TEKNOLOJİ

e-Devlet Şifresi Alma! PTT’ye Gitmeden Nasıl Alınır?

Günümüz teknolojileri hayatımızı kolaylaştırmaya devam ederken SGK işlemleri, borç bilgileri gibi daha birçok bilgiye evimizden ulaşmamıza olanak sağlayan e-Devlet şifresi alma konusunda birçok vatandaş sıkıntı yaşayabiliyor. Özellikle de e-Devlet şifresi PTT’ye gitmeden nasıl alınır sorusu merak edilip araştırılıyor. İşte e-Devlet şifresi kaç yaşında alınır, e-Devlet şifresi nereden alınır gibi merak edilen soruların yanıtları.

e-Devlet, borç bilgisi sorgulama, sigorta bilgisi gibi daha birçok alanda bilgiye ulaşıp işlem yapma hizmeti sunmasından dolayı hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu nedenle de milyonlarca Türk vatandaşı daha hızlı işlem yapabilmek adına e-Devlet şifresi almak istiyor. Bu kapsamda da henüz e-Devlet şifresi almamış olan kişiler e-Devlet şifresi nasıl alınır ilk defa diye merak edip araştırıyor. İşte e-Devlet şifresi alma, e-Devlet şifresi PTT’ye gitmeden alma, e-Devlet şifresi değiştirme gibi merak edilenler.

e-Devlet Şifresi Kaç Yaşında Alınır?

Öncelikle kafadaki karışıklığın giderilmesi amacıyla e-Devlet şifresi alma yaşı kaç olduğunun yanıtı verecek olursak, 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet şifresi almak için başvuruda bulunabiliyor. Bu sonuca göre 18 yaşından küçükler e-Devlet şifresi alabilir mi sorusuna da ‘Evet‘ cevabı verilmiş oluyor.

15 Yaş Altı e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yukarıda 15 yaşını doldurmuş kişilerin e-Devlet şifresi alabildiğini belirtik. Peki 15 yaş altı e-Devlet şifresi alabilir mi? Bu sorunun yanıtını yine turkiye.gov.tr adresinde yer alan bilgi doğrultusunda verecek olursak, “15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır) başvuru yaptıklarında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar haricinde başkaları adına şifre alınması mümkün değildir.” şeklinde belirtilmiştir.

e-Devlet şifresini velisi alabilir mi sorusunun cevabı da yukarıda yer alan bilgide verilmiş oldu. Kısaca belirli hususlar haricinde başkası adına şifre alınmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

e-Devlet Şifresini Kimler Alabilir?

e-Devlet şifresini kimler alabilir sorusunun yanıtı ise turkiye.gov.tr adresinde yer alan bilgiye göre; “Mavi kartlılar (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları), Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alabilirler.” şeklinde belirtiliyor.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Kimlerin alabildiğini, kaç yaşında alınabildiğini öğrendiğimize göre şimdi de e-Devlet şifresi nereden nasıl alınır onu öğrenelim. e-Devlet şifresi almak isteyen ve yukarıdaki kurallara uygun olan kişiler yine türkiye.gov.tr adresinde yer alan bilgi doğrultusunda, “şahsen başvuru ile yurt içinde PTT işyerlerinden veya yetkili acentelerinden, yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edebilir.” şeklinde e-Devlet şifresi başvurusu yaparak alabilirler.

PTT’ye Gitmeden e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de elbette ki PTT’ye gitmeden e-Devlet şifresi alınabilir mi sorusu desek doğru olacaktır. Özellikle teknoloji çağının olduğu bu devirde oldukça rahata alıştığımız dönemlerde bir şeylerin direkt elimize gelmesi daha cazip duruyor. Fakat e-Devlet şifresi alabilmek için maalesef ki şuan için 65 yaş altı vatandaşlar için PTT’ye gidilip şahsen başvuru yapılması gerekiyor.

65 yaşını doldurup 66 yaşından gün alan kişiler ise e-Devlet şifresi alma işlemi için PTT’ye gitmesine gerek kalmadan e-Devlet kapısı üzerinden şifre talebinde bulunarak evine getirilmesini talep edebiliyor. Bu işlemi yapabilmek için buraya tıklayarak gerekli adımları takip ettiğinizde ve şartlarınız uygunsa şifreniz adrese teslim şifre başvurusu ile adresinize gönderiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse e-Devlet şifresi evden alınır mı diye baktığımızda 65 yaş altı vatandaşların PTT’ye gidip şahsi başvuru yapması gerekirken, 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar ise internet üzerinden adrese teslim şifre başvurusunda bulunabilmektedir.

e-Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

Şifre alacağız almasına da bunun için bir ücret ödeyecek miyiz diye merak edip araştıranlar için e-Devlet şifresi alma ücreti 2022 hakkında yine turkiye.gov.tr üzerinde yer alan bilgiye göre, “Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir.” ifadeleri belirtilmektedir.

Yine buradan anladığımız üzere 2. defa e-Devlet şifresi almak ne kadar sorusunun yanıtı 4 TL olarak karşımıza çıkıyor. Kısaca e-Devlet şifresi 2. kez alma kaç para sorusunun cevabı PTT’den ilk şifre sonrasında neden ne olursa olsun alacağınız şifreler için 4 TL ücret ödüyorsunuz.

Bilgi: Tabi şunu da belirtmeliyiz ki 2. kez şifre almak ya da şifresini değiştirmek isteyenlerin PTT’ye gitmesine gerek olmadığı biliniyor. O nedenle hiçbir ücret ödemeden şifrenizi e-Devlet kapısı üzerinden değiştirebilir ya da yenileyebilirsiniz. Tabi bu ilk şifre alımı için değil ikinci kez alımlarda yapılmaktadır. e-Devlet şifresini unutanlar ya da değiştirmek isteyenler daha fazla bilgiye konumuzun devamını okuyarak ulaşabilirler.

e-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Artık e-Devlet şifresini aldınız fakat size verilen şifreyi değiştirmek/yenilemek istiyor olabilirsiniz. Bunun için de PTT’ye gitmeniz mi gerekiyor? Tabi ki hayır! e-Devlet şifresini bir kere aldıktan sonra artık değiştirme/yenileme gibi işlemler için buraya tıklayarak e-Devlet giriş bölümüne gidebilir ve TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın. Ardından sağ üst kısımda yer alan adınızın bulunduğu ‘kullanıcı menüsü‘ butonuna tıklayın. Açılan seçeneklerden ‘Şifremi Değiştir‘ seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada önce giriş yaptığınız e-Devlet şifresini girin. Daha sonra yeni şifrenizi girin ve alt kısımda yeni şifrenizi bir daha girin. Son olarak ‘Değiştir‘ butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.

Artık gördüğünüz üzere eski e-Devlet şifresini değiştirdiniz ve şimdi yeni bir e-Devlet şifreniz oldu. Diyelim ki şifrenizi unuttunuz. Bunun için PTT’ye mi gitmeniz gerekiyor? Bu sorunun da cevabı yine hayır. Bunun için yapmanız gereken yine buraya tıklayarak e-Devlet kapısına giriş sayfasına gelin. Orada ‘şifremi unuttum‘ seçeneğine tıklayın ve gerekli adımları takip edin. İşte bu şekilde şifrenizi unutsanız da yenileme şansınız bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

9 thoughts on “e-Devlet Şifresi Alma! PTT’ye Gitmeden Nasıl Alınır?

 • ÖZGÜR

  Faydalı bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Suat

  Verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Murat

  su sıralar araştırma yapıyordum bu makale ile karşılaşmam iyi oldu paylaşımdan ötürü teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Selim

  epeyce faydalı bir makale oldu benim için karşılaştığıma sevindim

  Yanıtla
 • Merh

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • YTt

  detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

  Yanıtla
 • hakan

  detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

  Yanıtla
 • Ahmet

  Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

  Yanıtla
 • salim

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir