TEKNOLOJİ

Site Haritası Nasıl Eklenir? 3 Farklı Yol!

Site haritası oluşturmak yeni site kurmuş olan bir kişinin mutlaka arama motorlarına yüklemesi gereken yöntemlerden bir tanesidir. Site haritası mutlaka Google search console aracına yüklenmeli ki Google’ın sitenizi daha çabuk indekslemesini sağlayın. Site haritası olmasa olmaz mı diye soranlar içinde, site haritasının olması mutlak bir seçenektir. Çünkü Google’ın sitenizi daha çabuk indeksleyip konularınızı dizine eklemesinde site haritası oldukça önemlidir. Peki site haritası nasıl eklenir? İşte site haritası oluşturma ve ekleme konusuna dair tüm detaylar konumuzda.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Türkçe’de site haritası anlamına gelen Sitemap, siteniz içerisinde yayınladığınız tüm içerik sayfalarına ait olan (içerikten kastımız burada linkler oluyor) xml uzantısına sahip bir dosyadır. Günümüzde ise Sitemap yukarıda da dediğimiz gibi mutlaka olmalıdır. Çünkü SEO açısından oldukça önem taşımaktadır.

Site Haritası Nasıl Eklenir?

Site haritası oluşturmak için çeşitli yollar var. Biz konumuzda sizlere 3 net sonuç hakkında bilgi sunacağız. Site haritası eklemek için 3 farklı yol deneyebilirsiniz. Bu yollar, Otomatik Site Haritası Oluşturma, Online Site Haritası Oluşturma ve Manuel Site Haritası Oluşturma olarak adlandırabiliriz. Gelin şimdi bu yöntemlerle site haritası nasıl eklenir sorusunun cevabını kısaca sizler için açıklayalım.

Otomatik Site Haritası Oluşturma

Site haritası oluşturmak için bu yöntem genel olarak herkesin ilk tercih edeceği yöntemlerden bir tanesidir. İnsanın aklına neden ben uğraşayım ki otomatik varken gelecek. Yeni bir yazı yazdığınız ya da bağlantı falan oluşturduğunuz zaman siteniz kendiliğinden otomatik olarak oluştursa daha iyi olur der tabi ki insan.

WordPress Site haritası oluşturma işlemi nasıl yapılacak onu anlatalım.

Bildiğiniz üzere günümüz çağında kullanım kolaylığı ile çoğu blog yazarının kullandığı alt yapılardan bir tanesidir. WordPress altyapılı sitelerde Plugin adında bir eklenti hazır olarak zaten bulunuyor. Bu yüzden sizin tek yapmanız gereken eklentiyi indirip, sitenizde kurmanızdır. Zaten eklenti aktif hale gelir gelmez site haritası otomatik olarak oluşturulacak ve bunun üzerine tekrar otomatik olarak MSN, Yahoo, ASK ve Google arama motorlarına bilgi verecek ve site haritanız her daim güncel tutulacaktır.

Blogger Site haritası ekleme işlemi nasıl yapılır?

Eskiden Blogger altyapısında sitemap için 150 bağlantı paylaşılabiliyordu ama şimdi tek seferde bunu yapabileceksiniz. Blogger için otomatik olarak site haritası oluşturmak için bir yöntem bulunuyor. Blogger altyapıları içinde FTP hesapları yoktur. Peki FTP hesabı olmayan bir kişi eklentiyi nasıl kuracak? Bundan korkmayın yapmanız gereken çok basit bir şey var.

Öncelikle blogspot site haritası oluşturmak için ne yapmalıyım sorusuna cevap verelim. Misal olarak https://www.nasilmiyapilir.com adında bir siteniz bulunuyor. XML dosyanızı oluşturmak için yapmanız gereken sadece internet adresinizin sonuna sitemap.xml eklemeniz yeterli olacaktır.

  • Ardından yapmanız gereken diğer bir şey ise blogunuzun bağlı olduğu Google hesabı ile Google Webmaster Tools adresine giriş yapıp, sitenizi oraya kaydetmek olacak.
  • Sitenizi kaydettikten sonra sol menüde bulunan alanda ‘Tarama‘ yazan seçeneğe tıklayın.
  • Alt seçenekler açıldığında zaten ‘Site Haritaları‘ yazan yeri göreceksiniz hemen tıklayın.
  • Açılan sayfanın sağ üst tarafında ‘Site Haritası Ekleme/Test Etme‘ butonunu göreceksiniz, tıklayın.
  • Sitemap.xml seçeneğini oraya yazın ve göndere tıklayın. Zaten otomatik olarak sayfalarınız indeks alacaktır.

NOT =Hala Blogger altyapısını kullanıp özel alan adı almış kişiler de blogspot gibi özel alan adlarının sonuna sitemap.xml yazarak site haritası gönderebilirler.

Online Site Haritası Oluşturma

Aslında online olarak sitemap oluşturmakta otomatik oluşturma işlemine benzer bir şeydir. İnternet üzerinde site haritası oluşturucu siteler bulunuyor. O sitelere domain yani alan adınızı girerek kendinize bir site haritası oluşturmak adına işlem yapmış olabilirsiniz. Şöyle söyleyebiliriz ki ASP ve PHP hakkında pekte bilgisi olmayan kişiler için bu yol ile kendi sitelerine site haritası oluşturabilirler. Yani sonuç olarak bu yol ile yeni makale paylaştıklarında birkaç saniye içerisinde sitemap dosyası oluşturabilir ve bununla birlikte Yahoo Sitemap ve Google Sitemap sistemlerine gönderme şansınız olmaktadır.

Online sitemap.xml dosyası hazırlayabilen bir kaç site

  • Sitemap
  • ihs Seo
  • Adtorium
  • Web-site-map

Manuel Site Haritası Oluşturma

Manuel site haritası oluşturmadan kastımız burada elinizle her sayfa için tek tek link yazarak xml dosyası oluşturmaktır. Online ve otomatik yöntemler varken bu yöntemin pek tercih edileceğini düşünmüyoruz. Çünkü oldukça zahmetli ve uzun bir iş fakat daha garanti bir yöntemdir. Tabi bunun için ASP ve PHP hakkında gelişmiş bir bilgiye sahip olmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir