TEKNOLOJİ

Google Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük arama motoru konumunda olan Google ile merak ettiğimiz her şeyi saniyeler içinde öğrenebiliyor. Fakat bazen arama yaptığımızda istediğimiz sonuçlara ulaşamayabiliyoruz. İşte bu noktada karşımıza Google’da gelişmiş arama yapma işlemi geliyor. Peki Google gelişmiş arama nasıl yapılır? İşte Google’da işlerinizi kolaylaştıracak olan hayat kurtaran 6 ipucu..

Google gelişmiş arama ile işlerinizi daha kolay hale getirme şansınız bulunuyor. Hatırlamadığınız bir cümledeki kelimeyi, araştırmalarınız için dosya türü aramaları bulmayı en basit yoldan Google gelişmiş arama ile yapabiliyorsunuz.

Google Gelişmiş Arama Yapma

Bir kelimenin tanımı öğrenmek istiyorsanız o kelimenin başına ‘define‘ yazarak aratmalısınız.

Örnek: define: dolap

Bildiğiniz bir site var ve buna benzer bir site arıyorsanız bunun için aramanın başına ‘related‘ kelimesini koyarak arama yapın.

Örnek: related: blogger.com

Eğer ki aradığınız şeyle tam bir eşleme olmasını istiyorsanız arattığınız içeriği tırnak (” “) içinde yazın.

Örnek: “emeklilik maaşları”

Diyelim ki arama yaparken yaptığınız aramada bir kelimeyi görmek istemiyorsunuz. İşte bunun için görmek istemediğiniz kelimenin önüne (eksi) işareti koymanız yeterli olacaktır.

Örnek: Google -finans

Bir araştırma yapıyorsunuz ve bu araştırma PDF tarzında bir dosya olacak. Bu kapsamda Google’da dosya türü içerikleri bulabilmek için yazdığınız kelimeden sonra fileype:PDF etiketini kullanmanız işinize yarayacaktır.

Örnek: Antik Mısır filetype:PDF

Genel olarak hepimizde olan bir şeydir, bir cümle kafamızda dönüp durur ama bir kısmını bazen hatırlayamayız. Hatırlayamayınca da sinir oluruz. İşte bir cümlede hatırlayamadığınız yeri Google’da gelişmiş arama yaparak bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken cümlede hatırlamadığınız kelime yerine * (yıldız) işareti koyarak işlem yapmanız yeterli.

Örnek: Dünden ders çıkar, bugünü yaşa, yarın için ** et.

Yukarıda da gördüğünüz üzere Google gelişmiş arama yaparak işlerinizi daha kolay hale getirme şansınız bulunuyor. Ekstra olarak sizlerin de gelişmiş arama üzerinden bildiğiniz bir şeyler olursa bizlere konumuz altından yorum olarak yazabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir