TEKNOLOJİ

YouTube AdSense’ini Blogger’a Bağlama Yolları

Bildiğiniz üzere blog yazarak para kazanmak mümkündür. Tek yapmanız gereken, içeriklerinizi kaliteli oluşturmak ve bir AdSense hesabına sahip olmaktır. Normal bir Blogger ile blogspot uzantılı bir blog kurduysanız, AdSense’i Blogger’a bağlamak için tam tamına 6 ay beklemek zorundasınız. Bu 6 süre zarfı içinde kaliteli içerikler oluşturmalısınız ki, siteniz AdSense’den onay alabilsin. Bu bahsettiğimiz blogspot uzantılı bloglar için geçerli bir seçenektir. Peki YouTube AdSense’ini Blogger’a bağlamak için ne yapmanız gerekiyor?

YouTube Adsense’ini Blogger’a Bağlama

Youtube üzerinden açılan AdSense hesabını blogspot uzantılı bir siteye bağlamanız mümkün değildir. Yani ya Blogger barındırıcısına özel AdSense hesabınız olacak ya da blogunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Yükselme ne demektir? Yükseltme blogspot uzanlı domaininizden blogspotu kaldırmak demek oluyor. Şu şekilde örnek verelim; bizim Blogger üzerinden açtığımız adres: https://blogismi.blogspot.com olsun. İşte bununla YouTube AdSense’ine kayıt yapamıyoruz. Kayıt yapabilmek için https://www.websiteismi.com adresi ile AdSense içerisinde AdSense yükseltme yapmamız gerekmektedir. Birkaç günlük incelemenin ardından zaten doğrulanacak ve AdSense artık yükseltilmiş ve blogunuza reklam uygun olacaktır.

Diyelim ben domain için para veremem diyorsunuz. Tamam o zaman blogspot uzantılı bir blog ile de Adsense’i Blogger’a bağlamak için ne yapmanız gerektiğini anlatalım. Yapmanız gereken ilk olarak tertemiz bir AdSense hesabı oluşturmak ya da bulmak. Yani YouTube’a falan bağlı olmaması gerekiyor. Zaten Blogger üzerinden başvuracağınız için size özel bir AdSense açılacak fakat bir kişinin bir tane Adsense hesabı açmasına izin verildiği için sizler için sıkıntı olabilir. Ya sizde olan YouTube AdSense hesabını kapatacaksınız ya da bir arkadaşınızdan rica ederek kendi adresine bir AdSense hesabı açmasını sağlayacaksınız. Bu doğru bir seçenek olmasa da olabilecek seçenekler arasındadır. Fakat tavsiyem kesinlikle yeni AdSense hesabımı açmamanız yönünde ve YouTube AdSense’ini yükseltmeniz daha doğru bir seçenek olacaktır. Her neyse diyelim blogspot uzantılı blogunuz 6 aylık süre zarfını doldurdu.

  • Bunun ardından hemen blogunuzun paneline giriş yapın.
  • Ardından sol menüden ‘Kazançlar‘ seçeneğine tıklayacaksınız. Zaten 6 Aylık süre dolduğunda AdSense için bir alan açılacak o sayfada.
  • İşte o alandaki yönergeleri takip ederek kendinize bir Blogger barındırıcısı AdSense hesabı oluşturmuş olacaksınız. AdSense bunun üzerine size bir kod verecek ve sitenizin ‘html‘ alanına yerleştirmenizi isteyecek. Yerleştirmenizin ardından AdSense sitenizi izlemeye başlayacak ve sitenizi uygun bulunması ya da bulunmaması doğrultusunda size olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaktır. Olumlu dönüş yaparsa yine sol menüde yer alan ‘Kazançlar’ seçeneğine tıklayarak ‘Blog’da Reklam Göster‘ yazan alanı evet yapmanız sitenizde reklamların gösterilmesi için yeterli olacaktır. Eğer ki olumsuz yanıt gelirse, mailde hangi şeyden dolayı kabul edilmediğinizi ifade ederler. Sizde ona göre tekrar düzenlemeler yapıp tekrar başvurabilirsiniz.

Hep söylediğim gibi blogunuzu yükseltmeniz sizin için daha karlı bir seçenek olacaktır. Çünkü ziyaretçileriniz tarafından daha iyi bir izlenim almak istiyorsanız domain her zaman profesyonel olmalıdır. Genelde blogspot uzantılı bloglara pek alaka bulunmuyor. Aklınıza konu ile alakalı takılan tüm soruları aşağıda yer alan yorum kısmından sormaktan çekinmeyiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir