TEKNOLOJİ

Blogger Yayın Başlık (Title) Biçimi Düzenleme ve SEO İçin Önemi

Blogger yayın başlık biçimi düzenleme daha doğrusu aramalarda çıkan yazılarda görünen yazıyı düzenleme işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedelim. Çünkü bu olay Blogger SEO ayarları içinde oldukça önemli bir durumdur. Google’da yaptığınız aramalarda çıkan yazılar önce site ismi daha sonra da yazı başlığı şeklinde görünüyor. Fakat bu durum oldukça kötü görünmesine ve başlıkta kullandığınız anahtar kelimelerin gözükmemesine neden olabiliyor. Peki Blogger yayın title biçimi nasıl düzenlenir diye merak ediyorsanız sizler için en basit şeklini anlatalım.

Genelde Google’da görünen biçim, ayar yapılmadığı taktirde; Site İsmi: Yayın Başlığı şeklinde olmaktadır. Bu başlığınızın kötü görünmesine hem de dediğimiz gibi başlıkta kullanmış olduğunuz önemli kelimelerin yok olmasına neden oluyor. Bunun nedeni ise Google aramalarda çıkan sonuçlardaki yayınlarda 60-65 karakter sonrasında ‘…’ işareti koyuyor. Bu da konunuz için olumlu sonuç oluşturmuyor. Misal bu konuyu ele alacak olursak; ‘Nasıl mı Yapılır: Blogger SEO İçin Yayın Başlık (Title) Biçimi Düzenleme ve SEO İçin Önemi’ şeklinde olursa muhtemelen Google ‘ve SEO için Önemi! kısmını göstermeyecektir. İşte bu nedenle Blogger başlık düzenleme bu durumda oldukça önem arz ediyor.

Blogger Yayın Başlık Biçimi Düzenleme

Gelelim Site İsmi: Yazı Başlığı olan biçimi Yazı Başlığı: Blog İsmi şeklinde düzenlemeye. Zaten Blogger kullanan bir çok kişi ‘HTML’i düzenle’ olayını biliyordur. Yine de biz en başında sizlere adım adım anlatarak ilerleyelim.

✔ İlk olarak Blogger’a giriş yapın ve panelinize girin.
✔ Açılan sayfada hangi blogunuzda Blogger yayın title düzenleme ayarı yapacaksanız o blogu seçin.
✔ Panelinizin sol tarafında yer alan menüden ‘Tema‘ seçeneğine tıklayın.
✔ Sağ tarafta açılan sayfada ‘HTML’i düzenle‘ seçeneğine tıklayın.
✔ Karşınıza blogunuzu oluşturan kod alanı ortaya çıkacak.
✔ Oradan bilgisayarınızda CTRL+F tuşlarına basın ve aşağıda sizlere verdiğimiz kodu aratın.

<title><data:blog.pageTitle/></title>

Kodu aratıp bulduktan sonra o kodları silip yerine aşağıda verdiğimiz kodları yazıyorsunuz.

<b:if cond= 'data:blog.pageType == &quot;index&quot;'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/></title>
</b:if>

Evet arkadaşlar bu sayede artık Blogger yayın başlık düzenleme işlemini yapmış oluyorsunuz. Artık Google aramalarında çıkan sayfalarınızın şekli ‘Site İsmi: Yazının Başlığı’ şeklinde değil de ‘Yazının Başlığı – Site İsmi’ şeklinde olacaktır. Blogger SEO ayarları içinde oldukça önemli bir ipucu olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir