TEKNOLOJİ

Backlink Alma: Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Web siteleri için SEO çalışması yapanlar backlink’in gücünün farkında olup inşası için büyük çabalar harcıyor. Webmaster alemine yeni atılmış kişiler ise backlink alma kavramına dair detayları araştırmaya koyuyor. Peki backlink nedir, ne işe yarar?

Backlink alma işlemi aslında basit ama bir o kadar da zor bir şeydir. Çünkü domain otoritesi yüksek sitelerden backlink alma işlemi için ücretler talep edebiliyor. Bu nedenle de backlink kavramının değerini bilenler paraya kıymadan backlink inşası için çabalıyor.

İyi güzel arkadaş biz de para veririz ama backlink nedir, nasıl alınır sorularının yanıtlarını henüz bilmiyoruz diyebilirsiniz. İşte Backlink Alma: Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır başlıklı konumuz içerisinde sizlere tüm detayları açıklayacağız.

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir şeyi öğrenmek için her zaman temelden başlamakta fayda vardır düşüncesiyle backlink kavramını öğrenmek gerekiyor. Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine verdiği link anlamına gelmektedir. Örneğin, işe gireceksiniz, bu iş yeri size referans sorduğunda tanınmayan birinin adını verdiğinizde anlam taşımaz. Fakat işe gireceğiniz sektörün önde gelen isimlerinden birinin referansıyla giderseniz işe alınma şansını oldukça yüksektir. İşte backlink de sitenizi daha iyi yerlere taşımaya yarayan SEO çalışmalarından bir tanesidir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink kavramının ne olduğunu öğrendiğimize göre bir de backlink türleri neler olduğundan da kısaca bahsedelim. Bu türler genel itibarıyla 2 tanedir. Bir tanesi DoFollow, diğeri ise NoFollow olarak bilinmektedir.

NoFollow Backlinkler

NoFollow backlinkler, arama motorlarının izlemesine izin vermeyen linklerdir. Eğer bir link nofollow olarak işaretlenirse, arama motorlarına bu linki görmezden gel demiş olursunuz. Arama motorları da bu uyarıyı dikkate alarak o linki görmezden gelir. Google gibi arama motorları nofollow linkleri backlink olarak saymaz.

DoFollow Backlinkler

DoFollow backlinkler, arama motorlarının izlemesine izin veren linklerdir. Bir linki dofollow olarak işaretlerseniz, arama motorlarına bu linki ben tavsiye ediyorum incele demiş olursunuz. İşte bu sayede arama motorları da bu sizin uyarınızı dikkate alır ve linki taramaya başlar.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almanın yolları oldukça fazladır. Bu yollar arasında forum backlink popüler olanlarından bir tanesidir. Sitenizin içeriği ile alakalı olan bir forum üzerinden backlink alma işlemi için foruma üyelik oluşturmanız gerekir. Foruma üyelik oluşturduktan sonra profilinizde yer alan web site bölümüne internet sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra forum üzerinde konu açarak ya da açılan konulara cevap vererek de backlink alma şansınız vardır.

Backlink alma işlemi için diğer bir yol ise hangi siteden backlink almak istiyorsanız, o sitenin sahibi ile iletişime geçmelisiniz. İletişime geçtiğinizde sitelerinden backlink almak istediğiniz anlatan kaliteli bir yazı yazın. Ücretli işbirliği yapmayı düşünüp düşünmediklerini sorarsanız daha çabuk cevap alırsınız.

Diğer bir yol ise ücretsiz backlink siteleri desek doğru olacaktır. Blogger, Pinterest gibi sitelerden free backlinks alma şansınız vardır. Bu tür platformlar web siteniz için paravan bir site olacaktır ve ücretsiz bir şekilde backlink alma şansınız olacaktır.

İlgili İçerik: Kırık Link Nedir? Tespiti ve Kontrolü Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Backlink Alma Siteleri

Binlerce web sitesi üzerinden ücretsiz dofollow backlink ve ücretsiz nofollow backlink alma şansınız bulunuyor. Fakat genel olarak dünyanın en büyük arama motoru Google olduğu için ve Google’ın da nofollow linkleri backlink saymadığı için pek önemsenmemektedir. Yine de hit kazanmak adına ücretsiz olarak nofollow backlink alsanız da olabilir.

Ücretsiz DoFollow Backlink Alma Siteleri

Blogger (DO 100), Picktu (DO 100), Amazon (DO 97), Vimeo (DO 97), Microsoft (DO 96), Livejournal (DO 95), Pinterest (DO 94), Disqus (DO 94), IBM (DO 93), Dell (DO 92), Behance (DO 92) About.me (DO 92), Instructablrs (DO 92), Deviantart (DO 92), Studiopress (DO 91)

Ücretsiz NoFollow Backlink Alma Siteleri

Tumblr (DO 100), Youtube (DO 100), Linkedin (DO 98), Flickr (DO 97), Github (DO 95), Soundcloud ( DO 95), Openstreetmap (DO 94), Ted (DO 93), Zillow (DO 93), Instagram (DO 93), Udemy (DO 91), Trello (DO 90), Dailykos (DO 88), Plurk (DO 87), Codeacedemy (DO 87), Kinja (DO 82), Autostream (DO 72), Kiwibox (DO 71)

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet siteniz, blogunuz için backlink alarak Google’daki sıralamanızı daha üst seviyeleri çıkarabilirsiniz. Tabi backlink alma konusunda amatör davranmadan hareket etmek her zaman önemlidir. Çünkü backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır ve oldukça önemlidir. İşte bu başlık altında backlink almak için nelere dikkat edilmesi gerek olduğunun yanıtını vermeye çalıştık.

  • Backlink alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi, sadece anasayfanıza değil de alt sayfalarınıza da backlink alma işlemi olacaktır.
  • Eğer ki bir siteden backlink alacaksanız sitenizin veya içeriğinizin anahtar kelimesi ile backlink almamaya özen gösterin. Çünkü Google bu tür alınan backlinkleri ücretli alınmış olarak değerlendiriyor. Bu nedenle de genel itibarıyla düşük değer katmasına neden olabiliyor.
  • Her ne kadar birçok forumda domain otoritesinin önemli olmadığı savunulsa da backlink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de backlink alacağınız sitenin domain otoritesidir. Otoriter bir siteden dofollow link çıkışı almak siteniz için büyük bir nimet olacaktır.
  • Backlink alırken yapmanız gereken diğer bir nokta ise backlink alacağınız içeriğin özgün olmasıdır. Aynı içerikle backlink almak farklı sitelerde de olsa size ekstra bir şey kazandırmayacaktır. Çünkü Google gibi arama motorları kopyala/yapıştır içerikleri sevmezler.
  • Rakip sitelerinizin backlink aldığı sitelerden backlink almaya özen gösterin. Aynı içeriğe sahip sitelerin almış olduğu backlink sitelerinden backlink alabilirseniz ve içerikleriniz daha kaliteliyse sizi o siteden bir adım daha öne atacaktır.
  • Backlink alırken özellikle aynı alanda hizmet veren sitelerden backlink almaya dikkat edin. Çünkü spor siteniz varsa gidip makyaj sitesinden backlink almak size bir şey kazandırmayacaktır.
  • Backlink inşası zaman isteyen bir durum olduğu için backlink alırken bir günde 100 tane almanızın bir yararı olmayacaktır. Aksine zararı olacaktır ve belki de siteniz spama düşerek Google’ın kara listesine girmesine neden olacaktır.
  • Siteye backlink alırken genelde link çıkışının çok olduğu siteler tercih edilmektedir. Tamam elbette bir yararı olacaktır fakat özellikle dofollow link çıkışının az olduğu sitelerden backlink almayı başarabilirseniz, sitenizin değeri bir o kadar artacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir