TEKNOLOJİ

URL Kısaltma Nasıl Yapılır? URL Nasıl Kısaltılır?

Url kısaltma nedir, nasıl yapılır soruları bilmeyenler için oldukça saçma geliyor olabilir. Neden url kısaltıcı kullanayım ki diye düşünenler mutlaka vardır. Tabi işin önemli noktası şu ki bazı yerlerde belirli uzunluktaki Url linkleri paylaşılamıyor. Bunun içinde url kısaltma işi mecburi olabiliyor. Peki url kısaltma nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

URL Kısaltma Nedir?

URL açılımı İngilizce de “Uniform Resource Locator” olarak bilinir. İnternet üzerinde kullanım açısından da “Adres” olarak adlandırılır. Uzun link yapısına sahip olan linklerinizi kısaltmak için kullanılan bir özelliktir. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak, elinizde oldukça uzun bir link var ve bu linki bazı yerlerde paylaşmak istiyorsunuz fakat linkin uzunluğundan dolayı görüntü kirliliği oluşturabileceği kanısındasınız ya da linkin içeriğinde ne olduğunun görülmesini istemiyorsunuz. İşte bu noktada Url kısaltma olayı devreye giriyor. Url kısaltarak linkinizin yapısını daha kısa göstererek gereksiz görüntü kirliliğinden kurtulabilirsiniz ya da gizlemek istediğiniz link içindeki bilgilerin görünmesi engellemiş olabilirsiniz.

URL Kısaltma Nasıl Yapılır?

Artık daha çok Url kısaltma isteğiniz olacağı için hemen Url kısaltma nasıl yapılır arayışına gireceksiniz. Bunun için yapmanız gereken program indirmek ya da internet üzerinden sizlere sunulan ücretsiz Url kısaltma sitelerinden faydalanmak olacaktır. Her türlü Url’yi rahatlıkla kısaltabilirsiniz ve ayrıca kısalttığınız URL’lerin ne kadar tıklandığının takibini de yapabilirsiniz.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir