TEKNOLOJİ

Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır? Şirket Maili Nasıl Açılır?

Şirkete özel mail adresi alma (e-posta adresi açma) aslında her ne kadar karmaşık bir şey olarak görünüyor olsa da kurumsal e-posta adresi açmak aslında bazı basit adımlar atarak kolayca yapabileceğiniz bir işlem diyebiliriz. Peki isme ya da şirkete özel mail adresi nasıl alınır? İşte şirkete özel mail adresi nasıl alınır sorusuna dair merak edilen tüm detaylar adım adım konumuz içerisinde.

Bir şirket için ‘İtibar‘ her zaman en önemli noktalardan bir tanesi desek yanlış olmayacaktır. Şirketi bir yana bırakın genel olarak hayatımızda itibar oldukça önemli hususlardan bir tanesi. Bu şirketler için de oldukça önem arz eder. İşte bu nedenle kurumsal bir şirketin hotmail.com, gmail.com ve yahoo.com gibi adresler kullanması şirketin itibar kazanması açısında sıkıntı oluşturacaktır. Çünkü insanlar karşısındaki şirketin profesyonel bir iş yaptığını görmek ister. Özellikle şirket, işlerinin büyük çoğunluğunu mail ile yapıyorsa bu olmazsa olmaz bir durumdur.

Bir şirket marka bilinirliğini ne kadar üst düzeye çıkarırsa o kadar daha çok itibar kazanır. Pazarlamada bu tür durumlar temel kurallardan biri diyebiliriz. İşte potansiyel müşterilerin akıllarında yer edinebilmek adına isme ya da şirkete özel mail almak oldukça önemlidir.

Şirket Mail Adresi Nedir?

Kurumsal mail kavramını bilmeyenler için kısaca anlatalım. Kurumsal şirket maili basit manasıyla şirketinizin/firmanızın adının mailde yer alması diyebiliriz. Mailde yer alması demekte şu değildir: ‘[email protected]’, mailde yer alması demek şudur; ‘[email protected]’ veya ‘[email protected]’ şeklinde olması durumuna kurumsal şirket mail adresi adı verilir.

Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır?

Şirkete özel mail adresi nasıl alınır sorusunu iki başlık altında inceleyeceğiz. Bu başlıklar içinde, ‘Domainle Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır’ ve ‘Google G Suite (Google Workspace) ile Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır’ yer alacak. O zaman gelin en çok tercih edilen yol olan domain ile şirket maili açma adımlarını inceleyelim.

Domain ile Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır?

  • İlk yapmanız gerek bir alan adı yani domain satın almak olacak. Bunu alan adı satışı yapan birçok yerden alabilirsiniz. Örnek verecek olursak, https://www.nasilmiyapilir.com. Alan adını aldığınız zaman her sene ortalama 100 TL civarında bir miktar öderseniz.
  • Alan adı aldıktan sonra yine alan adı aldığınız yerden hosting yani depolama alanı almanız gerekecek. Hosting fiyatları ise depolama alanının boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Sizin ihtiyacınıza göre hosting paketini seçin.
  • Hosting paketini seçtikten sonra hosting alırken bir de e-posta paketi alın ve bütün ayarlamaları yaptıktan sonra da artık şirket mailinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı hosting paketlerinde kurumsal şirket maili ücretsiz olarak sunulabiliyor, o nedenle uygun seçim yaparak ücretsiz bir şekilde de alım gerçekleştirebilirsiniz.

Google G Suite (Google Workspace) ile Şirkete Özel Mail Adresi Nasıl Alınır?

Eski adı Google G Suite olan yeni ismi ise Google Workspace ile de kurumsal e-posta açma şansınız mevcut. Kurumsal şirket e-posta adresini G Suite ile Gmail gibi kullanabiliyorsunuz. G Suite sizlere şirket maili için tam tamına 30 GB depolama alanı sunuyor. Bu depolama alanıyla birlikte hem Microsoft Outlook ve beraberinde diğer e-posta seçenekleriyle uyumlu bir yönetim sunuyor. Bir de en güzel yanı da şirket e-posta adresinizi mobil cihazlar ile de kullanabiliyorsunuz.

G Suite (Google Workspace) kayıt olduktan sonra, kurumsal e-posta adresi, Google Takvim, Google Gruplar, Google Talk ve Google Dökümanlar gibi özellikleri de kullanma fırsatınız olacak.

  • İlk olarak G Suite(Google Workspace) sitesine gidin.
  • Açılan sayfada kendinize bir hesap açın. ( Ayrıca Ücretsiz Test Edin seçeneği ile de test etme fırsatınız bulunuyor)
  • Başvurduktan sonra sizin istediğiniz e-posta adresinin uzantısının gerçekten sizin olup olmadığını kontrol etmek adına size hosting tarafından Mx kaydı yapmanız gerektiği belirtilecek.
  • Mx kaydı oluşturabilmeniz için gerekli olan tüm bilgiler size Google tarafınca gönderilecek.
  • Bu işlemler tamamlandıktan sonra artık sizin de bir kurumsal e-posta adresiniz olacak.

Bütün gerekli işlemlerin bitmesinin ardından Google Yönetim alanından Users(Kullanıcılar) sekmesinden ekip arkadaşlarınız için e-posta adresleri oluşturma imkanınız, var olan kullanıcıları görebilme, yetki ve izinleri de düzenleme fırsatınız bulunuyor. Her kullanıcı başına 30 GB’lık depolama alanı vardır. Her oluşturulan kullanıcı için 5$ ile 10$ arasında aylık ücret ödemeniz gerekir.

Görüldüğü üzere isime ya da şirkete özel mail adresi nasıl alınır sorusu bu adımlar ile kolay bir şekilde cevaplanıyor. Eğer siz de profesyonel bir iş yapıp itibar kazanmak istiyorsanız ve beraberinde işlerinizin çoğunu mail ile yapıyorsanız şirket maili açmanız sizi bir adım daha öne geçirecektir.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir