EĞİTİM

Tarihte Bugün 7 Temmuz Günü Yaşanan Olaylar ve Durumlar

Her gün farklı bir olay meydana gelmiş geçmiş tarihlerde. Bu olayların kimi ölüm, kim doğum oluyor. Kimiyse muhteşem izler bırakıyor. Bazıları var ki unutulması imkansız şeyler oluyor. Biz de sizlere bunları gün gün şeklinde paylaşıp biraz da olsa bilgi sağlamaya çalışıyoruz. Tarihte bugün 7 Temmuz günü yaşanan olaylar neler olduğunu merak edenlere tarihte bugün şeklinde bilgiler sunacağız.

Bu konumuzda tarihte bugün başlığı altında geçmiş tarihlerden 7 Temmuz’da ne gibi tarihi olay ve durumlar yaşanmış onları sizler için paylaşmaya çalışacağız. Bugün gözümüze en çok çarpan olay bana göre Hababam Sınıfı Kurucusu Rıfat Ilgaz’ın ölmesi oldu.

Tarihte Bugün 7 Temmuz Günü Yaşananlar

Gustav Mahler doğdu. ( Avustralyalı besteci ve şef )
Marc Chagall doğdu. ( Paris’te yaşayan Rus Ressam )
Rıfat Ilgaz öldü. ( Şair ve Yazar ) Hababam Sınıf’ı ile en çok tanınan Rıfat Ilgaz 1982 Madaralı ve Orhan Kemal, Roman ödüllerini kazandı.
Hatay vilayetinin kurulması yasalaştı.

Papa ile anlaşan Mussolini, Bağımsız Vatikan şehrini kurdu.
Ringo Starr doğdu. ( Beatles grubunun bateristi )
Benito Mussolini muhalefet partilerini feshetti. ( İtalya )
Dr.Refik Saydam öldü. ( Hıfzısıhha Enstitüsünü kurdu ve Ocak 1939 da başkan oldu. Bunun üzerine Anadolu Ajansında ( AA ) çalışan yahudilerin görevine son verdi )
Filistin’in üçte birini Yahudilere, üçte ikisini Araplara bırakan Peel Raporu İngiltere hükümeti yayımladı.
Dünya Bankası Türkiye’ye 16 Milyon 400 Bin Dolar Kredi açmıştır.
Pierre Cardin doğdu. ( Fransız Moda Tasarımcısı )
Vittorio de Sica doğdu. ( Bisiklet Hırsızları filmiyle ünlü Oscar Ödüllü Film Yönetmeni )
Vladimir Mayakovsky doğdu. ( Gürcü kökenli Sovyet devrim Şairi )
Sir Arthur Conan Doyle öldü. ( Sherlock Holmes’un yaratıcısı İngiliz yazar )
Üstün Yetenekli Çocuklar Hakkında’ki yasa ile İdil Biret ve Suna Kan yurt dışında eğitim görme imkanı kazandı.

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Trakya Yahudilerinin durumunu incelemek üzere Trakya’ya gitti.
Ali Naci Karacan öldü. ( Gazeteci ve Yazar )
Süleyman Demirel ( Başbakan ) ” Borç almayalım da ne yapalım? Millet başka yere mi hicret etsin ” diyerek hükemetin dış borç almasını eleştiren kişilere ithamda bulunmuştur.
Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Milli Birlik Komitesi tarafından Vatana ihanet iddiası ile Yüce Divan’a sevk edilmesi kararı alınmıştır.
Susuz Yaz filmi 14. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü almaya hak kazandı. ( Filmi Metin Erksan yönetmiştir )
I. Athenagoras öldü. ( Fener Rum Ortodoks Patriği )
Meclis içinde Harçlara Hayır pankartı açan 8 öğrenci, 15’er ay hapis cezasına mahkum edilen bu kişiler aynı mahkemede beraat ettiler.
Bizim Anadolu, Dünya ve Yeni Asya gazeteleri yedişer gün kapatıldılar.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.