DEKOR/SEYAHAT

Vizesiz Ülkeler Listesi: Vize İstemeyen 15 Avrupa Ülkesi

Hepimiz tatil yapmak ya da dünya turu yapmak isteriz fakat bazen vize işleriyle uğraşma bizlere zor gelir. Avrupa ülkesi olup da vizesiz ülkeler arasında yer alan ülkeler bulunuyor. Belki bazılarının Avrupa ülkesi olduğunu duyduğunuzda şaşıracaksınız fakat bu ülkelere vizesiz giriş yapabilirsiniz. Vizesiz ülkeler dendiğinde hiçbir ücret harcamadan bu ülkelere sadece pasaportlarınızla giriş yapabiliyorsunuz. İşte sizlere vize istemeyen ülkeler listesi.

Vizesiz ülkeler dendiği zaman akla belki de ilk akla Ukrayna geliyor olsa gerek. Ukrayna ile beraber 15 ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. İşte biz de sizler için bu 15 ülkeyi bir arada topladık. Kimimiz tatil yapmak için gitmek isterken kimimiz de dünya turu yapmak adına bir yerden başlamak için vizesiz ülkeler ilk tercih olarak görülebiliyor.

Vize Nedir?

Vize yabancı bir ülkeye giriş yapabilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izine denir.

Avrupa Ülkeleri Arasında Dünya Turu Yapabileceğiniz Vizesiz Ülkeler

Karadağ

Etkileyici turistik bölgeleri, tarihi yerleri ve bunların yanı sıra bisiklet, kayak, tırmanma gibi birden çok spora imkan sağlayan bir yer olduğu için turistler için oldukça mantıklı bir seçim olarak görülüyor. Adriyatik Denizi’nde yer alan bir ülke olan Karadağ, turistler tarafından oldukça ilgi gösterilen vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan iklimiyle Türkiye’den giden turistlerin pek yabancılık çekmeyeceği kesin gibi görünüyor.

Andorra

Belki de pek çoğunuzun duymadığı, duymuşsa da Dünya Kupası maçlarında duyduğu fakat Avrupa ülkesi olan bir ülkedir. Tamam belki diğer çoğu ülkeye göre küçük bir ülke olsa da Avrupa’ya gitmek isteyenler için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Andorra, Güneybatı’da yer almakta olup İspanya ile Fransa’nın arasında kalmaktadır. Kötü yanlarından bir tanesi de denize kıyısı olmamasıdır. Eskiden pek çok bilinmeyen yani dünyadan adeta soyutlanmış olsalar da son zamanlara vergi ve turizm cenneti olduğu söylenmektedir.

Tayland

Farklı bir tatil, farklı bir seyahat arayanlar için Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland, turizm açısında oldukça iyi bir tercih olduğunu söylemek mümkündür. Neden Tayland diyecek olursanız vizesiz ülkeler arasında olması en iyi seçeneklerden bir tanesi haline getiriyor ülkeyi. Ülkenin en kalabalık şehri Bangkok olarak bilinirken, dünyanın en büyük 51. ülkesi konumundadır.

Ukrayna

Tarihi ve doğal güzellikleriyle turistleri çeken Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, turistlerin en çok ilgisini çeken ülkelerden bir tanesidir ve vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle ülkenin başkenti olan Kiev en çok turistlerin tercih ettiği noktalardan bir tanesi konumundadır. Ukrayna kış turizmine oldukça elverişli bir ülkedir fakat Türkiye’den daha da fazla kuzeyde olduğu için kış aylarında kış aylarında gezmek isterseniz gezintinizi engelleyecek soğuklar karşınıza çıkabilir. Kayak gibi kış turizmi için gitmeyi düşünmüyorsanız tercihen Türkiye’de de olduğu gibi Haziran ile Eylül ayları arasında gezintiye gitmeniz daha iyi olacaktır.

Saint Lucia

Eminim bir çoğunuzun duymadığı fakat vizesiz ülkeler arasında yer alan Karayipler’de küçük bir ada olan Saint Lucia, nüfus olarak da oldukça az diyebiliriz. Ülkede toplamda 174.000 kişinin yaşadığı ufak mütevazi bir ülke olup, Jazz Festivallerine denk gelirseniz eğlenceli zamanlar geçirme şansı yakalayabilir ve Kwadril adına sahip Saint Lucia’da oldukça popüler olan halk danslarıyla da daha çok eğlenebilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan hem vizesiz ülkeler hem de ucuzluk bakımından turistler açısında oldukça ilgi çeken bir ülkedir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi de başkenti olan Belgrad olarak bilinmektedir. Yaz aylarında düzenledikleri müzik festivallerine Türkiye’den de oldukça kişinin katıldığı bilinmektedir.

Singapur

Turizm ve ticaret merkezi olarak bilinen Sigapur, tam bir şehir devletidir. Bunun dışında katı kurallarıyla da tanınan bir ülkedir. Bu kurallar sayesinde dünyanın en refah ülkelerinden bir tanesi olmasını sağlamakta olup, Türkiye’den gidenlerin oldukça yadırgayacağı kurallardır. Singapur da alacağınız arabanın temizliğinden nereye park edeceğinize kadar dikkat etmeniz gereken bir ülkedir. Tabi turistlerin oldukça tercih ettiği ülkelerden bir olarak biliniyor olmasının nedeni ise vizesiz ülkeler arasında yer alıyor olmasıdır.

Brezilya

Amerika kıtasında yer alan Brezilya, ABD’den sonra en kalabalık ülke olmasıyla dikkat çekmektedir. Benzersiz bir doğaya sahip bir ülkedir ve vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkede en çok turist çeken yer ise Amazon Ormanları olarak bilinmektedir. Halkının kültürel bakımdan eğlenceli, zengin ve enerjik olması da dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Özellikle vahşi yaşam severler için tercih edilen bir ülkedir.

Niue

Muhtemelen çoğunuzun duymadığı ve kısmen Yeni Zelanda’ya ait bir ülke Niue, çok küçük bir ada ülkesidir. Başkenti Alofi olan ülkenin masmavi denizi, bembeyaz kumları ve doğal güzellikleri oldukça ilgi çekmektedir. Bunların yanı sıra dünya turu yapmak isteyenler için en önemli husus vizesiz ülkeler arasında yer alıyor olmasıdır. Tabi şunu bilmeniz gerekiyor ki Niue’ya gitmek oldukça zor olduğudur. Bu ülkeye gitmek için Avustralya ya da Yeni Zelanda’dan aktarma yapılması gerekmektedir ve bu durumda saatlerce süren bir yolculuk anlamına gelmektedir.

Arjantin

Egzotik yaban hayatı, kültürel zenginlikleri, yemek kültürleri ve kasabalarıyla turizm açısında oldukça tercih edilen bir ülke olup, vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Güney Amerika’da yer alan başkenti Buenos Aires olan Arjantin oldukça çok ziyaret edilen ülkelerdendir.

Güney Kore

Yaşam şartlarının üst düzeyde olduğu Güney Kore’de vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. Dünya turu yapacaklar için ülkenin başkenti olan Seul’ün dünyanın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olduğunu söylemekte fayda var. Sanata ve müziğe oldukça önem veren Güney Kore, ülkemizden de oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca dizi ve film sektörlerinden de oldukça ünü salmıştır.

Filipinler

Zaten bir çoğunuz Filipinler’in tatil cenneti olduğunu duymuşsunuzdur. Pasifik Okyanusunun batısında bulunan bir ülkedir. Güneydoğu Asya devleti olarak bilinen Filipinler, her dönem sıcak olmasıyla bilinir fakat bazı bölgelerinde yaşanan değişiklikler nedeniyle tayfun yağışları olduğu için dikkat edilmelidir. Filipinler toplamda büyüklü küçüklü 7641 adacıktan oluştuğu bilinmektedir. Ayrıca ülkenin vizesiz ülkeler arasında yer alması tercih edilebilirlik olasılığını daha yüksek yapıyor.

Japonya

Farklı bir kültüre sahip olmasından dolayı turistlerinde oldukça ilgisini çeken ve Doğu Asya ülkesi olan Japonya da vizesiz ülkeler arasında yer almaktadır. En çok tanınan bölgesi ise tam tamına 135 Milyon nüfusa sahip olan ve dünyanın en büyük kenti Tokyo’dur.

Madagaskar

Madagaskar, dünyanın en büyük 4. adası olarak bilinir. Çok sayıda etnik kültür kendi inanışlarına göre yaşamaktadırlar fakat ortak değerlere de sahip oldukları söylenmektedir. Bunun dışında da Korsanlar Diyarı olarak bilinen ülke vizesiz ülkeler arasında olmasıyla oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca tamamen kendisine özgü ekosistemi olduğu bilinen ülke, barındırdığı canlıların %99’u sadece Madagaskar’da bulundurmaktadır.

Mauritius

Sadece adını futbol müsabakalarında duyduğumuz ülkelerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Hint Okyanusunun güneybatısında yer alan Mauritius, vizesiz ülkeler arasında yer aldığı için dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Şuanda gelişmekte olan ülkeler arasında da en uzun yaşam süresine sahip 73. ülke olduğu bilinmektedir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir