırmaz… Fakat atladıkları bir nokta var. Sen kaliteli özgün içerik yazar ve siteni sürekli güncel tutarsan ve doğrultusunda içeriğini iyi pazarlarsan ücretsiz blogdan da para kazanırsın. Webmaster aleminde blogspot gibi uzantıya sahip ücretsiz bloglar genel olarak çöp site olarak görülüyor. Nedeni ise temalarının çok basit ve saçma olması olarak görülüyor. Tabi burada da bir nokta atlanıyor. Eskisi gibi sadece ücretli temalar değil ücretsiz temalar bile kaliteli görünüme sahipler. Yani ilk bakışta tam bir profesyonel olarak görülüyor.

Ücretsiz Blog Açarak Para Kazanılır Mı?

Bu soruya cevabımı kaliteli içerik ve samimiyet, blogu güncel tutmak, Yorum yapmaya teşvik edin, sosyal medya üzerinde pazarlaması ve SEO’sunu hatasız yapmak gibi başlıklar üzerinden açıklayarak vermek istiyorum.

Kaliteli İçerik Üretmek ve Samimi Olmanız Şart!

Ücretsiz blog para kazandırır mı soruna ilk cevap olarak ise içerikleriniz kaliteli olursa neden olmasındır. İnsanlar her zaman içeriği kaliteli olan sayfaları severler. Kopyala yapıştır yapmak yerine kendi cümlelerinizi kullanarak samimi bir dil ile konu hakkında bilgileri ifade ederseniz bu size daha çok kazandıracaktır. Para kazanmayı da geçtik herkes tarafından sevilen biri olmak önemlidir. İnsanlar samimiyete önem verir. Şahsen ben samimi gördüğüm biriyle sürekli vakit geçirmek isterim. Aynı ücretsiz blog olayı da aynı bu olaya benzer. İçerikleriniz ne kadar çok kaliteli olur ve ne kadar samimiyet içerirse kitlenizde o kadar çok olacaktır.

Ücretsiz Blogu Güncel Tutmak

Geri kafalı değil ileri düşünür olun. Yani sitenize bir gün içerik girip 10 gün içerik girmemezlik yapmayın. Bir günde 10 içerik gireceğinize Her gün 2 içerik girip 5 güne yayın. Bu size daha fazla avantaj sağlayacaktır. Çünkü blog ya da web sitesi işi uzun vadeye dayalı olduğu için ve bunun beraberinde de Dünyanın en büyük arama motoru google.com başta olmak üzere diğer arama motorları güncel olan siteleri severler. Bir gün içerik paylaşıp 10 gün içerik girmeyen sitelerin karnesine ceza kesilir. Yani sizin bir günde 100 içerik girmeniz değil de her gün bir tane de olsa içerik girmeniz daha büyük avantaj sağlayacaktır. He ben her gün 100 içerik girebilirim derseniz o ayrı.

Beraberinde güncellenmesi gereken bütün içerikleri kontrol edip belirli aralıklarla güncelleyin. Google ve diğer arama motorları eski konuların güncellenmesini sever. Çünkü Google kullanıcılara doğru bilgiyi ulaştırmayı hedeflediği için güncellenen içerikleri daha çok sever. Tabi seviyor diye de aynı konuları dakika başı güncellemeyin.

Yorum Yapmaya Teşvik Etmelisiniz

Konunuzu ya da makalenizi yazarken kullanıcılara sorular yöneltin. Konularınızı ziyaret edecek kullanıcılar ile empati kurarak konularınızı yazın. Siz olsaydınız nasıl bir makale görmek isterdiniz. Soru sormaktan korkmayın. Cevabı verirken de soru soru sorun ki kullanıcılar da fikirlerini sizle paylaşsın. Çünkü yorumlar konuların tekrar indexlenmesini sağlar ve bu da daha iyi sonuçlar almanıza yönelik iyi bir başlangıçtır. Bunu yaparsanız ücretsiz blog para kazandırır mı sorusuna da birazcık olsun cevap almış olursunuz.

Ücretsiz Blog Konularınızı Sosyal Medyada Pazarlayın!

Sosyal medya o kadar geniş bir kitle ki, orada bir kitle oluşturabilirseniz emin olun her yerden para kazanabilirsiniz. Ücretsiz blogunuzda ele alacağınız konu üzerinden sosyal medya platformlarında kendinize kitle oluşturun. Misal SEO hakkında bilgi vereceğiniz bir blog kuracaksanız, bunun için sosyal medyada o alanla ilgili kişileri araştırıp, iletişim kurun, sohbet edin takipleşin. Bir süre sosyal medya üzerinde takılın ve kitlenizi oluşturduktan sonra kendinize ücretsiz bir blog açıp konu alanınız hakkında bilgilerinizi paylaşmaya başlayın. Paylaştığınız her konuyu sosyal medya platformlarında da paylaşın. Bu sayede sosyal ağlarda oluşturduğunuz kitleyi sitenize çekmeye başlayacaksınız ve sizlere hit sağlayacaklar. Bu sayede de görüntülenme alacaksınız ve ücretsiz blog para kazandırır mı sorusunun cevabını almış olacaksınız.

SEO Çalışmasında Fire Vermemelisiniz!

Aslında ilk başta yapmanız gereken olay SEO çalışması olmalı. Her ne kadar ücretsiz bir blog olsa da SEO çalışması yapıldığında çok iyi sonuçlar alabilir ve Google gibi arama motorlarına bu sayede daha rahat ulaşabilirsiniz. Site içi ve Site dışı link çıkışlarınızı iyi yapın. Özellikle backlink almak konusunda ve makale içi anahtar kelimelerinizi iyi kullanın. Tabi backlinki de her yerden almayın.

SONUÇ

Değerli ziyaretçilerimiz sonuç olarak ücretsiz blog para kazandırır mı sorusuna tabi ki de kazandırır diye cevap verebiliriz. İşinizi iyi ve eksiksiz yaparsanız ücretsiz dahi olsa çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Bundan yaklaşık 9, 10 sene önce olsa yok ücretsiz bloglardan para kazanamazsınız derdik ama artık ücretsiz bloglar daha esnek ve daha kaliteli yapılara sahip oldu. Bu sayede bir çok işlevi ücretsiz ve profesyonel olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir