SPOR

Biatlon Nedir, Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Belki de birçoğunuzun adını ilk defa duyduğu Biatlon nedir? Biatlon kuralları nelerdir? Biatlon ülkemizde pek yaygın olmayan sporlardan bir tanesidir. Peki biatlon hangi ülkelerde oynanıyor? Biatlon turnuvaları hangi ülkelerde düzenleniyor? Biatlon yarış sınıfları nelerdir? Biatlon’un tarihçesi ve biatlon atışları nasıl yapılıyor? gibi merak edilen soruların tüm detayları konumuzda.

Biatlon Nedir?

Biatlon, ülkemizde pek yaygın olmayan ve pekte bilinmeyen bir spor dalıdır. Kış ayında oynandığı için kış sporu olarak bilinir. Kayaklı koşu sporunun yapılmasının yanı sıra oyuncuların, havalı tüfekler ile yerde ya da ayakta olarak atış yaptıkları bir spor olarak bilinir. Bir yandan da bu sporun askeri bir spor olduğu söylenir. Bunun nedeni ise tüfek ve kayak ile yapılan bir kış sporu olmasıdır. Yani daha çok karlı ülkelerin askeri sporu diye de dikkat çeker.. Askeri spor denmesinin nedeni ise 18. yüzyılda İsveç ile Norveç sınırlarında bulunan askerlerin atış yapma gereksinimleri ile ortaya çıktığı bilinmektedir. İşte o zamandan sonra da geliştirilmiş ve kurallar belirtilerek kış sporlarından bir tanesi olmuştur.

Biatlon Ekipmanları Nelerdir?

Biatlon ekipmanları arasında pekte bir şey olduğunu söylemek mümkün değildir. Sporcular, kayak takımları, havalı tüfek ve mermi ve şarjörler ile bu sporu yaparlar. Havalı tüfeğin ağırlığı 3,5 kilogram olurken 5’er adet mermi alan şarjörler taşımaları gerekir. Mermilerin her biri ise 5.6 milimetre boyutuna sahiptir.

Biatlon Yarış Sınıfları Nelerdir?

  • Biatlon Yarış Erkeklerde; 20 kilometre bireysel, 10 kilometre sprint, 12,5 kilometre takip ve son olarak 12,5 kilometre toplu çıkış olarak düzenlenir.
  • Biatlon Yarış Kadınlarda; 15 kilometre bireysel, 7,5 kilometre sprint, 19 kilometre takip ve son olarak da 12,5 kilometre toplu çıkış şeklindeki kategorilerden oluşmaktadır.
  • Bunların dışında takım takım ya da karışık takım olarak da oynanabilmektedir.

Biatlon Atışları Nasıl Yapılır?

  • Biatlon atışları genel olarak ilk atışın yerde ikinci atışın ise ayakta atılmasıyla yapılır. Atışlar yapılırken mutlaka batonlar yere bırakılmak zorundadır.
  • Ayakta yapılan atışlarda 5 adet 11.5 santimetrelik daireye atış yapılır.
  • Yerde yapılan atışlarda 5 adet hedefin orta kısmında yer alan 4,5 santimetrelik daireye atış yapılır.
  • Atışın yapıldığı yer siyahtan beyaza dönüşür. İsabetlerin kaçırılması durumunda ise yarışın tüpüne göre ceza turu ya da tüm hedefleri yedek mermiler ile vurma cezası verilebiliyor. Bu cezalar ise 150 metre cezası süreye 1 dakika ekleme cezası ya da buna ek olarak ekstra atış yapma cezası olarak verilebilir.

Biatlon Tarihçesi

Kadınlarda 1992 Abberville ile Erkelerde ise 1960 California olimpiyatları sayesinde biatlon olimpik sporlardan bir tanesi olarak dahil olmuştur. Bu süreden sonra 1977 senesi de dahil olmak üzere her sene Biathlon World Cup adına sahip farklı farklı kategorilerden oluşan biatlon sezonu düzenlenmektedir.

Biatlon’un Aktif Olarak Oynandığı Ülkeler

Biatlon’da tahmin edileceği gibi gibi en başarılı ülkeler Almanya ile Norveç olarak bilinmektedir. Bu ülkeler hem kadın hem de erkekler de adeta rakipsiz denebilecek seviyededir. Bunun dışında ise son dönemlerde Fransa’nın da yükselişte olduğunu söylemek mümkündür.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir