TEKNOLOJİ

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Websitelerimizin raporlarına ulaşmak, daha doğrusu en ince detayına kadar ulaşmak bizlere nasıl bir yol izleyeceğimize karar vermek adına oldukça önem arz ediyor. İşte bu doğrultuda da karşımıza Google’ın ücretsiz sunduğu özelliklerden bir tanesi olan Google Analytics ile websitenizin tüm raporlarına ulaşma imkanımız olur. Peki Google Analytics nedir ne işe yarar? Hadi gelin tüm detaylarıyla Google Analytics’i inceleyelim.

Google Analytics Nedir?

Bilmeyenler için kısaca Google Analytics nedir sorusunu vererek konumuza devam etmek istiyorum. Google Analytics, Google tarafından webmasterlar için ücretsiz olarak (belirli bir hite kadar) sunduğu site analiz servisidir. Her ne kadar ücretsiz olsa da belirli bir ziyaretçi sonrasında ücretli oluyor.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics sayesinde sitemi ziyaret edenleri nasıl görebilirim sorusunun cevabı sonuca ulaşmış oluyor. Analytics, sitenize giren kişinin kadın mı erkek mi olduğunu, hangi bilgisayardan girdiğini, bilgisayarının işletim sisteminin ne olduğuna kadar tüm verilerin analizini yaparak sizlerin websiteniz ile ilgi bilgi almanızı sağlıyor. Siz de bu bilgiler ile sitenizi ziyaret eden kişilere yönelik içerikler ile doldurarak daha da ilgi çekici hale getiriyorsunuz. Bu da size daha çok ziyaretçi ve beraberinde ziyaretçilerin sürekli takipçi halini almasına olanak sağlıyor.

Google Analytics, özellikle sitenizdeki şu anki etkin kullanıcı sayısı göstermesiyle de ilgi çekiyor. Yani gerçek zamanlı bilgi ile sitenizde anlık kaç kişi aktif olduğunu da görmek fırsatınız oluyor. Kitle, edinme, davranış ve dönüşümler hakkında bilgilerin olmasıyla artık sitenizin raporlarına ulaşmak çok basit ve ücretsiz.

Şunu belirtmek isterim ki Google Analytics sadece kendinize ait olan sitelerin raporlarına ulaşma imkanı sunmaktadır. Yani gidip YouTube’u Google Analytics’e mülk olarak ekleyemezsiniz. Sitenin size ait olması gerekiyor. Nedeni ise Google Analytics sitenizin raporlarını oluşturabilmek için sitenize eklemeniz için bir kod verecek ve bu kodu sitenize eklediğiniz andan itibaren verileri sizlere sunacak.

Sitemi ziyaret eden kişileri nasıl görebilirim sorusuna Google Analytics ile ücretsiz olarak çözüm bulabileceğinizi konumuz içerisinde sizler için açıklamaya çalıştık. Beraberinde Google Analytics nedir ne işe yarar sorusunun cevaplarını da konumuz içinde verdik.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir