KRİPTO PARATEKNOLOJİ

NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır? NFT Satış ve Oluşturma!

Kripto para dünyasında sıkça rastladığınız fakat tam manasıyla ne olduğunu bilmediğiniz NFT kavramını sizler için konumuz içerisinde hazırladık. Öncelik olarak NFT nedir sorusunun yanıtı bilmeyen için yanıtlamaya çalışırken bunun yanı sıra NFT nasıl yapılır ve NFT nasıl oluşturulur sorularının yanıtını da vermeye çalışacağız. O zaman hadi gelin hep birlikte NFT nasıl satılır ve NFT nasıl alınır gibi merak edilen soruların yanıtlarını inceleyelim.

NFT pazarı gün geçtikçe genişleme devam ederken piyasaya yeni yeni giriş yapan kişiler NFT kavramını araştırıyor. Bu neticede de NFT’leri kripto paralardan ayıran özellikler neler olduğu da dahil olmak üzere birçok detay merak ediliyor. İşte NFT geleceği hakkında merak edilen tüm detaylar.

NFT Nedir?

İngilizce Non-Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşan NFT kavramı, belki de son senelerin trendleri arasında yer alıyor. NFT ne demek diye baktığımızda ise Takas Edilemez Jeton manası taşıdığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra NFT’ler koleksiyon ürünlerini ve dijital sanat eserlerini tescil edebilen ve satın alınabilir varlıklara dönüştürebilen dijital sertifika olarak da tanımlanmaktadır.

Non-Fungible Token’lar bir kripto sanat eserinin tek örneği olduğunu ayrıca doğrulanabilir varlıklara dönüştüğü için oldukça değerlidir. Aynı zamanda kolaylıkla sonsuz bir biçimde çoğaltılabilmesinden dolayı da oldukça büyük fiyatlara satılabilmektedir. NFT’nin ne zaman çıktığını merak ediyorsanız ‘NFT Nasıl Ortaya Çıktı? NFT’nin Çıkış Tarihi?‘ bu konu tam size göre..

NFT’nin Açılımı Nedir?

Her ne kadar yukarıda bahsetmiş olsak da konu başlığı altında da bahsetmek gerekirse NFT açılımı, İngilizce Non-Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. İşte bu açılımı Google İngilizce çeviri ile çevirdiğinizde, karşınıza ‘Takas Edilemez Jeton‘ şeklinde bir kavram çıkacağını görebilirsiniz.

İlgili İçerik: Kripto Para Terimi Pump Nedir, Nasıl Yapılır?

NFT’leri Kripto Paralardan Ayıran Nedir?

Birçok kişi belki de kripto paralar ile NFT’leri aynı tasta hayal ediyor olabilir fakat NFT ile kripto paraları birbirinden ayıran net özellikler vardır. NFT’leri kripto paralardan ayıran en önemli özellik ise kripto paraların aksine takas edilemez ve kesinlikle değiştirilemez olması olarak belirtilmektedir.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT kavramının ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi de NFT nasıl yapılır sorusunu merak edip araştıranlar için işin detayına inelim. NFT’ler de aynı kripto para birimlerinin kullanmakta olduğu Blockchain (Blok Zincir) teknolojisini kullandığı bilinmektedir. Takas edilemeyen ve değiştirilemeyen tokenler aralarında doğrulanabilmeleri ve ayrılabilmeleri adına özel olarak tasarımı yapılmıştır.

NFT’ler genel olarak Ethereum altyapısı üzerinde oluşturulmaktadır. İşte Ethereum altyapısı üzerinde oluşturulan dijital varlıklar ise ERC-1155 ve ERC-721 belirteçlerinin standartlarına uygun bir şekilde yapıldığı bilinmektedir.

ERC-1155 Standardı Nedir?

Oyun içi alışverişlerde kullanılmak için geliştirilen ERC-1155 standardındaki NFT’ler, video oyun sektöründe kullanıldığı bilinmektedir.

ERC-721 Standardı Nedir?

ERC-721 standardı, Ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz tokenlerin nasıl oluşturulacağını açıklamaktadır. İşte bu standart üzerinde oluşturulmuş olan tokenlerin hepsi eşsiz olarak kabul edilmektedir.

Değiştirilemez tokenlerin özelliklerine baktığımızda, yıkılmaz, bölünemez ve doğrulanabilir olduğu karşımıza çıkmaktadır.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT oluşturmak için birçok platform olanak sağlamaktadır ve herkes kolaylıkla NFT oluşturabilir. Ücretsiz NFT oluşturmak için dijital ortamda cüzdanınızın olması, ufak bir miktar Ethereum kripto para biriminden olması gerekmektedir. Aynı zamanda içeriğinizi yükleyerek NFT’ye dönüştürebileceğiniz NFT pazar yeri ile bağlantı kurmanız lazımdır.

Önceden hazırladığınız dijital içeriğinizi hangi platformda işlem yapacaksanız oraya yükleyin. Yükleme işleminden sonra ekranda karşınıza çıkan adımları gerçekleştirerek dijital içeriğinizi NFT’ye dönüştürün. Ardından NFT içeriğinize ait bir açıklama metni girin. Son olarak ise NFT’niz için önerilen bir fiyat girmeniz gerekmektedir. NFT oluşturma aşamasında hesabınızda Ethereum olması gerektiğini unutmayın.

Yukarıdaki adımların çoğu NFT oluşturmak için kullanılmaktadır fakat NFT oluşturma sitelerine göre bu adımlarda değişiklik olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: ADSL Kablosu Renkleri Dış Hattan Modeme Nasıl Bağlanır?

NFT Satış Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Satın Alınır?

NFT pazarı oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmasından dolayı birçok platform ile NFT satışı yapmak mümkün. Bu nedenle ne almak istediğinizi ya da ne satmak istediğinizi belirlemeniz ve ona uygun bir platform seçmeniz gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda alacağınız ya da satacağınız NFT ürününün bulunduğu pazar yerine özel bir cüzdanının olması gerektiğini ve beraberinde o cüzdan içinde kripto para bulunması gerektiğini de unutmayınız.

NFT Siteleri Hangileridir? NFT Pazarları Hangileri?

NFT pazar yerleri arasında en çok bilinen ve en çok dikkat çeken bazı platformlar vardır. Bu platformlar üzerinden NFT almak ve satmak çok kolay ve basittir. İşte o NFT pazarları..

  • SuperRare
  • OpenSea
  • Axie Marketplace
  • Mintable
  • Foundation
  • Nifty Gateway
  • BakerySwap
  • Rarible
  • VIV3

NFT Fiyat Belirleme Nasıl Yapılır?

İyi güzel NFT’ye dair yapılması gereken her şeyi öğrendik fakat bir NFT’nin değeri nasıl ölçülür onu da öğrenmek istiyorum diyorsanız gelin ona da bakalım. Bir NFT’nin fiyatını belirlemek için üç ana öğe bulunmaktadır. Bu öğeler arasında ‘Nadirlik‘, ‘Kullanım Alanları‘ ve ‘Somutluk‘ yer almaktadır. İşte bu unsurlar NFT’nin değerini sizlere sunmaktadır.

NFT Geleceği?

Kripto para piyasasında yaşanan muhteşem yükselişler sonrasında elbette ki son zamanların trendlerinden olan NFT’lerin geleceğinin ne olacağı da merak ediliyor. Kripto paraların aksine takas edilemez ve değiştirilemez olmaları durumu biraz daha farklılaştırıyor. Şöyle örneklendirmek gerekirse; bir ressamın eseri nasıl server değerlere ulaşabiliyorsa NFT’ler de dijital ortamda oluşturulan sanat eserleri olmasından dolayı belki oluşturan kişilere servet kazandırabilir. Tabi bu tam tersi olabilir ve hiçbir değer de kazanmayabilir. Fakat görünen o ki NFT pazarının geleceği oldukça açık gibi duruyor.

NOT: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Konu içerisinde yazan herhangi bir bilginin doğruluğu konusunda nasilmiyapilir.com sitesi garanti ve yatırım tavsiyesi vermez. Bilgilerin güncelliğini takip etmek kendi sorumluluğunuzdadır. Yapacağınız tüm işlemleri kendi isteğinizle yaptığınızı Nasıl mı Yapılır sitesinin konu içerisinde verdiği bilgilerden doğacak olan hukuksal da dahil olmak üzere sorunlardan sorumlu olmadığını unutmayınız. Yapacağınız her işlemi kendi isteğinizle yaptığınızı ve nasilmiyapilir.com sitesinin yatırım tavsiyesi vermediğini unutmayınız.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir