SPOR

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğa yürüyüşü nedir, nasıl yapılır? Diğer adı Trekking olan doğa yürüyüşü nasıl yapılmalıdır, hangi malzemeler alınmalıdır, etap zorluk dereceleri nelerdir? Trekking yapmak isteyenlerin ne gibi önlemler alması gerekir? Doğa yürüyüşü hakkında tüm detayları sizler için anlatmaya çalışacağız.

Doğa yürüyüşü diğer bilinen adıyla Trekking, oldukça sevilen popüler yürüyüş sporlarından bir tanesidir. Bir çok ülkede trekking yapılmaktadır. Aynı şekilde ülkemizde de oldukça ilgi duyulan bir spor ya da etkinlik diyebiliriz. Peki Trekking nedir? tam manasıyla açıklayalım.

Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir?

Belirli bir noktadan diğer belirli bir noktaya belirlenmiş yol ve zamanla birlikte varış noktasına ulaşmak amacıyla yapılan, doğanın eşsiz huzuruyla birlikte tempolu sportif yürüyüşlere trekking denir. Trekking yapacaklar belirli bir güzergah belirler ve o güzergahı takip ederek bitiş noktasına ulaşabilmek adına hareket edilir. Güzergah, parkurlar şeklinde bir yol olabilirken, yürüyüşün o anlık durumuna göre de şekillenebilir.

 • Hiking= Bir kaç saatlik parkurlarda yapılan doğa yürüyüşlerine verilen addır. Hiking her ne kadar trekking ile sıkça karıştırılsa da trekking, hikinge göre daha uzun ve zorlu parkurlara dayalı yapılan bir doğa yürüyüşü etkinliğidir.
 • Backpacking= Birkaç hafta ve hatta 1 ay gibi uzun yürüyüşlere verilen addır. Bu yürüyüşlerde besin, su, hava durumu gibi koşullar oldukça iyi değerlendirilmelidir.

Ülkemizde genel olarak gruplar halinde yapılan trekking, bireysel olarak da yapılan sportif bir yürüyüştür. Yaz kış demeden her mevsimde yapılabilen trekking için önemli noktalar, besin, o anki hava durumu, gerekli ekipmanların hazır olması, yol şartları(bunlara tırmanış ve inişlerde dahil) gibi unsurlara dikkat edilmesinin yanı sıra verilecek su molaları da güneş ve ayın konumuna göre belirlenmelidir. Solo-trekking, çözüm üretme yeteneğinin ve güvenliğin etkili olduğu, kardiyovasküler yani dolaşım sistemi için en kuvvetlendirici ve en özel egzersizlerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Peki trekking kelimesinin anlamı nereden türetilmiştir diyenler içinde kısaca açıklamasını yapalım. Trekking kelimesinin başında bulunan “trek” kelimesi İngilizce’de göç etmek ve yolculuk anlamlarını taşımaktadır. Devamında ise -ing ekiyle üretilmiş bir kelimedir. Her ne kadar dilimizde trekking daha yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da buna doğa yürüyüşü demek daha anlamlı bir ifade olacaktır. Trekking, asıl anlamını Güney Afrika’da yaya olarak göç ya da kağnıdan almıştır.

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Etap Zorluk Dereceleri

Zorluk Derecesi 1= Eğimi, çıkışı ve yükseltisi çok az olan, patikaların geniş olduğu ve ortalama 2 saat süren yeni başlayan kişiler için uygun olan doğa yürüyüşleridir.

Zorluk Derecesi 2= Yürüyüş eğimi oldukça azdır. Eğimlerin az olmasının yanı sıra çıkışlar 300 metreyi geçmezler. Zorluk derecesinden tek farkı ise sadece zaman farkıdır. O da 3.5 saati geçmeyecek şekildedir. Hafif yürüyüş temposuna katılan kişilerin yapabileceği bir derecedir.

Zorluk Derecesi 3= 500 metreyi geçmeyen çıkışlardır ve yürüyüş eğimleri diğer iki seviyeye göre daha belirgindir. Bazı durumlarda sık ormanlık alanları da içeren bu seviyede patikalar daha dar bir şekle sahip olacak şekilde yürüyüş yolları seçilir. Bu derecenin yürüyüş zamanı 5 saati geçmeyecek şekilde planlanır ve ıslak geçiş yollarına da bu derecede rastlanabilir. Kondisyonu yüksek olan kişiler ve daha önce yürüyüş deneyimine sahip kişilerin katılabileceği bir derecedir.

Zorluk Derecesi 4= Çıkışların 700 metreye kadar olduğu ve yürüyüş eğimi açısından oldukça zorlayıcı olan bir seviyedir. Engebeli ve düzensiz patikalarda yapılan bu derecede orman içi ve kayalık alanlarda patikaların bulunmama ihtimali vardır. Bu derecenin yürüyüş süresi ise 6.5 saat kadar bir zamandır.

Zorluk Derecesi 5= Yürüyüşlerdeki eğim bir hayli fazla ve zorludur. Yürüyüşlerin çıkışlar 1000 metre civarına kadar gidebilmektedir. Genel olarak düzensiz, kayalıkların olduğu ve engebelerin bulunduğu patikasız yollardan yürüyüşler yapılır. Ormanlık alanların zorlu olduğu bunun beraberinde ıslak ve boşluklu mesafelerin olduğu yürüyüş yolları da bulunur. Bu derecede ilerlerken rehber olan kişinin gerçekten deneyimli olması çok önemlidir. Bu derecede yürüyüş süreleri yaklaşık 8 saate kadar çıkabilir..

Zorluk Derecesi 6= İniş ve çıkışların çok olduğu ve engebelerin oldukça fazla olduğu 1500 metreye kadar çıkışların olduğu uzun soluklu rota takibinin gerektiği zorluk derecesindeki yürüyüşlerdir. 8 saat ve üzerin yürüyüşler söz konusu olduğu için konaklama ve kamp gibi durumlar mevcuttur. Bilgi, tecrübe ve kondisyon oldukça önemlidir.

Doğa Yürüyüşleri İçin En Gerekli Malzemeler

 • Trekking/Yürüyüş Ayakkabısı/Botu
 • Su Şişesi veya Su Matarası
 • Düdük
 • Sırt Çantası
 • Şapka ya da Buff
 • Rüzgârlık/Yağmurluk
 • Yiyecek
 • İlk Yardım Kiti
 • İletişim Cihazı

Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeler genel olarak bütün doğa yürüyüşü yapacağınız her seçenekte yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerdir. Doğa yürüyüşü için gerekli malzemeler genel olarak bu şekildedir fakat bunlara ek olarak ihtiyaç duyulabilecek bazı doğa yürüyüşü malzemeleri vardır. İşte o malzemeler şu şekildedir; Çakı, GPS cihazı/Pusula ve Ateş Başlatıcı Malzeme gibi ihtiyaçlardır.

Bunları yanı sıra bir de hava durumuna yani mevsimine göre de bazı doğa yürüyüşü malzemelerini yanında bulundurmanız oldukça önemlidir.

Mevsime ve Bölgeye Göre Gereksinim Duyabileceğiniz Ek Malzemeler

Soğuk Mevsim ve Bölgeler İçin de bazı malzemeler almak yapacağınız doğa yürüyüşünde sizlere kolaylık sağlayacaktır. İşte Soğuk mevsimlerde yanınızda bulundurabileceğiniz malzemeler şu şekildedir;

 • Bere, eldiven ve maske
 • Kar gözlüğü
 • İç katman giyim
 • Orta katman giyim
 • Dış katman giyim
 • Tozluk
 • Dudak kremi

Sıcak Mevsime Yaza Göre Bölgeler İçin de bazı malzemeler almanız doğa yürüyüşünde daha rahat bir yol izlemenizi sağlayacaktır. İşte sıcak mevsimlerde yanınıza alabileceğiniz bazı doğa yürüyüşü malzemeleri şu şekildedir;

 • Çorap
 • Alın veya el feneri
 • Mayo, şort
 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • Spor ayakkabısı, sandalet
 • Deniz ayakkabısı

Bunların yanı sıra bir de doğa yürüyüşleri için genel alınması gereken bazı malzemeler vardır.. Bu malzemeler ise havlu, yürüyüş pantolonu ve baton gibi malzemelerdir.

Yeme İçme İhtiyacı Durumunda Gerekecek Malzemeler

 • Kamp mutfak seti
 • Kamp ocağı
 • Su arıtma tableti ya da taşınabilir su arıtma filtresi

Konaklama Gerektiğinde İhtiyaç Duyulacak Malzemeler

Konaklama gereken yani zorluk derecesinin 6. seviyede olduğu trekkingler için çadır, uyku tulum ve mat gibi malzemeleri yanınızda bulundurmanız sizin için oldukça önemlidir. Çünkü konakladığınızda biraz uyuyup dinlenmek için bu tür malzemeler oldukça önem taşır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir