TEKNOLOJİ

Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News’e Site Kayıt Etme!

Google News’e kayıt olma genel olarak haber sitelerinin en çok tercih ettiği yollardan bir tanesi olmasıyla dikkat çekiyor. Google News kaydı yapan bir haber sitesi içeriklerini daha fazla kişiye ulaştırma ve beraberinde daha çabuk index alma şansı yakalıyor. Bu nedenle de yeni kurulan haber siteleri de Google News kaydı nasıl yapılır diye merak edip araştırıyor. O zaman gelin Google News kaydı nedir ve beraberinde Google News kaydı için gerekenler neler olduğunu gibi merak edilen soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Google News Kaydı Nedir?

Google News kaydı nedir sorusunu bilmeyenler için açıklamak gerekirse, özellikle haber sitelerinin tercih ettiği bir yöntem olan Google Haberler ile site içeriklerini daha fazla kişiye ulaştırma ve bunun beraberinde içeriklerin daha çabuk index alıp Google dizinine düşmesine olanak sağlaması diyebiliriz. Kısaca haber siteleri Google News kaydı yaparak haber içeriklerinin hem çabuk İndexlenmesini hem de daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda reklamlardan ekstra gelir elde edebiliyor.

Google News Kaydı İçin Gerekenler Nelerdir?

Google News kaydı için gerekenler neler olduğuna baktığımızda, haber sitenizin olması, siteyi doğrulamak için Google Search Console gibi alanlara ulaşım izniniz olması, Feed adreslerinize ulaşabiliyor olmanız, Analytics kimliğinize ulaşabiliyor olmanız en temel hususlardan diyebiliriz. Bunların dışında ekstra olarak bir şeye gerek olmuyor. Ayrıca ek olarak kazanç sağlamak isteyenlerin Google AdSense, Google AdMob gibi hesaplarının olması da para kazanmak için gerekli tercihlerden olabilir.

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak Google News Publisher (Google Haberler Yayıncı) adresine gidin.
 • Daha sonra Google hesabınızla oturum açın.
 • Karşınıza çıkan sayfada ilk olarak ‘Yayın Ekle‘ seçeneğine tıklayın.
 • Hemen sonrasında çıkan penceredeki alan ‘Yayın Adı‘ girin. Yayın adı bölümüne site adınız yazacaksınız.
 • Devamında ‘Kaydet‘ butonuna basarak ilerleyin.
 • Hemen bir alt kısmında ‘Açıklama‘ kısmı var. İşte oraya sitenizi tanıtan SEO uyumlu bir metin yazacaksınız. Bu metin özgün ve 140 karakterden uzun olmalıdır. Olabildiğince doğal bir açıklama girmeye dikkat edin. Açıklamayı da girdikten sonra hemen bir alt kısmında ‘Kategori’ bölümü yer alıyor. İşte oradan sitenizin hangi kategoriyi konu olarak işlediğini seçeceksiniz.
 • Devamında ‘Birincil Dil‘ seçeneği çıkacak. Oradan sitenizin içeriklerinin genel olarak hangi dilde olduğunu seçmek zorundasınız. Hemen ardından ‘Web sitesi mülkü URL’si‘ alanına sitenizin domain yani alan adı ne ise onu yazacaksınız. Daha sonra doğrulanmadı yazan yerde ‘Google Search Console‘ ile doğrula seçeneği çıkacak. Ona tıklayıp doğrulayın.
 • Hemen bir alt alanda birinci dili ayarladıktan sonra ‘Konum‘ kısmı çıkacak. İşte orada konumunuzu belirleyin. Daha sonra alt kısımda yer alan ‘Kişiler‘ kısmından Google’ın sizle iletişime geçebileceği bir mail adresi ekleyin. Yani Google News konumunuzu bilmek istiyor.
 • Bir alt kısımda ‘Dağıtım‘ yer alan ‘Ülkeler‘ seçeneğinden hangi ülkelerde yayınlarınızın görünmesini istiyorsanız onu seçin. Hemen alt kısmında ‘Google mülkleri‘ seçeneğinden hangi mülklere izin vereceğinizi seçeceksiniz.
 • Hemen alt kısmında ise ‘İzleme‘ seçeneği yer alıyor. Bu seçenekte Analytics kimliğinizi ekliyorsunuz ve bu sayede de trafiğinizi kontrol etme şansınız oluyor. Tabi bunu eklemek zorunlu değildir ama yine trafiğinizi kontrol etmek için eklenmesini tavsiye ederiz. Ekleyip ya da eklememek size kalmış. Daha sonrasında ‘İleri’ butonuna tıklayın.
 • İleri dediğinizde ‘Bölümler‘ alanı çıkacak. Bu alanda ‘Yeni Bölüm‘ seçeneğine tıklayın. Tıkladığınızda ‘Feed’ler, Web Konumu, Video ve Kişileştirilmiş feed‘ şeklinde seçenekler çıkacak. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek yayınlarınızı ekleyebilirsiniz. Biz ‘Feed’ler’ RSS ile eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Google News RSS ile yayınlarınızı otomatik olarak bölümler kısmında çıkarıyor.
 • Bölümler kısmını hallettikten sonra ‘İçerik etikleri‘ kısmı karşınıza çıkacak. Burada site domain doğrulamasını yaptıktan sonra zaten otomatik olarak etiket çıkacak. Eğer çıkmıyorsa ekle yazan yere domaininizi ekleyip, görüş, kullanıcı tarafından oluşturulan, hiciv, basın bülteni ve blog seçeneklerinden uygun olanları seçebilirsiniz.
 • Hemen ardından ‘URL sahipliğini doğrulayın‘ alanından ‘Yeni içerik kaynağı‘ butonuna tıklayarak sitenizin domain adresini ekleyin. Daha sonra yine Google Search ile yine mülkünüzü doğrulayın. Ardından sağ alt kısımda yer alan ‘İleri‘ butonuna tıklayın.
 • Bunları hallettikten sonra şimdi marka işine sıra geldi. Google News kaydı için gerekenler arasında sitenize bir logo eklemelisiniz. Genel olarak her sitenin kendine has bir logosu vardır. İşte 512 x 512 ya da 1.000 x 1.000 piksel ölçülerinde bir kare logo ekleyin.
 • Sonrasında ‘Geniş Logo‘ seçeneği Google tarafından önerilen olduğu için hemen ‘Açık tema geniş logo ekleyin‘ ve ‘Koyu tema geniş logo ekleyin‘ seçeneklerini de kullanarak ekleyin. Resimleri ekledikten sonra da ‘İleri’ butonuna tıklayalım.
 • Google News kayıt olma aslında kazanç arttırmak içinde oldukça güzel bir seçenek. Google News ‘Kazançlar‘ seçeneği ile bir ödeme almak için Google AdSense, Google Ad Manager ya da Özel olarak bir reklam seçeneği seçebilirsiniz. İlk başta bu seçenekte bir şey görünmeyebilir. Onun için alt kısımda göstereceğimiz seçenekleri tamamladıktan sonra tekrar deneyin.
 • Yukarıdaki seçenekten hemen önce ‘Google tarafından yönetilen reklamlar‘ seçeneği var. Bu seçenekte Google ben kendim için reklam satabilirim diyor. Yani Google kendi için ne kadar reklam gösterebilir onu seçebilirsiniz. Daha sonra da ‘Kalan envanteri yayınınız tarafından yönetilen reklamlarla doldurun‘ seçeneğine tıklayarak kendi reklam bilginizi girerek para kazanma konusunda kazancınızı arttırın.
 • Yayıncı tarafından yönetilen reklamlar‘ seçeneği ile kendi reklam kimliğiniz ile kazanç elde edebilirsiniz. Reklam araçları arasında, Google Ad Manager, AdSense + AdMob ya da Özel seçeneklerinden birini seçerek alt kısımda o hesap kimliklerini gireceksiniz. Orada Google News api seçeneğini seçmenizi de Google öneriyor. Daha sonra da ‘İleri‘ butonuna tıklayarak işleme devam edelim.
 • Daha sonrasında ‘Erişim grupları‘ seçeneği var. İşte orada ‘Yeni erişim grubu‘ sekmesinden içerik kontrolü için kişiler atayabilirsiniz. Google News için içerikleri yönetmek için eklemeniz tavsiye edilir.
 • İşin son kısmı ise ‘İncele ve yayınla‘ kısmı diyebiliriz. İncele yazan yerlerdeki alanların yanlış ya da eksik olduğunu gösteren bilgiler karşınıza çıkacak. İşte o nedenle Google News kaydı yapabilmek için o kısımda hiçbir şey görünmemesi lazım. Yani ne eksik yazacak ne de incele yazacak. Bütün bilgiler doğru bir şekilde doldurulduğunda yine sağ tarafta doldurduğunuz bilgilerin ön izlemesi çıkacak. Bu sayede yayınlarınızın nasıl görüneceğini görmüş olacaksınız.
 • Son olarak sitenizi incelemeye göndermek için ‘Yayınla‘ butonuna tıklayıp, size mail ile haber gelmesini bekliyorsunuz. İnceleme işlemi duruma göre 2 ile 4 hafta arasında değişiklik gösterebileceği belirtilmektedir.

Google News kayıt olma işlemini yukarıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz. Her ne kadar zor bir şey olmasa da bir yere kayıt olurken doğru hamleleri yapmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. O nedenle de Google News kaydı yaparken de sizlere kolay bir şekilde işlem yapmanız adına adım adım Google News kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabını verdik. Beraberinde Google News kaydı nedir sorusunun ve Google News kaydı için gerekenler neler olduğunun yanıtlarını da konumuz içerisinde sizlere sunduk.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir