TEKNOLOJİ

Google AdSense Nedir? Google AdSense Kayıt Olma Rehberi!

Google AdSense dendiği zaman elbette ki ilk olarak aklınıza YouTube gelebilir. YouTube üzerinden para kazanan kişilerin büyük çoğunluğu Google AdSense adlı platform üzerinde gelir elde etmektedir. İnternetten para kazanma konusunda websitesi olan kişilerin de tercih ettiği bir platform olarak karşımıza çıkan AdSense, günümüzde de aktif olarak milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Peki Google AdSense nedir? İşte internetten para kazanmak için piyasaya yeni giren kişilerin karşısına çıkan Google AdSense ile ilgili en çok sorulan sorular ve yanıtları.

İnternet sitesi sahibi olan kişiler ve beraberinde YouTube üzerinden gelir etmeyi düşünen kişiler için Google AdSense nedir, Google AdSense kayıt olma rehberi adı altında platform hakkında detayları inceleyeceğiz. Aynı zamanda Google AdSense ile ilgili en çok sorulan sorular ve onların yanıtlarını elden geldiği kadar irdelemeye çalışacağız. O zaman gelin birlikte Google AdSense nasıl para kazanılır onu inceleyelim.

Google AdSense Nedir?

Google AdSense, belki de son zamanlarda karşınıza çıkan bir şey gibi olsa da yıllardır aktif bir şekilde internet sitesi ya da YouTube üzerinden para kazanma fırsatı sunan bir Google ürünü olarak tanımlanıyor. Kısaca internet sitesi olan ya da YouTube gibi platformlar üzerinden para kazanmak isteyenlerin başvurduğu bir platform denebilir.

Google Adsense Hesabı Açmak Ücretli Midir?

İyi güzel para kazanalım ama AdSense hesabı açmak ücretli mi onu bilmiyoruz diyor olabilirsiniz. Korkmanıza gerek yok! Google Adsense hesabı açmak ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde Google AdSense hesabı açarak internet siteniz üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Google AdSense Kayıt

Google AdSense platformu ile internetten para kazanmak isteyenlerin, YouTube ya da websitesi olması gerekmektedir. Eğer ki bir internet siteniz ya da YouTube kanalınız varsa ve gelir elde etmek istiyorsanız AdSense hesabı açmanız gerekiyor. Google AdSense kaydolma işlemlerini yapmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Google AdSense hesabı açarak işe başlayın. Google AdSense kayıt işlemi yapmak için buraya tıklayın. Açılan sayfada ‘Başlayın‘ butonuna tıklayın. Oturum açma işleminden sonra kayıt işlemlerini bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek tamamlayın.
 • Google AdSense kayıt işlemini bitirdikten hemen sonra elbette ki hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aktif hale getirmek için ise ödeme bilgilerinizi, internet sitenizi bağlama, reklam türlerini doğru bir şekilde adım adım tamamlayın.
 • Bilgilerinizi doğru bir şekilde girip AdSense hesabınızı aktif ettikten sonra AdSense ödeme bilgilerinizi test etmek adına belirttiğiniz banka hesabınıza küçük bir miktar para gönderecek. O miktarı AdSense hesabınıza doğru bir şekilde girdikten sonra ödeme bilgileriniz doğrulanacak.
 • Sıra sitenizin Google AdSense incelenmesine geldi. AdSense bir süre sitenizi takip ediyor ve politikalarına uygun bir şekilde internet siteniz varsa hesabınızı onaylıyor. Böylelikle internet sitenizde ister otomatik reklam yoluyla Google’ın kendi reklam yerleştirmesine izin vererek isterseniz de kendi reklamlarınızı manuel olarak ekleyerek reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

İşte bu adımları gerçekleştirerek Google AdSense hesabı açabilir bu sayede artık internetten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Bu websitesi olan kişilerin izleyeceği adımlardır. YouTube üzerinden Google AdSense ile para kazanmak isteyenler ise YouTube Studio üzerinden ilk başvuruyu yapabilir. Website için Google AdSense hesabı açtıysanız bunu YouTube için de kullanabilirsiniz. Yine YouTube için açtığınız AdSense hesabını internet sitesi için de kullanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News’e Site Kayıt Etme!

Google Adsense Hesapları Kaç Günde Onaylanır?

Google AdSense onay süreci, platformunda belirttiği üzere genel olarak 1-2 gün içerisinde tamamlanıyor. Fakat Google AdSense onaylama süresi yoğunluğa göre 2-4 hafta arası değişebilmektedir.

Google AdSense ile En Çok Kazandıran Ülkeler
Google AdSense ile En Çok Kazandıran Ülkeler

Google AdSense İle En Çok Kazandıran Ülkeler

Google AdSense ile internetten para kazanmak isteyen milyonlarca kişi elbette ki en çok Google Adsense ile en çok kazandıran ülkeler hangileri olduğunu araştırıyor. Bunun nedeni ise AdSense reklam gelirleri her ülkenin para birimine göre değişiklik göstermesi diyebiliriz. Çünkü insanlar bir iş yapıyorsa daha fazla para kazanmak için bu tür detayları görmezden gelemiyor ve araştırmaya koyuluyor.

Google Adsense ile en çok kazandıran ülkeler hangileri olduğuna dair yapılan araştırmalar sonucunda karşımıza en çok çıkan başlıca ülkeler şu şekildedir; Amerika, Kanada, Norveç, İsveç, Avustralya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Meksika

Google AdSense İle Ne Kadar Para Kazanılır?

Google AdSense ile para kazanma konusunda soruları olan kişilerin özellikle en çok araştırdığı konulardan bir tanesi de elbette ki Google AdSense ile para kazanılır mı? sorusu desek doğru olacaktır. Elbette ki milyonlarca AdSense kullanıcısı bu işten para kazanıyor ve reklam gösterimine devam ediyor. Kimileri doğru bir strateji uygulayarak daha çok kazanırken kimileri ise stratejisini doğru seçemediği için kendini döndürebilecek kadar kazanç sağlayabiliyor. İşin aslı Google AdSense ile para kazanılır mı sorusuna ve beraberinde Google AdSense ile ne kadar para kazanılır sorusuna doğru bir strateji ile içeriğiniz ne kadar çok kişiye ulaşırsa reklam gösterimi de o kadar çok olacak ve siz de o kadar çok para kazanma fırsatınız bulabileceksiniz..

Google AdSense Reklam Türleri

İnternet sitesi üzerinde reklam göstererek para kazanmayı düşünen kişilerin tercih ettiği Google AdSense reklam türleri elbette ki site düzenine göre reklam yerleşimi yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan bir tanesi. Google AdSense hesabı içerisinde bulunan tüm reklam türleri duyarlıdır ve cihaza göre şekillenmektedir. AdSense reklam birimleri arasında şunlar yer alıyor; Görüntülü Reklamlar, Feed İçi Reklamlar, Yazı İçi Reklamlar, Multiplex Reklamlar (Eski Eşleştirilen İçerek), Arama Motoru Reklamlar

Google AdSense Neye Göre Ödeme Yapıyor?

Birçok reklam şirketi sadece reklam gösterimine ödeme yaparken, birçok reklam platformu ise tıklama göre ödeme yapıyor. AdSense ise hem gösterime hem de tıklamaya ödeme yapmaktadır. Google AdSense ödemeleri BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) ve TBM (Tıklama Başına Maliyet) şeklinde yaparken aynı zamanda Aktif Görüntüleme BGBM’si şeklinde de ödeme yapmaktadır.

İlgili İçerik: Pinterest Video Yükleme Nasıl Yapılır? Pinterest Video Ekleme!

Google AdSense BGBM Nedir?

Google AdSense terimleri içerisinde yer alan BGBM nedir sorusunu merak edenler için ‘Bin Gösterim Başına Maliyet’ yani 1000 gösterim başına gelir anlamı taşıdığını söyleyebiliriz.

Google AdSense 1000 Gösterime Ne Kadar Veriyor?
Google AdSense 1000 Gösterime Ne Kadar Veriyor?

Google AdSense 1000 Gösterime Ne Kadar Veriyor?

Google Adsense gösterim başına ne kadar veriyor diye baktığımızda aslında hem reklam verenin bütçesine hem de internet siteniz üzerinde yayınlanan reklama göre değişkenlik göstermektedir. Google AdSense 1000 gösterim için sitenizde yayınlanan reklamlar, dönüşüm oranları ve sitenizin kalitesine göre kritere göre bir ödeme yansıtmaktadır.

Bunu şu şekilde özetleyecek olursak; 145 sayfa gösterimi sonucunda 0,90 dolar kazanan bir kişinin Google AdSense geliri (0,90 dolar/145 )x1000 formülü üzerinden hesaplanarak ödeme yapılmaktadır.

Bir diğer yandan baktığımızda internet siteniz üzerinde 10.000 reklam gösteriminden 70 dolar kazanç elde ettiğinizi varsayalım. Bunun hesabı (70/10.000)x1000 şeklinde olacaktır. İşte buradan bin gösterim başına 7 dolar kazanç elde ettiğiniz anlamına geliyor.

Google AdSense 1000 gösterim için işin aslında tıklama ve gösterime göre parayı hesabınıza yansıtmaktadır.

Google AdSense Ödeme Eşiği Nedir?

İnternet siteniz üzerinden ya da YouTube üzerinden reklam göstererek elde ettiğiniz geliri kendi banka hesabına çekebilmeniz için Google AdSense ödeme eşiği adı altında bir kural koymuş. Demiş ki eğer ki bu ay elde ettiği gelir belirlediğin bu ödeme eşine ulaşmış ya da daha fazla olmuşsa sana ödeme yapacağız. Fakat belirlediğin ödeme eşiğine ulaşmamışsa Google AdSense ödeme işlemini bir daha ki ayki ödemede yine ödeme eşiğine ulaşmışsa yapacak. Google AdSense minimum ödeme eşiği TR için 200 TL olarak belirtilirken, bu rakam ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Google AdSense PIN Ne Zaman Gelir?

Google AdSense kazançlarınız doğrulama eşiğine ulaştığında, ödeme adresinizi doğrulamak için Kişisel Kimlik Numarası (PIN) gönderiyor. Gönderilen bu PIN’i Google AdSense üzerinde doğru alana girerek hesabınızı tamamen doğrulamanız gerekiyor. Google AdSense PIN kaç günde gelir sorusuna ise platform üzerinde verilen cevap şu şekildedir; “PIN’in size ulaşması genellikle 2 ila 4 hafta sürer. Ancak bu süre, bulunduğunuz yere bağlı olarak uzayabilir. Not: Kimlik bilgilerinizi doğrulamanız istenmişse siz kimlik doğrulama işlemini başarıyla tamamlayıncaya kadar PIN’iniz gönderilmez. Aldığınız PIN’i AdSense’e girerek adresinizi doğrulayın.

Google AdSense adres doğrulama işlemini size gönderilen bu PIN’i platform üzerinden girerek tamamlamanız gerekiyor. Aksi taktirde para çekme işlemi gerçekleştiremiyorsunuz.

Google AdSense PIN Gelmiyor?

Genel itibarıyla internet üzerinden en çok araştırılan sorulardan bir tanesi de Google AdSense PIN gelmiyor sorusu oluyor. Bildiğiniz üzere Covid-19 sebebiyle birçok işlem gecikmeli yapılmakta. Google AdSense platformu da PIN gelmedi diyenler için “PIN’iniz postayla gönderildikten sonra 3 hafta beklemeniz gerekir.” ifadelerini belirtiyor. Eğer ki 3 hafta sonunda da posta ile elinize ulaşmadıysa yeni PIN talebinde bulunabileceğiniz belirtiyor. Çoğu zaman Google AdSense kaynaklı değil de adres kaynaklı olarak PIN’ler gönderilen kişilere ulaşamayabiliyor. O nedenle belirtilen sürelerin geçmesini ve daha sonra adres bilgilerinizi doğru girdiğinizi kontrol ederek yeni PIN isteğinde bulunabilirsiniz.

Google AdSense Yeni Pin İsteme

Google AdSense PIN kodu gelmeyen kişiler elbette ki yeni PIN isteme talebinde bulunabiliyor. Bunun için yapılması gereken öncelikle;

 • Ödeme adresi alanlarına tamamen aynı bilgileri girin.
 • Google AdSense üzerinde belirttiğiniz adrese postanelerin ulaşabildiğinden emin olun.
 • Yine postanızın başka bir adresi gönderip gönderilmediğini kontrol edin.

Eğer ki bu işlemleri kontrol ettikten sonra hala PIN’iniz size hala ulaşmadıysa, aşağıdaki adımları takip ederek yeni PIN isteyebilirsiniz.

 • İlk olarak Google AdSense hesabınızda oturum açın.
 • Sol menüde yer alan ‘Ödemeler’ seçeneğine ardından alt seçeneklerden ‘Doğrulama Kontrolü’ seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfada ‘PIN’i yeniden gönder’ seçeneğini tıklayarak yeni PIN talebinde bulunmuş olacaksınız.

İşte bu işlemden sonra ödeme adresinize PIN gönderilecek. Eğer daha önce talep ettiğiniz PIN elinize ulaşırsa onu kullanabilirsiniz. Çünkü Google AdSense’in belirttiği üzere yeni gönderilen PIN kodu ilk gönderilenin kopyası olacak.

Bütün bunları yapmanıza rağmen ve gerekli sürelerin dolmasına rağmen Google AdSense PIN gelmiyor diyorsanız Google AdSense PIN sorun gidericisini kullanabilirsiniz.

Google AdSense Ödemeleri Ne Zaman?

Google AdSense ödeme alma için öncelikle ödeme türünü seçmiş, kişisel bilgilerinizi tamamlamış olmanız gerekiyor. Eğer bütün her şeyi tamamladıysanız, Google AdSense hesabı açtınız, reklamları yerleştirdiniz, artık reklam göstererek gelir elde etmeye başladınız ve sıra geldi Google AdSense ödeme alma konusuna geldi. Google AdSense internet sitenizde üzerinden elde ettiğiniz gelirleri her ayın 21’i ile 26’sı arasında seçtiğiniz ödeme türüne göndermektedir.

Örneğin; Mart ayının kazançlarını Nisan ayının 21 ile 26 tarihleri arasında ödeme hesabınıza gönderiyor.

Google AdSense ile YouTube Para Çekme

Son zamanların en popüler para kazanma yollarından bir tanesi olan YouTube ile para çekmek için Google AdSense hesabı oluşturmanız gerekiyor. Eğer ki daha önceden internet siteniz üzerinden bir Google AdSense hesabı açtıysanız bunu YouTube kanalınıza YouTube Studio üzerinden bağlayabilirsiniz. Eğer ki Google AdSense hesabınız yoksa YouTube Studio üzerinde bulunan Para Kazanma seçeneğinden Google AdSense YouTube ilişkilendirmesi yaparak yeni bir Google AdSense hesabı oluşturabilir ve başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu işlemler tamamsa gelin hep birlikte Google AdSense ile YouTube Para Çekme işlemlerini inceleyelim.

 • İlk olarak elbette ki YouTube üzerinden oturum açarak YouTube Studio bölümüne geçiş yapın.
 • YT Studio panelinizin sol menüsünde yer alan ‘Para Kazanma’ seçeneğine tıklayın.
 • Orada YouTube’un yeni kuralları gereği videolarınızın 1 sene içinde 4000 saat izlenme ve kanalınızın abone sayısının 1000 olup olmadığı gösterilecek. Eğer ki bu şartlara uygunsanız para kazanma seçeneği aktif olacak. Bu şekilde YouTube sizi Google AdSense kayıt bölümüne yönlendirecek.
 • Ardından Youtube hesabınızı ve şifresini girin.
 • Eğer Google AdSense hesabınız varsa direkt oradan bağlayabilir, yoksa ilgili adımları takip ederek oluşturabilirsiniz.
 • YouTube hesabınız ile Google AdSense hesabınızı aynı olmasına dikkat ederek Google AdSense ile ilişkilendirmek istediğiniz Google hesabınızı seçin.
 • İşte Google AdSense hesabınız yoksa adımları tamamlamanızın ardından Google AdSense hesap başvurunuz Google ablaya gönderilecek. Ardından ise başvurunuzun alındığı belirten bir mesaj karşınıza çıkacak. İşte bu mesajın ardından artık para kazanma için bir adım daha atmış olacaksınız.

Bir süre sonra Google’dan YouTube AdSense başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair sisteme belirtmiş olduğunuz e-posta üzerinde mail gelecek. Bu mailde onay aldığınız belirtilirse artık YouTube üzerinden gelir etmeye başladınız demektir. YouTube üzerinden elde ettiğiniz gelirleri Google AdSense hesabı üzerinden çekebilirsiniz.

İlgili İçerik: YouTube Özel URL Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

YouTube Kazançları Ayın Kaçında Google AdSense’e Yansır?

YouTube üzerinden elde ettiğiniz kazançlar Google AdSense hesabınıza her ayın 10’u ile 15’i arasında yansıtılmaktadır. Kısaca Mart ayında elde ettiğiniz YouTube geliriniz Nisan ayının 10’u ile 15’i arasında Google AdSense hesabı içerisine yansıtılır.

Google AdSense nedir gibi Google AdSense hakkında merak edilen sorulara dair detayları sizlere bu konu içerisinde vermeye çalıştık. Sizlerin de Google AdSense hakkında merak ettiği sorular varsa konumuzun altından bizlere yorum olarak sormaktan çekinmeyin.

İlgili İçerikler

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir