TEKNOLOJİ

Kırık Link Nedir? Tespiti ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Web sitesi olanların SEO çalışması yaparken karşısına çıkan kırık link nedir? Arama motorlarının oldukça fazla önemsediği hususlardan bir tanesi olan kırık link tespiti nasıl yapılır? İnternet sitelerinde kullanıcı deneyimi için oldukça önemli olan kırık link düzeltme işlemine dair merak edilenler.

SEO çalışması yapacak olan bir webmaster için en önemli noktalardan bir tanesi de kırık linklerdir. Bir sitede kırık link (URL) olması demek hem sitenizi ziyaret etmeye çalışan kişiler için hem de arama motorları için sorun teşkil ediyor demektedir. O nedenle internet sitelerinde kırık link kontrolü yapılıp, düzeltilmesi oldukça önemlidir.

Eğer bir internet siteniz var ve kırık link tespiti yapıp kaldırma işlemi yapmak istiyorsanız yazımızı okuyarak bir nebze yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. O zaman gelin kırık linke dair merak edilen tüm detayları birlikte inceleyelim.

Kırık Link Nedir?

Bir internet sitesi veya blog üzerinde daha önceden var olan fakat o linke tıklandığında hata vermesi ya da ulaşılamaması durumu kırık link olarak adlandırılmakta. Kısaca özetleyecek olursak; linke (adrese) tıklandığında açılan sayfa 404 hatasına yönlendiriliyorsa buna kırık link denir.

Kırık Linklerin Zararı Var mı?

Site içerisinde ne kadar fazla kırık link olursa arama motorları siteyi taramaya başladığında hata ile karşılaşırsa siteniz index almaz. Örneğin, siz bir konu ararken karşınıza bir link çıktı ve ona tıkladınız. Fakat linke tıkladığınızda sayfanın olmadığını görmek hem siteyi hemen terk etmenizi hem de moralinizi bozmanıza neden olacak. Bu nedenle Google gibi arama motorları robotları sitenize o linkten girdiğinde sayfanın olmaması ya da hata vermesi, siteyi terk etmesine neden olacaktır. Aynı zamanda arama motorlarının sayfaları dolaşamamasına ve bu da sitenizin index alamamasına neden olacaktır. Bunun beraberinde ise en büyük sorunlardan bir tanesi de kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkileyecek olmasıdır.

Siteniz içerisinde kırık link hiç olmazsa, sitenizi arama motorları daha çok sevecek ve ödüllendirilecektir. Çünkü siz kırık linkler bulundurmayarak arama motorlarının işini kolaylaştırıyorsunuz. Böylelikle siteyi rahatça dolaşmalarına olanak sağlamış olacaksınız. Olur da kırık linkleriniz varsa ve siz bunları düzeltirseniz, arama motorları yine sitenizi ödüllendirecek ve anahtar kelimelerinizde sizi üst sıralara çıkartacak. Peki kırık link kontrolü nasıl yapılır? Hadi gelin bir de kırık link tespiti hakkında detaylardan bahsedelim.

Merak Edebilirsiniz: YouTube Özel URL Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

Kırık Link Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırık link kontrolü yapmanın farklı farklı yolları vardır. Bu yollar arasında site içeriklerinizi tek tek ziyaret ederek kırık linkleri bulabilirsiniz. Tabi bu iş çok fazla içeriği olan kişiler için oldukça zordur. O nedenle bu işin daha kolay yolu yok mu derseniz, elbette ki var. Kırık link tespiti yapmak için genel olarak internet üzerinde birçok araç bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ücretli ve ücretsiz programlarda bulunmaktadır.

SEO açısından oldukça önem arz eden bu durum için Google Search Console, MOZ, Semrush gibi araçları kullanabilirsiniz. Semrush ve MOZ gibi araçların ücretsiz kullanımda tüm kırık linkler verilmiyor fakat ücretli kullanımda daha geniş yelpazeli yardım alabiliyorsunuz.

Sizler bunlara benzer araçlar üzerinden kırık link tespiti yaptıktan sonra sıra o adrese tıkladığında alınan hatayı düzeltmeniz gerekiyor. Peki kırık link düzeltme işlemi yapmak için ne gerekiyor? İşte kırık link kaldırma işlemine dair detaylar.

Kırık Link Düzeltme

Kırık linklerin tespitini yaptıktan sonra eğer ki çok fazla kırık link yoksa onları bir de siz ziyaret ederek kontrol edin. Çünkü tespit ettiğiniz araçlar da robotlar ile çalıştığı için hatalar yapabilmekte. Ayrıca bazı kırık linkler buton olarak karşınıza çıkabilmekte. Onları direk kaldırın, bir sorun olmayacaktır.

Kırık linkleri kaldırma işleminden sonra kaldırdığınız linkleri ‘301 yönlendirmesi‘ ile alakalı içeriklere yönlendirin. Bu alakalı içerikleri sayfalar, kategoriler, yazılar vb. alanlara yönlendirebilirsiniz.

Tüm kırık linklerin yönlendirmesini yaptıktan sonra sıra arama motorlarını bunu bildirmeye geldin. Bunun için internet sitenizi komple *crawl edin. Bu işlem sonrasında arama motorları sitenize robotları gönderecek ve kapsamlı bir tarama yaparak inceleyecek. Kırık linklerinizin düzeldiğini gören robotlar, bu durumu arama motorlarına iletecek. Böylelikle siteniz için SEO adına bir adım daha atmış olacaksınız.

Web Crawling = Bir çeşit bot yani robottur. Seeds adı verilen, gezilmesi gereken URL listesine bakar ve siteleri gezmeye başlar.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir