TEKNOLOJİ

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak İçin Yapılacak 6 Hamle

Bir işletmeniz var ve işletmenizin Google haritalarda ilk sırada çıkmak için ne gibi yollar izlemesi gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu konu tam size göre. Neden mi? Çünkü Google haritalarda yükselme ve işletmenizi Google haritalarda öne çıkmak için ne gibi yollar izlemeniz gerektiğini en ince detayına kadar sizlere sunacağız.

İşletmenizi Google üzerindeki standart sıralaması oldukça önemli fakat Google haritalarda öne çıkmak bir o kadar da önem arz ediyor. Google haritalarda siz işletmelere sunulan ‘Google Benim İşletmem‘i kullanarak işletmenizi üst sıralarda gösterme şansınız olacaktır. Onun dışında sizlere bu makalemiz içerisinde işletmenizi Google haritalarda yerel arama sonuçlarında en başta çıkarmak adına Google emmi tarafından belirlenen sıralama teknikleri ve faktörleri paylaşarak bilgi edinmenizi ve işletmenizi üst sıralara taşımanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak İçin Yapılacak 6 Hamle

Şöyle bir durum vardır ki, yerel arama sonuçları genel olarak aranılan işletme adresini veya işletmelere yakın yerlerde ikamet eden kullanıcılara görünmektedir. Arama motorları genel olarak bir arama yapıldığında Google haritalarda konuma göre hareket ederek gösterim sağlar. Tabi dediğimiz gibi genel olarak dediğimiz için bazen bunun tersi durumlar olabilir.

Konum Doğrulama Şart!

Bir işletmenin Google haritalarda ilk sırada çıkmak gibi bir hedefi varsa mutlaka konum doğrulama yapması gerekiyor. Yani Google tarafından işletmenin konumunun doğrulanması önem seviyesi olarak oldukça yüksek bir seviyededir. Konum nasıl doğrulanır diyorsanız, hemen Google’a “Google Benim İşletmem” yazıp orada işletmenizi oluşturun. Ardından hemen giriş yapın ve işletmenizin açık adresini yazarak işlemlere devam edin. Muhtemelen işletmenizin bulunduğu kısma kırımızı bir işaret koyacaksınız. Kategorilerden işletme kategorisini seçmeniz gerekiyor. Devamında web site adresinizi ve telefon numaranızı girin ve işlemlerinize devam edin.

Mutlaka Fotoğraf Ekleyin

Google haritalarda öne çıkmak için işletmeniz ile alakalı resimler ekleyin. Bu resimlerin kullanıcı için ilgi çekici olmasına ve özellikle doğru bilgiyi sunduğuna emin olun. Yani kandırmaca içerikler her zaman sizlere olumsuz sonuç olarak geri dönecektir. İşletmenizin ürünlerini ve hizmetlerini iyi anlatan resim eklemeye özen gösterin. Misal bisiklet satıcısı olarak işlem yapıyorsunuz fakat elinizde olmayan başka bisikleti ekliyorsunuz. İşte bu size olumsuz sonuç olarak geri dönecektir. Fotoğraf uzantılarınız PNG veya JPG olursa daha iyi sonuçlar alırsınız. Fotoğraflarınız mutlaka 10 KB ile 5 KB arasında 720 piksel olması oldukça önemlidir.

Bilgilerinizi İyileştirin

Google haritalarda yükselme her işletme için önemlidir. Bu nedenle bölgesel aramalarda önde çıkmak için ‘Google Benim İşletmem’deki bilgilerinizi mutlaka iyileştirmeniz gerekiyor. Kısacası Google Benim İşletmem’deki bütün bilgileri en ince detayına kadar doğru olarak doldurmanız önemlidir.

Yorum Yaptırın ve Cevap Verin

İnsanlar bir film izlerken bile mutlaka yorumlara bakarak hareket ederler. Çünkü o durumu deneyimlemiş insanların yorumları oldukça önemlidir. Misal ben bir film izlemek istediğim zaman yapılan yorumlara mutlaka bir göz gezdiririm. Bu durum alışveriş ve yiyecek hizmetleri için de geçerlidir. Misal internet üzerinden bir ayakkabı alacağım zaman yapılan yorumlara bakar ve konfor derecesini algılamaya çalışırım. İşte bu nedenle sizden yapılan alışverişler sonrasında memnun kalan kullanıcıların yorum yapmasını sağlayın. Google haritalarda yorum yapıldığında insanlar yorumlara bakacak ve sizin işletmenizi o şekilde değerlendirecektir. İşte bu yorumlar sayesinde işletmenizin Google haritalarda yükselme şansı ve arama sonuçlarındaki popülaritesi oldukça artacaktır.

Google’ın politikalarını ihlal etmeden yorum yapılması adına kampanyalar düzenleyin. Bunun dışında işletmeniz hakkında yapılan kötü ve olumsuz yorumlar için de mutlaka dikkat etmenizde fayda vardır. Tanıdığınız kişiler işletmeniz hakkında kötü yorum yaptıysa onlar ile iletişime geçin ve kaldırmalarını rica edin. Yok eğer kaldırmazlarsa kesinlikle ters tepki verip onlara sizde kötü cevaplar vermeyin. Bu durum işletmenizin kötü bir algı içine girmesine neden olur. Ben Google haritalarda ilk sıralarda çıkmak istiyorum diyorsanız yapılan kötü yorumlara kurumsal ve tatlı bir dille problemlerin en kısa bir zaman içerisinde çözülmeye çalışılacağını ve yaşanılan durumdan dolayı üzüntünüzü belli eden cevaplar verin. Yani müşteri veli nimettir diyerek onlara iyi niyetinizi gösterin.

Çalışma Saatlerinizi Doğru Girin

Bir işletmenin bilgilerinin doğru olması Google haritalarda ilk sırada çıkmak için en önemli noktalardan bir tanesi olduğunu söylemiştik. İşte bu nedenle ben Google haritalarda öne çıkmak istiyorum diyen bir işletme mutlaka ve mutlaka çalışma saatlerini doğru bir şekilde girmelidir. Çünkü potansiyel müşteri kazanmak istiyorsanız müşterilerin sizin çalışma saatlerinizin tam olarak ne olduğunu bilmeli.

Google Haritalarda Sıralamaları Faktörleri

Konumuzun en başında sizlere konuma göre aranan içerik Google haritalarda size sunuluyor demiştik ve bazı durumlarda ise bu durum değişebiliyor demiştik. İşte bu durum Google haritalarda sıralama faktörlerinden biri olan ‘Alaka Düzeyi‘ ile alakalıdır. Google’ın örümcek ağı yani algoritması uzakta yer alan bir köfteciyi size yakın olandan daha alakalı bulduğu için aramalarınızda bunu Google haritalarda üst sırada gösterebilir. Yani Alaka Düzeyi Google arama sonuçlarında en önemli faktördür diyebiliriz. Bir işletme ne kadar çok tanınıyorsa ve ne kadar büyük bir marka değerine sahipse Google arama sonuçlarında da üst sıralarda yer alacaktır. Yani önem ve marka değeri de oldukça önemlidir. Son olarak şunu da ekleyelim, uzaklıkta Google arama sonuçlarında oldukça önemli bir etkendir. Eğer ki kullanıcı arama yaparken herhangi bir konum belirtmezse, Google otomatik olarak kullanıcının bağlandığı konumu değerlendirerek sonuçlar çıkartacaktır.

Artık Google haritalarda yükselme şansınız oldukça yüksek. Çünkü bu işlemleri kusursuz bir şekilde yaparsanız işletmenizi Google haritalarda ilk sırada çıkmak adına büyük bir gelişme göstermiş olursunuz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir