SPOR

Rugby Nasıl Oynanır? Ragbi Kuralları, Kaç Kişiyle Oynanır?

Rugby nasıl oynanır? Rugby nedir? Kuralları nelerdir? Kaç kişiyle oynanır? Rugby sahasının ölçüleri, Rugby topunun şekli ve ölçüleri. Rugby hakkında tüm detayları sizler için konumuzda elimize alacağız. Peki Rugby nasıl ortaya çıkmıştır? Rugby tarihi oldukça ilginç bir şekilde ortaya çıkmıştır. Hadi gelin hep birlikte Ragbiye dair detayları inceleyelim.

Rugby tarihini şu şekilde açıklayabiliriz; İngiltere’de bulunan bir kent olan Ragbi’de oynanan futbol maçı esnasında topu kollarının arasına almış ve kaleye doğru koşmuştur. İşte bu da Rugby’nin ilk keşfedildiği an oldu. 1823 senesinden bu zamana kadar da İngiltere en başta olmak üzere Galler, Fransa, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avustralya’da oldukça popüler bir spor dalı haline geldiğini söylemek mümkündür. Peki Rugby nasıl oynanır? İşte tüm detaylar konumuzda.

Rugby Nedir?

Çok popüler olmasa da oldukça ilgi duyulan Rugby okunuşuyla Ragbi, 15 kişilik ikişer takımdan oluşan ve 40 dakikalık 2 devre üzerinden oynanan, oyuncuların topu ileriye doğru pas vermeleri yasak olan, topu el ile rakip kale çizgisinin arkasına götürmeyi amaçlayan spor dalları içinde ne sert sporlardan bir tanesidir.

Rugby Kuralları Nelerdir?

Rugby’nin en önemli kuralı ileri pas vermek yasaktır. Rugby sporunda çeviklik ya da güçten daha çok cesaret ön plandadır. 15 kişiden oluşan bir takımda 8 kişi “forvet” 7 kişi ise “bek” olarak sahada yer alırlar. Futbolun aksine forvet olarak tabir ettiğimiz pozisyondaki oyuncular Rugby’de daha ağırdır ve çarpışmalarda forvetler yer alır. Bek pozisyonunda oynayan oyuncular ise daha çok kaçmak ya da sayı yapmak için oynarlar. Tabi şu bir gerçekte var ki günümüzde Rugby düzeni uluslararası takımlara bakıldığında forvet oynayan oyuncuların yanı sıra bek oynayanlar da maul ve rock gibi pozisyonlarda da mücadele içinde yer alabiliyor. Rugby sporunun en önemli kurallarından bir tanesi de hakem ve kaptanların dışında konuşmanın yasak olmasıdır. Hakemin verdiği karara itiraz eden oyuncu net olarak oyundan uzaklaştırılır.

Ragbi dendiğinde diğer sporlara göre en önemli niteliği ise saygı ve centilmenliğin ön planda tutulan bir spor olmasıdır. Maç içindeyken fiziksel olarak güç gösterisi yapıyor olsalar da maç bitiminde bütün oyuncular eğlenirler. Ragbi her ne kadar zorlu, kaba ve fiziksel gücün ön planda tutulduğunu gösteriyor olsa da oyun planını iyi kurmak ve takım oyunu oynamak daha büyük avantaj sağlamaktadır. Hızlı bir spor olduğu için anlık olarak doğru kararlar vermek oldukça büyük önem arz eder.

Rugby Nasıl Oynanır?

Aslında bunun en basit cevabı çarpışmalar yaşayarak elde bulunan topu karşı takımın kale çizgisinin arkasında geçirmektir. Teknik ve fiziksel güç kullanarak rakip oyuncuları geçmek gerektiği durumlarda topu ilerletmek için 1 metre duraklayarak ve çarpışarak ilerlemek ama en büyük amaç topun ilerlemesini sağlamaktır.

Rugby Topu ve Sahası

Şimdi de Rugby topu ve sahası hakkında kısaca bilgiler verelim. Rugby topu aslında 1890 senesinin sonunda kadar şekil ve büyüklük olarak bir netliği yoktu. 1892 senesinde ise Ragbi topunun boyutu uzunlamasına çevresi 75 santimetre civarında olurken enlemesine çevresi ise 60 santimetre civarında olarak kullanılıyordu. Rugby topu ağırlığı ise 2.2 kilometre gibi bir rakama denk gelmekteydi.

1931 senesinde IRB yani International Ragbi Board şuanda da günümüzde geçerliliğini koruyan Ragbi toplarının standartlarını belirleyen 2 kuralı açıkladı.

  • Deri veya uygun sentetik malzemeden yapılmış olmalıdır. Tutması ve kavraması kolay, su geçirmez bir yapıda olmalıdır. 460 gramdan daha ağır ve 410 gramdan daha hafif olamaz. Topun hava basıncı 65.71 ile 68.75 kilopascal yada 0.67 ile 0.70 kg/cm2 basınçta olmalıdır.
  • Oval şeklinde ve dört panelden oluşmalıdır. Yanlamasına çevresi 580-620mm , uzunlamasına çevresi 740-770mm ve bir uçtan bir uca boyu 280-300mm.

Tabi özel turnuvalar ya da genç oyuncuların oynadığı müsabakalarda boyut olarak biraz daha küçük toplar da kullanıldığı bilinmektedir.

Ragbi Sahası Ölçüleri

Tamam belki fiziksel gücün önemi fazla ama Ragbi sahası kötü olursa oyuncular oldukça sıkıntı çekebilir. Yani en önemli etkenlerden bir tanesi de Ragbi sahasının iyi olmasıdır. Sahanın boyutu önemlidir ama bunun yanı sıra sahada kel nokta kalmaması ve çimlerin sıklığı da oldukça önem arz eder. Sert bir spor olmasından dolayı oyuncuların yere düşme ihtimalleri çok yüksek olduğu için Ragbi oynanacak sahaya çıkılmadan birkaç saat öncesinden çimler güzelce ıslatılır ve bu sayede çim ve toprağın yumuşamasına olanak sağlanır.

Gelelim Ragbi sahasının boyutları ne kadar olduğuna.. Ragbi sahasının boyutları dediğimizde uzunluğu 100 metreyi geçmeyecek şekilde genişliği ise 70 metre geçmeyecek şekilde yapılmalıdır. Rugby kale boyutları da oldukça önemlidir. Ragbi kaleleri 3 metre yüksekliğinde olurken genişliği ise 5.6 metre olarak ayarlanmıştır. Kalenin yan taraflarında H şeklinin oluşturan direkler bulunur. İşte bu direkler 3.4 metreden büyük olması gerekmektedir. Bu direkler arasında ve orta direğin üstünden geçen atışların hepsi sayı olarak kabul edilmektedir. Try yani sayı yapılmasının ardından 2 sayılık “Conversion Atışı” da ragbi kale direkleri arasında yapılmaktadır.

Not olarak şunu da ekleyecek olursak; Try alanları genel olarak saha boyutları içerisine dahil edilmemektedir. Bu alanın uzunluğu en az 10 metre olmalıdır. Nedeni ise oyuncuların hızlandıkları zaman durabilmeleri, topu yere rahat bir şekilde koyabilmeleri ve en önemlisi de sakatlıkları önlemektir.

Futbolda olduğu gibi Rugby’de de taç atışı vardır. Taç atışları topun çıktığı yerden taç çizgisi üzerinden kullanılır. Taç atışının yapıldığı nokta hizasından 5 metre ile 15 metre kesik çizgileri arasında topu yakalamaya çalışan oyuncular yer alır. Sahanın ortasında bulunan çizgiye her iki taraftan da 10 metre uzaklıkta bulunan kesik çizgi orta noktadan maçı başlatan top atışı yapıldığı zaman rakip takımın 10 metre uzaklıkta olmasını tespiti için ve topun 10 metreyi geçip geçmediğini anlamak adına çizildiğini söyleyebiliriz.

Rugby Sporuna Dair Sonuç

İşte Ragbi bu tür bir spordur. Rugby nasıl oynanır sorusuna artık konumuzu okuduktan sonra rahatlıkla cevap verebileceksiniz. Biraz kafa karıştıran kuralları olsa da oldukça zevkli bir spordur. Özellikle izlemesi keyif veriyor. Ragbi kaç kişiyle oynanır diye sorduklarında artık her bir takım 15 kişiden oluşur diyebileceksiniz. Bunun yanı sıra Rugby kuralları nelerdir diye sorulduğunda en önemli kurallarından bir tanesinin topu ileri pas atmanın yasak olduğunu ve hakem ile kaptan dışında konuşmanın yasak olduğunu söyleyebileceksiniz. Bilginize bilgi katan en güncel en iyi bilgileri sunan Nasıl mı Yapılır sitesini umarım beğenirsiniz. Emeklerimiz içinde konularımızın altına bir yorum yapmayı hor görmeyiniz.

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.