En Ünlü Türk Şairler: Edebiyata Damga Vurmuş 20 Şair!

Bugünkü sizlere edebiyata damga vurmuş en ünlü Türk şairler hangileri olduğundan bahsedeceğiz. Edebiyat tarihimizin geçmişi o kadar eskiye dayanıyor ki, her dönemde şiir ve şairler bulunmaktadır. Bizimde amacımız gelmiş geçmiş en iyi şairleri sizlere sunmaya çalışmak olacak. Şimdi sizlere Türk edebiyatına katkı sağlayan şairlerimizi paylaşalım. Tabi sıramız karışık olacak, bu en iyisidir falan demeyeceğiz. Çünkü hepsinin ayrı ayrı katkısı bulunmaktadır. Şiir denince aklımıza hep aşk geliyordur muhtemelen ya da biz öyle de düşünüyor olabiliriz. Fakat şiirin o kadar farklı türü oluyor ki, işte bu Türk şairlerimiz onları çok iyi yansıtmışlar. İşte sizler için en ünlü Türk şairler listesi.

En Ünlü Türk Şairler

Türk edebiyatında geçmişten günümüze birçok şair geldi geçti. Bu şairler içinde bazıları var ki, hala günümüzde de şiirleriyle insanlara ışık olmaya devam ediyor. İşte bizler bu şairler arasında en iyi 20’sini sizler için listemizde hazırladık.

 • Özdemir Asaf
 • Cemal Süreya
 • Gülten Akın
 • Arif Nihat Asya
 • Cemal Safi
 • İlhan Berk
 • Orhan Veli Kanık
 • Sabahattin Ali
 • Ümit Yaşar Oğuzcan
 • Ahmet Hamdi Tanpınar
 • Ülkü Tamer
 • Nazım Hkmet Ran
 • Turgut Uyar
 • Atilla İlhan
 • Edip Cansever
 • Can Yücel
 • Cahit Zarifoğlu
 • Ataol Behramoğlu
 • Cahit Sıtkı Tarancı
 • Ahmed Arif

Özdemir Asaf

Cumhuriyet döneminin Türk şairlerinden olan Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Halit Özdemir Arun olan şair 28 Ocak 1981 tarihinde ölmüş ve Rumelihisar Mezarlığına defnedilmiştir. Özdemir Asaf şiirleri arasında Çiçek Senfonisi, Lavinia: Aşk Şiirleri (2002), Benden Sonra Mutluluk, Yalnızlık Paylaşılmaz: Şiir (1978) gibi kitaplar bulunuyor.

Cemal Süreya

1931 doğum olan Cemal Süreya, Türk şiirinde modernist hareket olan İkinci Yeni Şiirin öncü şairlerindendir. Cemal Süreya şiir kitapları arasında Sevda Sözleri (1984), Üvercinka (1958), Üstü Kalsın: Seçme Şiirler (2001), Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973) gibi eserler yer almaktadır.

Gülten Akın

23 Ocak 1933 Yozgat doğumlu Gülten Akın, Türk şair ve yazardır. 1950 yıllarının başında yazmaya başlamış ve şiirlerinde İkinci Yeni Şiirin çizgisinde görülse de 1970 lerden sonra bireyselden çıkıp toplumculuğa yönelen şiirler yazdı. Kadın şairler arasında adını altın harflerle yazdıran Gülten Akın’ın şiir kitapları arasında Deli Kızın Türküsü, Kestim kara saçlarımı: şiirler, Toplu şiirler: Uzak bir kıyıda, 1984-2003 (2004), Kuş uçsa gölge kalır (2007) gibi eserler bulunuyor.

Arif Nihat Asya

Cumhuriyet döneminin en önemli Türk şairlerinden biri olan Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904 tarihinde doğmuştur. Sade bir dille dini heyecanları ve milli değerleri şiirlerinde konu almıştır. Arif Nihat Asya’nın şiir kitapları arasında Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1945), Dualar ve Aminler (1967), Arif Nihat Asya (2003), Sevgi Mektupları gibi eserler yer alıyor.

Cemal Safi

15 Ekim 1938 Samsun doğumlu Türk şairi olan Cemal Safi, öğrenim hayatına Sakarya İlkokulunda başladı ve birbirinden güzel şiirler yazarak Türk edebiyatına damga vuran Türk şairler arasında yerini aldı.

İlhan Berk

18 Kasım 1918 senesinde Manisa da doğan İlhan Berk, Türk şairlerindendir. Ölüm tarihi 28 Ağustos 2018 de Bodrum Devlet hastanesidir. İlhan Berk’in şiir kitapları arasında İkinci Yeni: The Turkish Avant-garde ; Ayhan Ece, İlhan Berk, Edip Cansever, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Toplu şiirler (1999), Galile denizi (1958), Bir Yeryüzü Tanığı: Seçme Şiirler gibi eserleri bulunuyor.

Orhan Veli Kanık

Soyadıyla değil de daha çok Orhan Veli olarak bilinen Orhan Veli Kanık, Yenilikçi Garip akımının kurucularındandır. Türk şiirinde eski yapıyı değiştirmeyi amaçlayan kişilerdendir. 13 Nisan 1914 de Beykoz da doğmuştur. Şiiri Sokağa Taşıyan Şair olarak da bilinmektedir. 14 Kasım 1950 de İstanbul’da ölmüştür.

Sabahattin Ali

Şiirlerinde yaşamındaki tecrübelerini yansıtan Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 senesinde Eğridere Bulgaristan’da doğmuştur. Türk edebiyatına ve şiire oldukça büyük katkısı bulunmaktadır. 2 Nisan 1948 senesinde Kırklareli de gözlerini hayata kapamıştır.

Ümit Yaşar Oğuzcan

22 Ağustos 1926 tarihinde Tarsus’da doğan Ümit Yaşar Oğuzcan, Türk şairdir. 4 Kasım 1984 de İstanbul’da ölmüştür.

Ahmet Hamdi Tanpınar

23 Haziran 1901 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk şair deneme yazarı, romancı, siyasetçi ve edebiyat tarihçisi olarak bilinmektedir. Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden biri olarak biliniyor. İlk ses getiren şiiri ise ” Bursa’da Zaman ” adlı şiiri oldu. 24 Ocak 1962 senesinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Ülkü Tamer

1950 senelerinin başında çıkan İkinci Yeni Şiir akımının öncülerinden olan Ülkü Tamer, 20 Şubat 1937’de dünyaya geldi. Türk şair, oyuncu/çevirmen ve gazeteci olarak bilinen Tamer, 1 Nisan 2018 Bodrum’da gözlerini hayata kapadı.

Nazım Hikmet Ran

Romantik komünist ve romantik devrimci olarak tanınan Nazım Hikmet Ran, Türk şiirinin önde gelen şairlerinden biridir. 15 Ocak 1902 tarihinde Selanik Yunanistan’da doğmuştur. Oldukça fazla şiir ve kitap yazmış olan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 tarihinde Moskova Rusya da öldü.

Turgut Uyar

4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da doğan Turgut Uyar, 1948 yılında Kaynak dergisinin başlattığı bir şiir yarışmasında ” Arz-ı Hal ” adlı şiiriyle birinci oldu. 22 Ağustos 1985 yılında İstanbul’da öldü.

Attila İlhan

Türk edebiyatı ve düşünce dünyasına önemli katkısı olan Attila İlhan, Tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan’ın abisidir. 15 Haziran 1925 tarihinde Menemen’de dünyaya gelmiş ve Kaptan lakabıyla bilinen Türk şairlerindendir. 11 Ekim 2005 de İstanbul’da ölmüştür.

Edip Cansever

8 Ağustos 1928 de İstanbul’da doğan Edip Cansever, 1976 dan sonra yalnızca şiirle uğraşan Türk şairlerindendir. 28 Mayıs 1986 yılında hayatı son bulmuştur.

Can Yücel

Modern Türk şairi olarak bilinen Can Yücel, 21 Ağustos 1926 da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tek Partili dönemde 7 sene Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel’in oğludur. 12 Ağustos 1999 da Datça’da ölmüştür.

Cahit Zarifoğlu

Diriliş dergisinde şiirleri yayımlanan Cahit Zarifoğlu, 1 Temmuz 1940 yılında doğdu. Türk şiirine oldukça katkı sağlayan Zarifoğlu, 7 Haziran 1987 yılında öldü.

Ataol Behramoğlu

Türk şair, yazar, çevirmen ve edebiyatçı olarak bilinen Ataol Behramoğlu, 13 Nisan 1942 yılında Çatalca’da dünyaya gelmiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı

Gerçek adın Hüseyin Cahit olan Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910 da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı şairleri arasından biri olarak biliniyor.

Ahmed Arif

Asıl adı Ahmet Hamdi Önal olan Ahmed Arif, 23 Nisan 1927 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Türk şiirine oldukça fazla katkı sağlamıştır. Hasretinden Prangalar Eskittim adlı albümü mevcuttur. 2 Haziran 1991 de Ankara’da ölmüştür.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir