TEKNOLOJİ

Medya Planlama Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Devrimiz malum teknoloji üzerinde hızla ilerlemeye devam ediyor. Teknoloji ilerledikçe de sosyal medya kavramı yediden yetmişe herkese çok çabuk yayılıyor. İşte bu sebeple reklam işleri internet üzerinden çok büyük kitlelere ulaşabiliyor. Bu doğrultuda bu reklamları bu kitlelere ulaştırabilmek için de medya planlama denen malum işin yapılması gerekiyor. Peki medya planlama nedir, nasıl yapılmalıdır? İşte bu soruların cevaplarını sizler için konumuz içerisinde irdeleyeceğiz..

MEDYA PLANLAMA NEDİR?

Öncelikle medya planlama nedir sorusunun cevabını kısaca verelim. Reklam yapan kişiler tarafından, reklamdaki mesajın hedeflenen kitleye ulaştırmak için medyanın ne biçimde kullanılmasına dair yapılan planlama durumuna medya planlama adı veriliyor. Bu planlaması stratejisinde ilk öncelik reklam ile pazarlamadır.

Şimdi ortada bir hedef olmalıdır ve hedeflenen bu hedefe ulaşmak adına medyanın bizlere nasıl bir fayda göstereceğini belirlemek, planlamanın sağlam bir şekilde ilerleyebilmesi için önemli noktalardan bir tanesidir. Medya planlaması yapmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlara önem verilmelidir. Bu hususlar nelerdir? Dikkat etmeniz en öncelikli husus kitleye verilmesi gereken mesajın doğru seçilmiş olmasıdır. Tabi bunun için de elbette ki hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz.

Planlamaya geçmeden önce ilk olarak, kilit mesajlarınız seçilmelidir, yani diğer bir adıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Sonrasında hangi kitleyi hedeflediğinizi belirlemelisiniz. Bu işlemler yapıldıktan sonra medya planlaması yapmaya geçebilirsiniz. Böylelikle kısaca medya planlama nedir sorusunun cevabını bu şekilde vermiş olduk.

MEDYA PLANLAMANIN AMACI NEDİR?

Amaç zaten açık ve ortada fakat detay burada amacın kullanıcıya göz alıcı ve ilgi çekici olarak sunulmasıdır. Yani reklam içeriğindeki mesajınızı, sunmak istediğiniz hedef kitleye ilgi çekici olarak ulaştırmayı sağlamak medya planlamanın amacı içerisindedir. Tabi şunu da belirtmek isteriz ki, seçtiğimiz hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacak sosyal medya ya da medya aracının seçiminin yanlış olması sonucunda belki hedeflediğiniz kitleye ulaşmanıza olanak sağlayacaktır fakat istediğiniz tıkla yani geri dönüş elde edilemeyebilir.

Her ne kadar geri dönüş elde edilmese de insanların hafızasında o reklamın yer edinecek olması da büyük avantaj demektir. Çünkü Sosyal Medya Pazarlaması gücünü oldukça fazla arttırdı. İşte bu nedenle de hem sosyal medya pazarlaması hem de dijital medya planlaması bir araya gelince markalar bu gücü değerlendirerek çok fazla tercih edilmektedir.

MEDYA PLANLAMA ÖNEMİ NEDİR?

Konumuzun başından sonuna kadar anlattığımız hususlar elbette medya planlamasının önemini oldukça iyi açıklıyor fakat yine de biraz daha irdeleyelim. Öncelikle doğru kanallar üzerinden sistematik bir çalışma ve araştırma yapmak bir ürünün ya da markanın pazarlaması konusunda oldukça büyük öne taşımaktadır. Yani hedef kitleye ulaşmak için medya ve sosyal medya pazarlaması çok iyi araştırılıp, doğru kanallar yoluyla sistematik bir çalışma içinde olması gerekir.. İşte eğer doğru bir medya planlaması yapılırsa, olası ideal bir bütçe ile en yüksek seviyede NİŞ kitleye ulaşmak mümkün olacaktır.

MEDYA PLANLAMASI YAPILIRKEN..

Kendi ürün ya da markanız için cevabı net olarak bildiğiniz bazı sorular olması şarttır. Bu sorular pazarlamasını yapacağınız reklamın ne konumda olduğunu sizlere göstermiş olacak..

  • Kitleye vermek istediğiniz ana mesaj nedir?
  • Hedef kitleniz nedir, neresidir? Hedef kitleniz doğru belirlendi mi?
  • Hedef kitleniz için hangi medya araçları uygundur?
  • Zamanı planladınız mı?
  • En önemli soru; Bütçeniz hedeflediğiniz bütçedeki plana uygun mudur?

MEDYA PLANLAMASI NASIL YAPILMALIDIR?

Sıra geldi medya planlaması yapmaya.. Medya planlamasını nasıl yapacağımızı aşama aşama inceleyelim.

MEDYA PLANLAMASI AŞAMALARI

ANALİZ (ÜRÜN)

Reklam ürünü özellikleri nelerdir, yaşantımız içerisinde hangi alanlarda kullanıldığı, önemi nedir? İşte bu soruların cevaplarını vermesi gerekiyor. Medya planlama yapmak için uzman tarafından medya pazarındaki yer araştırmalıdır.

DOĞRU KİTLE TESPİTİ (HEDEF)

Hangi kitleye hitap ettiğini tespit etmek demek, reklamın veriminin en üst düzeyde olması için en önemli unsurdur. Yani ürün özellikleri ile hedef kitlenin özellikleri uyuşmalıdır. Düşünün sizin ilginizi bebek ürünleri çekiyor fakat sizin karşınıza kürek ile alakalı bir reklam çıkıyor. Bunun için hedef kitle tespiti oldukça önemli hususlardan bir tanesi.

MEDYA ARAÇLARI TERCİHİ

En kilit noktalardan bir tanesi de medya aracının doğru seçilmiş olmasıdır. Yani kitleye doğrudan ulaştıracak olan medya aracıdır..

ORAN ANALİZ ÇALIŞMASI

Şimdi planlamayı hayata geçirmeye başlamadan yani reklamı aktif etmeden önce belirli sürelerle plan hakkında analiz yapılması oldukça önemli bir noktadır.

BÜTÇE UYGUNLUĞU

Bütçe burada hedeflediğiniz sonuca ulaştıracak kadar yeterliyse yani verimliliği bakımında uygunsa devam edilmelidir. Yani bunu da başarı ile bütçe şeklinde analizini yaptıktan sonra reklamınızı aktif etmeniz uygun olacaktır..

DEĞERLENDİRMELER

Son aşama ise ortaya çıkarılan medya planlamasının, medya uzmanı tarafından güzelce incelenip değerlendirilmesidir. Planlama süresi zarfı içinde ortaya çıkan tüm analiz ve raporlar bir araya getirilir ve medya planlama istediğinde bulunan tarafı bu veriler sunulur..

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir