EĞİTİM

İskandinav Ülkeleri Hangileri? En Mutlu 6 İskandinav Ülkesi!

İskandinav ülkeleri hangileri olduğu merak ediliyor. Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan ülkelere ‘İskandinav ülkeleri’ deniyor. Genel olarak bilinen İskandinav ülkeleri, Danimarka, Norveç ve İsveç’tir. Peki Finlandiya neden İskandinav değil? İşte sizlere İskandinav ülkeleri hangi ülkeler? İskandinav ülkeleri isimleri ve başkentleri neresi? İskandinav ülkelerinin para birimleri ve nüfusları gibi merak edilenlerin yanıtları.

Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan ülkelere ”İskandinav ülkeleri” denir. İskandinav ülkelerine ‘Nordik ülkeleri‘ de denir. İskandinav ülkelerinin isimleri ise Danimarka, Norveç, İsveç, İzlanda ve Finlandiya olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Danimarka’ya bağlı bir ülke olan Grönland da İskandinav ülkesi olarak biliniyor. Fakat Finlandiya genelde İskandinav ülkesi olarak değil de Nordic ülkesi olarak bilinmektedir.

İskandinav Yarım Adası

İskandinavya, Kuzey Avrupa’da, kendisini oluşturan halklar arasında güçlü tarihi, kültürel ve dilsel bağları olan bir alt bölgedir. İngilizce kullanımında, İskandinavya genellikle Danimarka, Norveç ve İsveç’i ifade eder. (Vikipedi)

İskandinav Ülkeleri Nelerdir ve Hangileri?

Kuzey ülkeleri olarak da adlandırılan İskandinav ülkeleri Danimarka, İsveç, Norveç, İzlanda ve Finlandiya şeklinde listelenebilir. Bu ülkeler İskandinav yarım adasında yer alıyor. Kuzey Avrupa’da bulunan bu ülkeler, güçlü tarihleri, kültürel ve dinsel bağları açısında oldukça mutlu ülkelerdir. Aynı zamanda Danimarka’ya bağlı bir ülke olan ve Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı olan Grönland ülkesi de İskandinav ülkeleri arasında yer alıyor.

İskandinav Ülkeleri İsimleri ve Başkentleri

Danimarka’nın başkenti Kopenhag olarak bilinmektedir. Ülkenin en kalabalık nüfusunun bulunduğu şehridir.

İsveç’in başkenti Stokholm olarak bilinmektedir. Stokholm aynı zaman ülkenin en fazla nüfusu olan kentidir.

Norveç’in başkenti Oslo’dur. Ülkenin en büyük şehri olan Oslo, anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Finlandiya Körfezi’nin kıyısında yer alan Helsinki, ülkenin en fazla nüfusuna sahip olan şehridir.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’dir. Reykjavik, yer yüzünde kutup bölgesine en yakın şehirdir. Balıkçılık bakımında önemli bir bölge olan Reykjavik’te İzlanda’nın yarısı yaşamaktadır.

Grönland’ın başkenti Nuuk olarak bilinmektedir. Grönland’a özerkliğin tanındığı 1979 yılında adı Nuuk’a çevrilmesine karşın, ‘Godthab’ bugün de Danca ile Norveççede kullanılır. Kent, 1728 yılında Norveçli misyoner Hans Egede tarafından “iyi umut” anlamına gelen Godthab adıyla kuruldu.

İskandinav Ülkelerinin Para Birimleri

Danimarka’nın par birimi Danimarka Kronudur. Uluslararası piyasa kodu ise DKK olarak bilinir. Danimarka para biri hakkında daha fazla bilgiye ‘Danimarka Para Birimi Nedir? Danimarka Parası Kaç TL ve Sembolü?‘ konusundan ulaşabilirsiniz.

İsveç’in kullandığı para birimi İsveç Kronudur. Uluslararası piyasa kodu ise SEK olarak bilinir.

Norveç’in para birimi Norveç Kronudur. Uluslararası piyasa kodu (NOK) olarak bilinmektedir. Çoğul şekli kroner olan kron 100 ore’ye bölünmüştür. Kron NOK ve kr olarak kısaltılır.

Finlandiya’nın kullandığı para birimi Euro’dur. Fakat 1860’tan 2001’e kadar dünyaca ünlü Kuzey Işıkları’nı da görebileceğiniz Finlandiya’da kullanılan para birimi Fin markkasıydı.

İzlanda’nın para birimi 1 Ocak 1981 yılında Central Bank of Iceland tarafından tedavüle çıkarılan ve yine aynı banka tarafından denetlenen İzlanda Kronudur.

Grönland’ın para birimi Danimarka Kronudur.

İskandinav Ülkelerinin Nüfusları

Danimarka’nın nüfusu 5,857 milyon olarak bilinmektedir. Bu rakamlar 2021’deki sayıdır.

İsveç’in nüfusu 2021’deki rakamlara göre 10,42 milyon olarak belirtilmektedir.

Norveç’in nüfusu 2021’deki verilere göre 5,408 milyondur.

Finlandiya’nın nüfusu 5,541 milyon olarak bilinmektedir. Bu rakamlar 2021’de sayıdır.

İzlanda’nın nüfusu 372.520 olarak biliniyor. Yine bu rakamlar 2021’deki verilere dayanmaktadır.

Grönland’ın nüfusu 56.653 olarak bilinmektedir. Bu rakamlar 2021 senesindeki verilere dayanmaktadır.

İskandinav ülkeleri arasında en fazla nüfusu sahip ülke 10,42 milyon nüfusuyla İsveç olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir