TEKNOLOJİ

Niş Site Nedir? Niş Blog Nasıl Kurulur?

Son zamanlarda internet üzerinde rekabetin artması üzerine, para çok olan ya da eski bir geçmişe sahip olan siteler tüm piyasayı esir aldı. Bu doğrultuda da yeni açılan siteler oldukça gerilerde kaldı. Bu nedenle webmaster forumlarında sorulara verilen cevaplar “Niş Site Kurmak” daha avantajlı gibi şeylere rastladım. Bir çok kişinin bilmediği bu niş site nedir sorusunu sizler için kısaca açıklamak istedim. O zaman gelin hep birlikte niş site nedir, niş blog nasıl kurulur sorularının yanıtlarını inceleyelim.

Haber siteleri genel olarak bot satın alıp sitelerinde haberleri paylaşıyor. Yeni site kuracak kişilerinde güzel bir paraya sahip olması lazım ki bot bassın. Olmadı oldukça büyük bir ekibi olması gerekiyor. Bu şartlarda iki üç kişiyle bir websitesini güncel tutmak ve kitle oluşturmak iyice zorlaşıyor. Yani parası olanın kazandığı internet sektöründe son zamanlarda kullanılan niş blog kurmak tarzındaki cümlelerin ne anlama geldiğini bilmeyenler için kısaca irdeleyelim.

Niş Site Nedir, Niş Blog Nasıl Kurulur?

Niş Nedir?

Öncellikle bu soruya cevap verip işin en detayını da bilmenin faydası olacağını düşünüyoruz. Vikipedi’de yazan bilgi doğrultusunda “Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen addır. Kelimenin kökeni Fransızca “duvar hücresi” anlamına gelen Niche’e dayanır. Binalardaki duvar süslemeleri arasında hem işlevsel hem de görsel olarak önemli bir yere sahip olan niş, çok eski zamanlardan beri kullanılagelen bir mimari ögedir.” şeklinde yer almaktadır. Fakat biz bu kelimeyi kendimiz internet sektörüne göre uyarlayarak yorumlamışız. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

Niş Site Nedir?

İnternet üzerinde rekabet arttı. Bu doğrultuda da bir websitesi ya da blogda birden fazla kategori üzerinde ilerlemek oldukça zorlaştı. Özellikle Google amcanın son yaptığı güncellemeler resmen parası olanın kazanabildiği bir senaryo oluşturdu desek yeridir. Bunun üzerine herkesin önerdiği niş blog açmak daha mantıklı öbeğini merak eder oldu. Bu cümlenin aslında en anlaşılır ifadesi şu şekilde; Tek Konu Üzerine Odaklan! cümlesi size muhtemelen açık açık ifade edecektir.

Şöyle düşününün dünyada milyarlarca Türkiye’de milyonlarca websitesi var. Geneli itibari ile binlercesi belirli konular üzerinde hareket ediyor. Yani belirli konu derken bir site hem haber hem spor hem oyun hem magazin ve dahası şeklinde paylaşımlar yapıyor. Fakat burada niş site nedir sorusunun cevabı ise sizin sadece bunlar içinde tek bir konuya odaklanmanız olacaktır. Misal bir site kurdunuz ve bu sitede her konuyu değil de sadece tek konu üzerinden ilerleyip kitlenizi oluşturun. Misal SEO teknikleri sunan bir blog kurun ya da telefon incelemesi yapan bir site kurun ya da ne bileyim araba incelemesi yapan bir site kurun ve bu şekilde tek konu üzerinden ilerleyerek kitlenizi daha rahat oluşturma imkanı sağlayabilirsiniz. İşte tek bir konu üzerinden ilerleyen sitelere niş site adı veriliyor.

Sizlere niş site nedir, niş blog nedir nasıl kurulur soruları hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık. Umarım işinize yarayan bir site olmuştur. Kafanıza takılan sorular olursa konumuz altında bizlere sormaktan çekinmeyin. Peki ya siz bir niş site açmak isteseydiniz hangi konu üzerine odaklanmak isterdiniz?

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir