SPOR

Su Sporları: En Popüler ve Eğlenceli 19 Su Sporu

Su sporları belki de çok kişinin ilgi alanına girmeyen ama çok seven insanın olduğu gerçeği de vardır. Peki su sporları isimleri neler olduğunu merak eden kişiler için bütün sporları sizler için sunacağız. Araştırmalarımız sonucunda toplamda 19 tane su sporu olduğu sonucuna vardık. İşte su sporu dalları neler diye merak edenler ve bu alana ilginin yüksek olduğunu düşünerek hepsini en detaylı olarak sunacağız.

Su Sporları Dendiği Zaman Aklan Gelen 19 Spor Dalı

Su sporları adları hakkında yaptığımız çalışmalar sonucunda toplamda 19 su soru olduğunu tespit ettik. Bu 19 spor hakkında sizlere bilgi sunmanın yanı sıra su sporu malzemeleri hakkında da bilgi sunmaya çalışacağız. Günümüzde daha çok spor dalları arasında futbol çoğu sporun önüne geçmiş olsa da su sporunun da oldukça seveni olduğunu söylemek mümkün. Sporu severler için ara ara düzenlenen su sporu festivali ile izleyicilere oldukça keyifli vakitler sunmakta.

Dalga Sörfü

Denizlerin en dalgalı olduğu zamanlarda yapılan bir spordur. Dalga sörfü, su sporu malzemeleri olarak sörf tahtası kullanılmaktadır.

Dragon Bot

Teknelerde yapılan bu spor, ejderha süslemeleriyle donanmıştır. Dragon Bot, Bir dümencinin yönlendirmesiyle ve bir de davulcunun kürek çekme ritmini belirlemesiyle yapılmaktadır.

Flyboarding

Basınçlı bir suyun püskürtülmesiyle havalanan bir araç ile kullanılarak yapılan bir su sporu olan Flyboarding, basınçlı suyu bir jet ski’nin pompalamasıyla yapılmaktadır.

Kano

Özel tekneler ile yapılan ve tek kişilik ya da iki kişilik teknelerden oluşarak yapılan bir su sporu olan Kano, Hangi yöne gidilecekse o yöne yönelik kürek çekilerek yapılmaktadır.

Kaydırak Sörfü

Özel bir sörf tahtası kullanılan Kaydırak Sörfü, Sabit hız ile yukarıya doğru su püskürtülen bir su kaydırağı ile yapılan bir spordur.

Kürek

İnce ve uzun bir tekneyle yapılan Kürek, Hangi yöne gidilecekse o yöne ters oturulur ve kürek çekilir. Bir de tekneyi yönlendirmek adına Dümenci bulunur.

Kürekli Sörf

Oldukça büyük olan bir sörf tahtası üzerinde ayakta durup kürek çekilerek yapılan Kürekli Sörf, su sporları arasında yer almaktadır.

Paletli Yüzme-MonoPalet

İki ayağa birden takılan ve tek parçadan oluşan bir palet kullanılarak yapılan Paletli Yüzme de aynı şekilde su sporları arasında yerini alıyor.

Rafting

Akışın fazla olduğu yerlerde yapılan Rafting, şişme botlar kullanılarak yapılı ve küreklerle yönlendirilerek yapılır.

Rüzgar Sörfü

Yelkenli sörf tahtası ile yapılan Rüzgar Sörfü, rüzgarın gücünden yararlanılarak yapılan bir su sporudur. Aynı zamanda oldukça keyifli bir spor daldır.

Şnorkelle Dalış

Palet, Şnorkel ve dalış maskesi takılmasıyla yapılan Şnorkelle Dalış, aslında genel amacı su altını incelemek için kullanılmaktadır.

Su Aerobiği

Suyun içinde müzik eşliğinde bir eğitmenle yapılan Su Aerobiği, çeşitli dans hareketleri ile vücut egzersizlerinin bulunduğu bir su sporudur.

Sualtı Hokeyi

Yüzme havuzunda yapılan Sualtı Hokeyi, pak adı verilen bir diske sopalar ile vurulması yoluyla oynanır. Pakın havuzun dibinde yer alan kalelere atılması ile sayı kazanılan bir su sporudur. Bu nedenle oldukça zor bir spor dalı diyebiliriz.

Su Kayağı

Su Kayağı, adı üstünde bir kayak aracılığıyla su üstünde kayılması ile yapılır. Motorlu olan bir tekneye bağlı olarak bir halat tutularak yapılmaktadır. Bu nedenle halatı sıkı tutmak ve denge sağlamak önemlidir.

Su Topu

Yüzme havuzlarında yapılan Su Topu, el ile oynanır. İçi hava ile dolu bir topun su üzerindeki kaleye atılması ve sayı kazanılmasıyla oynanır.

Tüplü Dalış

Suyun altında yapılan Tüplü Dalış, genel amacı su altını incelemek için yapılan bir su sporudur. Nefes alabilme adına içine sıkıştırılmış hava olan bir tüp kullanılarak yapılır.

Uçurtma Sörfü

Su üzerinde yapılan Uçurtma Sörfü, ipleri el ile tutulan bir uçurtma eşliğinde yapılır. Bu işlem için rüzgarın gücünden faydalanılır.

Yelken

Tekne üzerinde sabit bir direğe bağlı yelkenler ile yapılan Yelken, rüzgarın gücünden faydalanılarak yapılır.

Yüzme

Aslında çoğunuzda bildiği gibi Yüzme de aynı şekilde su sporları arasında yer alıyor. Kelebek yüzme, kurbağalama vs. çeşitleri bulunan yüzme de su sporlarındandır. Bunun dışında yüzme aparatları sayesinde daha kolay yüzme işlemi de sağlanması mümkündür.

Konumuz içerisinde sizlere 19 su sporu hakkında bilgiler sunduk. Su hayat olduğu gibi çok zevkli zamanlar geçirmemiz adına da çeşitli sporlar sayesinde hem aktivite yapmak hem de spor yapmak adına oldukça güzel imkanlar oluyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir