TEKNOLOJİ

YouTube İlk Sırada Çıkmak İçin 10 SEO Hamlesi

YouTube ilk sırada çıkmak muhtemelen her video paylaşımı yapan ve bunun üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin istediği bir durum desek yanlış olmaz. YouTube video ilk sırada demek daha çok izlenme ve daha çok para kazanma demektir. İşte bu nedenlerden dolayı sizlere YouTube ilk sırada çıkmak için ne gibi yöntemler uygulamanız gerekiyor onlardan bahsedeceğiz. O zaman gelin hep beraber YouTube videolarını ilk sıraya yükseltmek için en gibi SEO adımları yapmanız gerektiğini inceleyelim.

YouTube İlk Sırada Çıkmak İçin Yollar

YouTube’da ilk sırada çıkmak aslında o kadar da zor değildir. Nasıl zor değil arkadaş o kadar video çektik ama bir yol alamadık diyeler mutlaka olacaktır. İşte bunların nedenlerini konumuz içinde inceleyip tartışıp, YouTube ilk sırada çıkmak adına ne gibi yollar izleyebileceğinizi yazacağız.

Kaliteli İçerik

YouTube ilk sayfada çıkmak için her zaman konularımızda da bahsettiğimiz gibi mutlaka kaliteli içerikli videolar sunmanız önemlidir. Yani içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa YouTube da ilk sayfada çıkmak için en büyük adımı atmış olursunuz. Şimdi şöyle düşünün video içeriğinizin göze hoş gelen, efektlerle dolu olması mı ilginizi çeker yoksa efektleri saçma sapan yersiz görüntü kirliliği oluşturan video içeriği mi ilginizi çeker? Ben olsam tabi ki efektif kalitelerle dolu olan videoyu tercih ederim. Yani burada bir nevi video kurgusu oldukça önemlidir.

Başlığınız Konu İle Alakalı Anahtar Kelime İçermeli

Anahtar kelimeler her zaman olduğu gibi YouTube’da ilk sırada çıkmak için de oldukça önem arz ediyor. YouTube videolarınızda konu başlıklarınızda mutlaka videonuz ile alakal anahtar kelimeyi olabildiğince başlığın en başında kullanmaya çalışın. Örnek, ‘YouTube da ilk sırada çıkmak‘ ile alakalı bir video hazırlıyorsanız mutlaka başlıkta ‘YouTube ilk sırada çıkmak için yapmanız gereken 5 yol‘ gibi bir başlık oluşturmanız sizin videonuzun ön plana çıkma şansını arttıracaktır.

İlgili İçerik: Anahtar Kelime Bulma Araçları: Garantili 3 Çözüm!

Videonuza Özel Küçük Resim Ekleyin

YouTube ilk sırada çıkmak için mutlaka videolarınıza özel küçük resim ekleyin. Bu küçük resimler hem videonuzun içeriğini yansıtacak hem de insanların ilgisini çekecek düzeyde olmalıdır. Yani merak uyandıran ve ilgi çeken görsel bir resim mutlaka ekleyin. Fotoshop programı kullanarak kendinize özel küçük resimler oluşturmanız sizi oldukça öne çıkartma konusunda iyi bir yol olacaktır.

İlgili İçerik: YouTube Kanal Kapak Resmi Değişmiyor Sorunu Çözümü

Etiket Ekleyin

YouTube videolarınızda mutlaka ve mutlaka videonuz ile alakalı etiketler girmeyi unutmayın. Sonuç olarak yazılımların ya da algoritmaların anlayacağı dilden davranmak bizleri her zaman üst sıralara taşıyacaktır. Youtube algoritması, videolarınızı eklediğiniz etiketler ile daha rahat tanıyacak ve bu sayede de YouTube video ilk sırada çıkarma adına muhteşem bir yol olacak.

Açıklama Ekleyin

Diğer bir yöntem ise açıklama eklemek olacaktır. YouTube videolarınıza mutlaka açıklamalar ekleyin. Açıklamalarınızda da konu başlığında kullandığınız ve videonuz ile alakalı olan anahtar kelimeyi mutlaka geçirin. Bu sayede YouTube algoritmasının işini kolaylaştırarak kendi adımıza da YouTube ilk sayfada çıkmak için büyük bir adım daha atmış olacağız.

İlgili İçerik: Arama Açıklaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Çeviriler Ekleyin

Her ne kadar Türk izleyicilere hitap ediyor olsanız da çeviriler ekleyerek yabancı aboneleriniz için de bazı imkanlar sunmanız gerekiyor. Bu imkanı sunarak hem kitle seviyesini daha üst düzeye çıkarmış oluyorsunuz hem de YouTube video ilk sırada çıkarma yolunda güzel bir adım daha atmış oluyoruz.

Gelişmiş Ayarlardan Kategori Mutlaka Seçmelisiniz

YouTube’da ilk sırada çıkmak isteyen biriyseniz mutlaka gelişmiş ayarlar kısmından kayıt tarihi, kategori ve video dili gibi seçenekleri mutlaka doldurun. Özellikle kategori seçeneğini boş geçmeyin. Çünkü YouTube algoritması kategorilere göre de videolarınızı aratan kişileri sunacaktır.

Videolarınızda Müzik Mutlaka Olmalı

Konumuzun başında kaliteli içerik diye belirtmiş olsak da buna ek olarak bir başlık açmak istedim. Çünkü bir videoyu, bir sahneyi efsaneleştiren hatta kral yapan nokta o anda çalan müziklerdir. Düşünsenize bir ringe çıktınız ve boks yapacaksınız. Boks yaparken sizi gaza getirecek bir müzik çalsa siz daha etkili bir mücadele çıkartmaz mısınız? İşte YouTube videolarında müzik olması da oldukça önemli bir noktadır. Telifi olmayan müziği nereden bulacağım diyenler için “Telif Hakkı Olmayan Müzik Nasıl Bulunur?” adlı konumuza göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Bitiş Ekranı ve Kartlar Ekleyin

Videolarınıza mutlaka bitiş ekranı ve kartlar ekleyin. Diğer videolarınıza yönlendiren kartlar ve bitiş ekranı seçenekleri sizlere YouTube da ilk sayfada çıkmak için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Videolarınız ile Alakalı Videolara Yorumlar Yapın

Son olarak kendi kanalınız ile alakalı kanalların videolarına yorum yapın. Yorum yapın ki algı bırakın. Sonuçta dünya üzerinde yapılan neredeyse her şey algı operasyonundan başka bir şey değildir. İşte sizlerde algı oluşturun ve kendi YouTube kanalınız ile alakalı kanalların videolarına çeşit çeşit yorumlar yapın ve insanlarla diyalog kurarak kendi kanalınıza yönlendirmeye çalışın. İşte bu sayede de abone kasabilirsiniz ve YouTube ilk sayfada çıkmak adına iyi bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir