SPOR

Squash Nedir, Nasıl Oynanır? Duvar Tenisi Kortu Özellikleri

Squash nedir, nasıl oynanır? Kuralları neler? Squash kortunun ve edinilecek ekipman özellikleri nelerdir? Normal tenisten ne farkı vardır? Squash diğer adıyla duvar tenisi hakkında tüm detayları sizler için ele aldık. O zaman hadi gelin hep birlikte Squash sporu hakkında detayları inceleyelim.

Spor hayatımıza girdiği günden beridir çeşit çeşit spor dalları keşfediliyor. Bunlardan bir tanesi Squash yani duvar tenisi olarak günümüzde yer edinmiş durumdadır. Squash’ın keşfi ilk olarak Fransızlar tarafından keşfedilmiş olmasına rağmen İngilizler tarafından spor haline getirilmiştir. Günümüzde özellikle son yıllarda oldukça popüler bir aktivite halini alan Squash, 1911 senesinde Tenis komitesi tarafından spor dalı olarak ilan edilmiştir.

Squash Nedir, Nasıl Oynanır?

Squash iki kişiyle oynanan ve raket ile top kullanılan bir spor dalıdır. Tabi Squash teklerde iki kişi ama çiftlerde ise 4 kişi ile oynanır. Squash’ın düzenleyici kuruluşu olarak bilinen WSF yani Dünya Squash Federasyonu‘na üye 100’lerce ülke olduğu bilinmektedir.

Squash’ın Oynandığı Ülkeler

Squash pek bilinmeyen bir spor olmasının yanı sıra dünyada en çok Abd, İngilterei Mısır, Yeni Zelanda ve Malezya ülkelerinde yaygın olarak oynanmaktadır. Ülkemizde de Squash 2008 senesinden beridir ‘Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu‘na bağlı olarak aktif bir şekilde oynanmaktadır.

Squash Kortu, Ekipmanlar ve Özellikleri

Gelelim şimdi Squash kortu ve ekipmanlarının özellikleri neler olduğunu sizlere kısaca anlatalım.

Squash Raketi: Squash raketinin ağırlığı 100 gram ile 200 gram arasında değişiklik göstermektedir. Squash raketi boyutları ise ortalama 56 santimetre x 21 santimetre olarak belirtilmektedir.

Squash Kortu: Ortalama olarak 65 metrekarelik bir alana zemini parke olmak kaydıyla ve 3 duvarının özel alçıdan ya da tahtadan yapılan arkada duvarı ise camdan yapılan kapalı bir alan olarak tanımlayabiliriz. Tabi Uluslararası turnuvalarda 4 duvarda camdan yapılan kortlarda mücadele ediliyor.

Squash Gözlüğü: Squash oynanırken Squash topunun göze gelmesini engellemek için gözlük takılması tavsiye edilir.

Squash Topu: Kauçuktan yapılan Squash topunun çapı 4 santimetre olurken Squash topunun ağırlığı ise 2 gram olarak bilinmektedir. Squash topunun rengi o anki şartlara göre değişiklik gösterebiliyor.

Squash Ayakkabısı: Squash ayakkabısı zeminin parkeden yapılmış olmasından dolayı özel olarak kauçuktan üretilir.

Her ne kadar Squash pek bilinen bir spor dalı olmasa da oldukça zevkli bir spor olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de 2008 yılında beri oynanıyor olsa da adı pek gündemde olan bir spor değildir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir