TEKNOLOJİ

Sunucu (Server) Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet pazarındaki terimlerinden bir tanesi olan ve bir web sitesi için en önemli parçalardan biri olan sunucu (server) nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. O zaman gelin sizlerle sunucu hizmeti hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Açık kaynakları barındıran bilgisayar birimi olarak adlandırılan sunucu çeşitleri neler olduğu merak ediliyor. Bunun yanı sıra sunucu kiralama gibi önemli detaylar da elbette merak edilip araştırılıyor. İşte sizlere için sunucu hakkında merak edilen detaylar..

Sunucu (Server) Nedir?

Sunucu (Server), bilgisayar ağlarında, diğer ağ bileşenlerinin erişebileceği, kullanımına ve/veya paylaşımına açık kaynakları barındıran bilgisayar birimi olarak adlandırılır. Sunucu kelimesinin karşıtı ise İstemci olarak bilinir. Bir ağ içerisinde birden çok sunucu birimi olma imkanı vardır. Biraz daha açacak olursak; Sunucu, bir ağda yer alan merkezi kaynağa ya da hizmete erişimi yönetmeyi sağlayan bir yazılım ya da bilgisayar diyebiliriz. Yani başka bir program tarafından yapılan istemlere cevap veren bir çeşit bilgisayar programı olarak adlandırılır.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Sunucu ne işe yarar diyenlere hayattan bir örnek vererek açıklayalım; Şöyle düşünün ki, bir apartman dairesi aldınız fakat o apartmanın diğer dairelerinde de birileri yaşadığı için apartmanın belirli kurallarına uymanız gerekmektedir. Bir de o apartmanın tamamının sizin olduğunu düşünün. İşte bu noktada istediğiniz kuralı koyabilir ve uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak o apartman sizindir. Yani sunucu da buna benzer bir olaydır. Sunucular sayesinde kendi kurallarımızı belirleyebilir ve istediğimiz şekilde yönetebiliriz. Ayrıca da kaynakları istediğimiz şekilde paylaştırabilmemize olan sağlar.

Son olarak da bazı sunucu çeşitleri vardır. Onlarda şu şekildedir; Shared Hosting, Co-Location, Reseller ve Dedicated Hosting.. İlerleyen konularımızda sunucu çeşitleri hakkında da bilgilendirici makalelerimiz olacaktır. Bu konuda sizlere sunucu nedir, ne işe yarar olduğundan dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan sorular varsa bizlere konumuz altından yorum olarak sorabilirsiniz. Makalemizi yazarken vikipedi gibi benzer kaynaklardan yararlandık.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir