TEKNOLOJİ

Flash Bellekten Veri (Dosya) Kurtarma Yolları

Bugünkü konumuzda sizlere flash belleği biçimlendirmeden dosyaları kurtarma işleminin nasıl yapılacağını sizlere adım adım anlatacağız. Bildiğiniz üzere bazen USB flash bellek içerisine dosyalar atıyor ve bu dosyaların geneli bizler için çok özel olabiliyor. İşte özel olan bu dosyalarınız istemeden veya yanlışlıkla silindiği zaman kurtarma şansınız oluyor. Tabi birçok kişi bunu bilmediği için araştırmaya koyuluyor. İşte sizlere USB flash bellekten veri (dosya) kurtarma nasıl yapılır onu adım adım konumuzda anlattık.

USB Flash Bellekten Veri Kurtarma

  • Bu işlem için birçok program var fakat biz size örnek olması için bir program üzerinden anlatacağız. Zaten genel olarak bütün programların işleyiş şekli aynı diyebiliriz. İlk olarak bilgisayarınızda EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı varsa onu çalıştırın. Yoksa Google gibi arama motorları üzerinden EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı yazarak programı indirin.
  • İndirdikten sonra programı açın. Program açılırken bilgisayarınızı tarayacak ve bilgisayarınızın hard diski de dahil olmak üzere tüm cihazları gösterecek..
  • Siz USB flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. EaseUS Veri Kurtarma Sihirbaz, USB flash belleği taktıktan sonra sayfasını yenileyecek ve flash belleğinizi de dahil edecek.
  • Siz hemen USB flash belleğinizi seçin.
  • Flash’ınızı seçtikten sonra ‘Tara‘ butonuna tıklayarak belleğinizi program taramaya başlayacak ve flash içinde yer alan tüm mevcut, gizli ve kaybolan tüm veriler bulunacak..
  • İşte sonrasında yapmanız gereken flash belleğinizde kaybolan verileri ve dosyaları ön izleyin.
  • Kaybolan ve silinen dosyalarınızı ‘Silinmiş Dosyalar‘ ve ‘Sürücü‘ içerisinde bulabilirsiniz.
  • Aynı şekilde Kayıp Bölüm Dosyaları ve beraberinde ‘Ek Dosyalar‘ ile biçimlendirilmiş ve RAW verilerde aynı bölümde bulunacak.. İstediğiniz dosyaların ön izlemek için dosya üzerine çift tıklamanız gereklidir.
  • En son olarak ön izlemeden sonra da kaybolan ya da silinen dosyalar arasında geri getirmek istediklerinizi seçin ve ‘Kurtar‘ butonuna tıklayarak geri getirme işlemeni gerçekleştirin..

Yukarıda bulunan adımları tek tek uyguladığınız taktirde USB flash bellekten veri dosya kurtarmak için işlemleri sorunsuzca yapmış olacaksınız.

NOT: Flash belleğinizde hiçbir veri silmediniz ve bu doğrultuda flash bellek açılmıyorsa ‘Biçimlendir‘ seçeneğini kullanıp programı öyle kullanmaya devam edin. Çünkü adı üstünde USB flash bellekten silinen ve kaybolan verileri kurtaracağız.
Önemli: Eğer flash bellek biçimlendirilmiyorsa muhtemelen belleğiniz yanmıştır. Biçimlendirdiğinizde bir sorun yaşarsanız bu konuda sorumluluk kabul etmiyoruz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir