TEKNOLOJİ

Araç Kiralama Şirketleri: Araba Kiralama Şartları Neler?

Araç kiralamak isteyen kişiler araba kiralama şartları neler olduğunu araştırıyor. Daha güvenli bir hizmet alma adına en güvenilir araç kiralama şirketleri hangileri olduğu araştırılıyor. O zaman gelin hep birlikte en iyi araç kiralama şirketleri listesini birlikte inceleyelim.

Aracı olmayan ya da tamir gibi bakımda olan kişiler bazı ihtiyaçları için araç kiralamak istiyorum diyebiliyor. Fakat araba kiralamak için ne gerekli olduğunu bilmeyenler olabiliyor. İşte bu detayları bilmeyenler için araç kiralama şartları neler olduğunu açıklıyoruz.

Araç kiralamayı düşünen kişilerin genel olarak arama yaptığı sorular şu şekilde sıralanıyor;

 • araba kiralamak için kredi notu,
 • araç kiralama fiyatları
 • araba kiralamak için gerekli şartlar,
 • araç kiralamak için gerekenler
 • araba kiralamak için şartlar,
 • araç kiralamak için ehliyet süresi
 • araba kiralamak ne kadar,
 • araba kiralamak için ehliyet,
 • araç kiralamak için ne gerekli
 • araba kiralamak mı satın almak mı?

Yukarıdaki sorular genel olarak Rent a Car hizmeti almayı düşünen kişilerin merak ettiği ve araştırdığı sorular arasında yer alıyor. İşte bu tür soruların yanıtlarını bu konu içerisinde bulabileceksiniz.

Araba Kiralamak İçin Gerekli Şartlar?

 • Araba kiralamak için ehliyet süresi, ekonomik, orta sınıf ya da üst sınıf araçlarda ehliyetiniz en az 2 sene, lüks ve büyük araçlar için en az 3 sene önce almış olmanız gerekmektedir.
 • Araç kiralama en düşük yaş sınırı 21 olarak bilinmektedir. Ekonomik bir araç kiralamak istiyorum diyorsanız sigorta şartlarından dolayı en az 21 yaşında olmanız şarttır. Bu durum orta ve üst sınıf araçlarda en az 25 yaş olması gerekmektedir. Lüks ve büyük araçları kiralamak için en az 28 yaşında olmanız gerekiyor.
 • Araç kiraladığınız zaman kilometre sınırlarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü kilometre aşım başına 50 kuruş para ödemeniz gerekir. Bazı araçlar ya da firmalar için kilometre sınırı olmaz.
 • Gene olarak araç kiralama yaptığınız firmaların araçlarında OGS veya HGS bulunmakta. Bunun için kullandığınız OGS/HGS miktarı ile 10 TL de hizmet bedeli aracı teslim ederken ödemeniz gerekir. Bu rakamlar firmadan firmaya değişiklik göstermekte.
 • Türkiye’de kiralamış olduğunuz bir araç ile yurtdışına çıkmanız yasaktır. Bu durum yine şirketten şirkete göre değişiklik göstermekte.
 • Araç kiralamak için kiralama ücretinin bir kısmını ya da tamamını ödemeniz gerekmektedir. Bu durum yine firmadan firmaya göre değişiklik göstermekte.
 • Araç kiralama işlemlerinde genel olarak kredi kartı, banka havalesi ya da Paypal gibi ödeme yöntemlerini kullanılmaktadır. Fakat şuan için Paypal Türkiye’de aktif olmadığı için bu ödeme yöntemi kabul edilemeyebilir.
 • Hangi ödeme yöntemini kullanırsanız kullanın, aracınızı teslim alırken yanınızda ehliyetiniz ve kredi kartınız bulunmalıdır.
 • Kiraladığınız arabayı birden fazla kişi kullanabilmektedir. Tabi bu durumu araç kiralarken bildirmeniz gerekmektedir.

Araba Kiralamak İçin Kredi Notu Önemli mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere araç kiralama işlemi yaparken kredi kartınızın yanında olması gerektiğini belirtmiştik. Bunun nedeni ise araç kiralama şirketleri kendilerini ve araçlarını garantiye almak adına depozito/provizyon adı verilen bir işlem uygular. Peki provizyon nedir? Provizyon, araç kiralama şirketlerinin kredi kartınızdan belirli bir miktarı bloke etmesi uygulaması olarak tanımlanır. Bu uygulama ile kredi kartınızın limiti azalır fakat harcama kapsamında ekstrenize yansımaz. Provizyon yapılabilmesi için kredi kartınızın en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir olması ve aracı kiralayan ana kişiye ait olması gerekmektedir.

Kısaca burada araç kiralamak için kredi notu değil de genel manada kullanımda olan bir kredi kartınızın olması şarttır.

Araç Kirama Şirketleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç kiraladıktan sonra aracı teslim alırken mutlaka yakıt deposunun seviyesi kontrol edilmelidir. Nedeni ise araç kiralama şirketleri tarafından kiraladığınız aracın aynı yakıt seviyesinde teslim edilmesi istenmekte. Eksik yakıt olması durumunda eksik yakıtın ücreti ve hizmet bedeli sizden tahsil edilecektir. Fazla yakıt olması durumunda ise araç kiralama şirketleri size para iadesi yapmaz.

Kiralamış olduğunu araç ya da araçlar sadece belirtilen adresten teslim alınır ve belirtilen adrese iade edilir. Araçların teslimi kiralamanın yapıldığı semt veya ilçe içerisinde yapılabilir. Araçların erken iade edilmesi durumunda size para iadesi yapılmaz. Aracı geç iade etmeniz durumunda ise ekstra ücret talep edilebilir. Kiralanan araç telim edilirken en fazla bir saat bekleme süresi kabul edilmektedir. Daha fazla süre talep edilmesi durumunda ise araç kiralama şirketleri sizden ekstra ücret isteyebilir.

Araç kiralama iptal işlemlerinde gün içinde yapılan iptal işlemleri için herhangi bir ücret istenmeyebilir. Aracın kiralama başlangıcına 24 saat kalmış olan iptal işlemleri içinse hizmet bedeli iadesi yapılır. Bu durumlar yine araç kiralama şirketleri arasında değişkenlik gösterebilir.

Araç kiralama fiyatları rekabet ortamına göre belirlendiği için şirketten şirkete değişken göstermektedir. O nedenle kirası bir şirkette 100 TL olan bir araç başka bir şirkette 200 TL olabilmektedir.

Araç Kiralama Şirketleri: Araba Kiralama Şartları Neler?

Araç Kiralama Şirketleri Listesi

Araç kiralamak istediğinize karar verdiniz fakat hangi şirketten kiralayacağınızı net olarak bilmiyorsunuz. Bu kapsamda sizlere araştırmalarımız sonucunda ve yapılan yorumlar dahilinde en iyi hizmet veren araç kiralama şirketleri listesi hazırladık. İşte en ucuz araç kiralama siteleri..

Budget Araç Kirama Şirketi

Budget Rent a Car, 1958 tarihinde kurulmuş araç kiralama hizmeti veren bir şirkettir. Araç kiralama sitesi olan Budget üzerinde popüler şehir lokasyonları arasında İstanbul Araç Kiralama, İzmir Araç Kiralama, Ankara Araç Kiralama, Antalya Araç Kiralama, Adana Araç Kiralama, Bursa Araç Kiralama, Bodrum Araç Kiralama ve Dalaman Araç Kiralama gibi yerler bulunmaktadır. Popüler havalimanı lokasyonları arasında Adana Havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı, Milas Bodrum Havalimanı, Dalaman Havalimanı İç Hat ve Trabzon Havalimanı gibi yerler bulunmaktadır.

Budget Rent a Car, aynı zamanda yurtdışı araç kiralama hizmeti de vermektedir. Yurtdışı araç kiralama hizmeti ofisleri arasında Macaristan, Gürcistan ve Ukrayna yer almaktadır. Budget ile aylık araç kiralama işlemi yapmanızın yanı sıra günlük araç kiralama işlemi de yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Şirketi

Avis Rent a Car, Türkiye’nin ilk araç kiralama şirketi olarak bilinmektedir. En iyi araç kiralama şirketleri arasında yer alan Avis Türkiye, 1946 yılında Warren Avis tarafından kurulmuştur. Daha sonra 1974 senesinde Koç Topluluğu bünyesinde yeniden kurulmuştur.

Araç kiralama hizmeti veren Avis Türkiye’nin popüler şehir lokasyonları arasında İstanbul Avrupa Araç Kiralama, İstanbul Anadolu Araç Kiralama, Eskişehir Araç Kiralama, Bursa Araç Kiralama ve İzmir Araç Kiralama gibi yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda havalimanı araç kiralama hizmeti de veren Avis Türkiye’nin popüler havalimanı lokasyonları arasında Adana Havalimanı Araç Kiralama, İstanbul Yeni Havalimanı Araç Kiralama, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama, Ankara Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Araç Kiralama, Antalya Havalimanı Araç Kiralama, Milas Bodrum Havalimanı Araç Kiralama, Dalaman Havalimanı İç Hat Araç Kiralama ve Trabzon Havalimanı Araç Kiralama gibi yerler bulunmaktadır.

Avis araç kiralama şirketinin aynı zamanda yurtdışı araba kiralama hizmeti de bulunmaktadır. Yurtdışında Azerbaycan, Kazakistan ve Yunanistan gibi ülkelerde hizmet vermektedir. Avis ise günlük araç kiralama işlemi yapabilir aynı zamanda aylık araç kiralama da yapabilirsiniz.

Yukarıda araç kiralamak istiyorum diyenler için araç kiralama şirketleri listesi hazırladık. Google aramalarında ‘araç kiralama şirketleri‘ yazıldığında çıkan siteleri tek konuda inceleyerek hazırladık. Bunun yanı sıra araç kiralama hakkında bilinmesi gerekenler neler olduğundan da bahsettik. Şunu da belirtmeliyiz ki, yukarıda verilen bilgiler araç kiralama şirketleri arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Araç kiralama hizmeti almadan önce araç kiralama sözleşmesi gibi detayları okuyup incelemenizde fayda olacaktır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir