TEKNOLOJİ

SEO Link Yapısı Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO link yapısı bir site için gerçekten en önemli detaylardan bir tanesidir. SEO’nuzu tam anlamıyla eksiksiz olarak yapmak istiyorsanız SEO link yapımı hakkında net bilgi sahibi olmanız oldukça önemli. Bilenler için sorun yok ama ya bilmeyenler SEO link yapısı nasıl olmalı sorusunun cevabını arayıp duruyor olabilir. İşte sizlere konumuzda SEO Link yapısı hakkında nelere dikkat edilmeli gibi merak edilenleri anlatmaya çalışacağız.

SEO link yapımı aslında tam bir kurgu isteyen temel bir öğe diyebiliriz. Yani kurgunuz bu yapı için oldukça önemlidir. Olay şudur ki, Google gibi arama motorlarının işini kolaylaştırmak için adeta kendinizi Google’ın yerine koymalısınız. Şimdi sizlere şu şekilde örnek verelim; bir oda var ve bu oda da her şey karmakarışık, aradığınız hiçbir şeyi bulamıyorsunuz. Diğer başka bir oda var ve bu oda oldukça düzenli ve tertipli. Çoraplar belli yerde kıyafetler belli bir yerde. Siz olsanız hangi oda tercihiniz olurdu? Şahsen biz aradığımızı rahat bulabileceğimiz odayı tercih ederdik. İşte SEO link yapımı da bu şekildedir. Örnek siz link yapınızda ‘seo-lnk-yaps-nasl-olmaldr‘ gibi bir karakterlerin oluşumunu mu uygun görürdünüz yoksa ‘seo-link-yapisi-nasil-olmalidir‘ şeklinde olan link yapısını mı tercih ederdiniz. Biz olsak elbette ikinci olan seçeneği tercih ederdik.

İşte Google amca da bu şekilde örümcek ağlarını sitenize saldığında anlam bütünlüğüyle SEO link yapımı olan sitenin bağlantısını öne çıkaracaktır. Tamam belki Google, söylediğine göre her türlü link yapısını okuyormuş ama deneyimlenen seçeneklere kolay okunur link yapılarını daha çok üst sıralara çıkarıyor. Ayrıca sitemde Google ilk sayfada çıksın istiyorum diyenler için ‘Google İlk Sayfada Çıkmak İçin 9 SEO Detayı‘ adlı konumuza mutlaka göz atmalarını tavsiye ediyoruz. Şimdi sırada SEO link yapımı nasıl olmalıdır? sorusunun tam olarak cevabını vermeye..

SEO Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO link yapısı diyoruz ama bunun tam manasıyla ne anlama geldiğini ifade etmek istiyoruz öncelikle. Bildiğiniz üzere bir internet sitesi için SEO oldukça önemli bir kavram. İşte bu nedenle de sitenizde yayınlayacağınız bağlantıların yani linklerin SEO uyumlu olması oldukça önem arz ediyor. Yani linkleriniz SEO uyumlu olursa elde edeceğiniz başarı da o kadar yüksek düzeye çıkar. İşte bu nedenle de SEO uyumlu link yapısı oluşturmak için bazı detaylar vardır ve o detayları uygularsanız SEO link yapımı hazır demektir.

  • Link kesinlikle Türkçe karakter içermemeli. Türkçe karakterlere örnek verecek olursak, ö, ü, ı, ş, ç, ğ gibi karakterleri link yapısı içerisinde kesinlikle kullanmaktan kaçının. Çünkü bu karakterleri kullanırsanız alan adınız(domain) içinde ‘xn-‘ gibi karakterler yer alacaktır.
  • Link yapısı içerisinde Anahtar Kelime olmasına dikkat edin.
  • Konu başlığınız ne kadar uzun olursa olsun, içinde gereksiz olacak kelimeleri mutlaka çıkartın.
  • SEO link yapımı içinde önemli noktalardan bir tanesi de link uzunluğudur. Domain de dahil olmak üzere 70 karakteri geçmemeye özen gösterin.
  • Link yapısı içinde bulunan kelimeleri mutlaka (-)tire ile ayırın. Örneklendirecek olursak, seo-link-yapisi-nasil-olmalidir şeklinde yapılmalıdır.
  • SEO link yapımı içinde 2 alt klasörden daha fazla alt klasör oluşturmamaya dikkat etmenizde fayda vardır. Bunu da örneklendirecek olursak, nasilmiyapilir.com/yeni1/yeni2/kkkk.html tarzında link yapısı..

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir