TEKNOLOJİ

İlk Harfi Büyük Yapma Kodu: İlk Harf Nasıl Büyük Yapılır?

Yazıya gazetelerdeki gibi ilk harfi kocaman yazarak nasıl başlanır diyorsanız, işte buldunuz. Çok zor bir şey değil fakat oldukça merak edenler var bu konu hakkında. Peki yazıya gazetelerdeki gibi kocaman harfle nasıl başlayabilirim ? sorusuna cevap olarak; sizlere bir kod vereceğiz ve bu kodu HTML alanına geçip en başa yapıştırmanız gerekecek. Vereceğimiz bu kod sizin yazınızın ilk harfini kocaman gösterecek. Örnek olarak bu yazımızda biz Y harfini oldukça kocaman yaptık. Siz de bu şekilde ister en baştaki harfi büyük yaparsınız, isterseniz ortadaki harfi büyük yaparsınız bu size kalmış. Hadi gelin yazıya başlarken ilk harfi büyük yapma kodu hangisidir hep birlikte görelim.

Belki de çok önemli olmayan bir şey olsa da kullanmak isteyenler olabilir diye sizlere gazetelerdeki gibi ilk harfi kocaman yazma yönteminin nasıl olduğunu dilimiz döndüğünce ifade etmeye çalışacağız. Şimdi sizlere yazının baş harfini büyütme işleminin nasıl yapacağından kısaca bahsedelim.

Aslında çok basit bir kod ile bunu yapma imkanınız var. İşte sizler için o kodu paylaşacağız. Şu şekilde söylemek gerekirse bu olayı InDesign’da da yapma ihtimaliniz var fakat biz sizlere daha basit olan kod usulüyle anlatarak sizin için daha kolaya indirgemiş olacağız. Bu konumuzda konuya başladığımız ‘Y’ harfini nasıl kocaman yaptık? İşte sizlere bunu sırasıyla anlatacağız. Daha sonra siz de rahatlıkla bu şekilde ilk harfi büyük olan konular yazmaya başlayabileceksiniz.

İlk Harfi Büyük Yapma Kodu

Yazınızı yazdığınız alanın ‘HTML‘ kısmına geçin. Daha Sonra makaleniz içerisinden ilk harfi silin. (Bu makale için Y harfini siliyorum.)

<span style="float: left; font-size: 70px; font-weight: bold; line-height: 50px; margin: 0px 5px 0px 0px; padding: 0px; position: relative;">Y</span>

Yukarıda bulunan kodları kopyalayıp makalenin en baş kısmına yapıştırın. (HTML alanındayken yapacaksınız). İçinde bulunan ‘Y’ harfini makalenizin ilk harfi hangisiyse onunla değiştirin. Yine rengini de istediğiniz bir renk yapabilirsiniz. İşte gördüğünüz üzere ilk harfi büyük yapma kodu sayesinde sizler de ilk çeken bir yazı yazmış olacaksınız.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir