TEKNOLOJİ

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır? Bağlı Pazarlama Nedir?

Muhtemelen bir çoğunuzun internet üzerinde veya iş hayatında karşısına çıkmış olan Affiliate Marketing nedir? diye illa ki merak edenler olmuştur. Bizde bu nedenle affiliate marketing nasıl yapılır? gibi sorulara cevap bulmanız için bu konuyu hazırlamak istedik.. O zaman diğer bir değişle bağlı pazarlama olarak adlandırılan affiliate marketing sistemi hakkında merak edilen detayları inceleyelim.

Dijital ve sosyal medya platformların artmasıyla şirketler ürünlerini fazla kişiye ulaştırıp satabilmek adına farklı yöntemler uyguluyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de affiliate marketing Türkiye yani ortaklık programıdır. İşte biz sizlere bu konumuzda ortaklık programı nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarını vereceğiz.

Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing ne demek? sorusunun cevabına Türkçe karşılık olarak ‘Bağlı Pazarlama’ diyebiliriz. Yani bir şirket ya da firmaya bağlı bir satış ortağı.. Binlerce hatta yüz binlerce şirket/firma affiliate çalışma sistemi ile hareket ederek, ürünlerini daha fazla satma imkanı buluyor. Nasıl mı?

Şimdi diyelim bir şampuan firması ile iletişime geçtiniz ve onların ürünlerini satmak istediğinizi belirttiniz. (İnternet üzerinden oluyor çoğunlukla). Firma kabul ederse işiniz başlıyor ve sizlere belirli bir miktar ürün gönderiyor ya da web site gibi platformunuz varsa oradan da farklı yöntemlerle satış işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Onlarda sizlere sattığınız her üründen ya da toplam gelirden belirli bir miktarda komisyon sizi veriyor.

Şimdi bu illa ki bir ürün olarak olmayabilir; getirdiğiniz her kişinin kazandırdığı miktardan belirli bir komisyon da almak mümkün. Diyelim üye olunan bir platform var ve bu platform sizlere her getirdiğiniz üyenin yaptığı alışverişin karından sizlere belirli bir komisyon verebilir. İşte bu siteme affiliate marketing sistemi deniyor.

Affiliate Marketing Ne İşe Yarar?

Yukarıda da belirttik fakat tam başlık olması adına burada da kısaca bahsedelim. Affiliate marketing diğer bir adıyla satış ortaklığı da denebilir, bir firma/şirketin ürünlerini kendi çalışanı dışında herhangi bir işçi ücreti ödemeden satmasını sağlamaya yarayan ve sattığı ürün başına ya da toplam satış kadar belirli bir miktarda komisyon ödeme şeklidir. Yani benim ürünümü sen sat ben de sana kardan pay vereyim olayına yarıyor.

Birçok ünlü marka bu şekilde işler yürütüyor. Özellikle alışveriş siteleri bu tür sistemleri çok kullanmaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir