SPOR

Dünya Kupası Tarihi: Geçmişten Günümüze Dünya Kupası Tarihçesi

Dünya Kupası, her 4 senede bir düzenlenen organizasyonlardan bir tanesidir. Her sene Dünya’nın en iyi futbol oynayan ülkesi Dünya Kupası maçları ile belli oluyor. Dünya Kupası tarihi ilk kez 1930 senesinde Uruguay’da düzenlenmeye başlamıştır. Bu süreç ardından her 4 senede bir günümüze kadar hala düzenlenmeye devam etmektedir. Gelin şimdi sizlerle Dünya Kupası tarihçesini inceleyelim.

Dünya Kupası tarihi o kadar geniş bir yelpazeye sahip ki, gerçekten her anıyla izleyenlere muhteşem heyecanlar yaşatmayı başarmıştı. Dünya Kupası, her 4 senede bir düzenleniyor olsa da bazen bazı sebeplerden dolayı ertelenerek farklı senelerde yapıldı. İşte bizde Dünya Kupası tarihi hakkında araştırma yapanlar için bilinmesi gereken bazı bilgileri bu konu içerisinde hazırladık.

Dünya Kupası 1930 Uruguay

Uruguay’da Dünya Kupası düzenlenmesi daha doğru ilk Dünya Kupası organizasyonun Güney Amerika Kıtası’ndaki bir ülkede düzenlenmesini bir çok ülke olumlu karşılamadığından dolayı boykot etmiş ve turnuvaya katılmamıştır. Nedenini ise Avrupa Ülkeleri şu şekilde belirtti; Avrupa ülkeleri Güney Amerika Kıtası’na gitmek için okyanusu gemi ile geçmek zorunda olduğunu ve bununda oldukça uzun sürdüğünü söyleyerek turnuvada yer almama kararı almışlardı. İşte Uruguay’da düzenlenen ilk Dünya Kupası turnuvasına sadece ve sadece 13 takım katılım göstermişti. İşte bu 13 takım içinde finale Arjantin ile Uruguay kalmış ve ilk Dünya Kupası’nı Uruguay, Arjantin’i 4-1 yenerek müzesini götürmüştür. Kısaca Dünya Kupası tarihi içinde ilk turnuva Uruguay’da yapıldı.

Dünya Kupası 1934 İtalya

Daha sonrasında aradan 4 sene geçti ve 1934 senesinde Dünya Kupası İtalya ülkesinde düzenlendi. FIFA’nın verdiği karar doğrultusunda 2. Dünya Kupası turnuvası İtalya’da düzenlenmiştir. İlk Dünya Kupası’nın Uruguay’da yapılmasını boykot eden ülkeler arasında İtalya’da bulunuyordu. İşte bu nedenle Uruguay’ı boykot ettikleri için Uruguay Milli Takımı da bu turnuvaya katılmama kararı alarak İtalya’yı boykot etmiş oldu. Bu da elbette ki Dünya Kupası tarihi içinde unutulmaz bir yer almış oldu. Diğer boykot eden ülkeler ise 2. Dünya Kupası maçları içinde yerlerini almıştı. Fakat bu Dünya Kupası’nda en çok konuşulan futbol değil de politik faktörler oldu. Nedeni ise Faşist diktatör olarak bilinen Mussolini’nin turnuvayı politik bir araç gibi görüp Dünya Kupasını İtalya’nın kazanması adına dış etkenlerden yardım aldığı iddiası damga vurmuştu. Futbolun arka planda kaldığı bu turnuvada İtalya uzatmalara giden maçta Çekoslovakya’yı 2-1 yenmeyi başardı ve 2. Dünya Kupası’nı kazanan ülke oldu.

Dünya Kupası 1938 Fransa

İtalya’da düzenlenen Dünya Kupası sonrasında 1938 senesinde bu seferde Fransa turnuvaya ev sahipliği yaptı. İtalya’da düzenlenen turnuva sırasında 2. Dünya Savaşı etkileri hala tazeliğini koruduğu içi için yine turnuvaya bir çok ülke katılamamıştı. Fransa’da düzenlenen bu Dünya Kupası’nda da üst üste İtalya ikinci defa kupayı kaldırarak müzesine götürmeyi başarmıştı. Tabi bir de Fransa’da Düzenlenen Dünya Kupası maçları içinde en çok dikkat çeken maç ise Brezilya’nın uzatmalarda Polonya’yı 6-5 yendiği maç olarak hatırlanmaktadır. Son olarak şunu da ekleyelim, İtalya, finalde Macaristan’ı 4-2 yenerek Dünya Kupası’nı kazanmıştır.

Hatırlama = Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası sonrasında tam 12 sene turnuva düzenlenmedi. Nedeni ise 1938’de düzenlenen Dünya Kupası sonrasında 2. Dünya Savaşı’nın etkileri hala bitmemişti ve savaş durumları hala etkinliğini koruduğundan dolayı bir kargaşa vardı. Bu durum da elbette ki Dünya Kupası tarihi için unutulmaz bir olay oldu.

Dünya Kupası 1950 Brezilya

Savaşın etkilerinin azalması sonrasında Dünya Kupası tam 12 yıl sonra tekrar düzenlenmeye başlandı ve bu turnuvaya bu sefer Brezilya ev sahipliği yaptı. Aslında FIFA’ya kalsa 1942 ile 1946 senelerinde yapılacaktı fakat ülkeler bunlara karşı çıkınca anca 1950 tarihinde savaşın sona ermesinin ardından turnuvaya devam edilebilmişti. Bundan önce yapılan 3 turnuvadan daha da heyecan verici olan bu Dünya Kupası’nda favori olan Brezilya kupayı kazanacağını düşünüyordu. Fakat Güney Amerika Kıtası’nın en iyi takımlarından birini oluşturmuş olan Uruguay finalde Brezilya’yı mağlup etmiş ve kupayı kazanmıştı. Tabi bu duruma da Brezilya’nın sahayı dolduran 100 binin üzerindeki taraftarları da oldukça üzülmüştü.

Dünya Kupası 1954 İsviçre

Evet 1950’de düzenlenen kupayı Uruguay aldıktan sonra Dünya Kupası bu sefer 1954 tarihinde İsviçre’de düzenlenmesi kararı alındı. Normal şartlarda FIFA’nın kararına göre 1950 de düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda İsviçre ev sahipliği yapacaktı fakat İsviçre’de statlarda sorunlar olmasından dolayı Brezilya ev sahipliği yapmıştı. İsviçre’de Dünya Kupası’na 16 takım katıldı ve bunların içinde Türkiye tarihinde ilk defa Dünya Kupası’na 1954 senesinde katılma heyecanı yaşadı. Kupayı kazanan ise Dünya Kupası maçları içinde hiç unutulmayacak efsane bir maç olan Batı Almanya’nın Macaristan karşısında 2-0 geriye düşmesine rağmen 3-2 yenmesiyle kupayı müzesine götürmüştü. İşte bu olaya da tarih kitaplarında ” Bern Mucizesi ” adı verilmişti. Oldukça heyecan verici bir maç olmuş gerçekten..

Dünya Kupası Tarihi 1958 İsveç

1958 Dünya Kupası her 4 senede bir düzenlenmeye devam etti. Bu sefer ki turnuvaya 1958 senesinde İsveç ev sahipliği yaptı. Bu turnuvada gerçekten büyük olaylar oldu. Hem futbol adına hem de hayati durumlar adına. Futbol adına olan Futbolun enleri dendiğinde tarihin en büyük futbolcularından bir tanesi olan Pele’nin efsane olduğu ve Pele’li Brezilya’nın ev sahibi İsveç karşısında finalde 5-2 kazanarak kupayı kazanmış olması gerçekten unutulmayacak bir olay olarak tarihe adını yazdırdı. Brezilya turnuvaya başından sonuna kadar damga vurdu fakat ortada bir de trajik olay vardı. Dünya Kupası maçları başlamasına çok az bir vakit kalmışken İngiltere kulüplerinden Manchester United’ın uçağı düşüyor ve bunun sonucunda takımın bir çok futbolcusu hayatını kaybetmişti. İngiltere milli takım oyuncularının büyük çoğunluğunu da Manchester United takımının oyuncuları oluşturmasından dolayı İngiltere’nin kadrosu oldukça küçüldü ve turnuvada gruplardan bile çıkamadı.

Dünya Kupası 1962 Şili

Geldik 1962 Dünya Kupası hangi şehirde düzenlendiğine.. Bu tarihte Dünya Kupası maçlarına Şili ev sahipliği yaptı. Şili, turnuvanın 2 yıl öncesinde oldukça büyük ciddi bir deprem yüzünden Dünya Kupası’nın ev sahipliğini kaybedecek derken Şili bu duruma el atmış ve organize olacaklarını dair garanti vererek ev sahipliği unvanını ellerinde tutmayı başarmıştı. Bu Dünya Kupası’nı da Pele’nin sakat olmasına rağmen finalde Çekoslavakya’yı 3-1 yenen Brezilya, üst üste ikinci defa kupayı kaldırmayı başarmıştır.

Dünya Kupası 1966 İngiltere

1966 senesinde Dünya Kupası İngiltere’de düzenlenmiştir. Belki de bir çoğunuzun bildiği şey olan futbolun asıl doğuşunun İngiltere ülkesi olduğunu söylerler ve bu nedenle de Dünya Kupası maçları neden kendi ülkelerinde düzenlemiyor olduğunu sorguluyorlardı fakat 1966 senesinde FIFA uygun gördü ve Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmasına izin verdi. İngiltere’de düzenlenen bu turnuva oldukça tartışmalı bir finale tanık oldu diyebiliriz. Final maçı İngiltere ile Doğu Almanya arasında oynandı. Maçın 90 dakikası 2-2 lik skor ile bitince maç uzatmalara gitti. Uzatmalarda ise Geoff Hurst bir gol attı ve İngiltere’yi 3-2 öne geçiren golü attı fakat o zamanlar gol çizgisi teknolojisi ya da Video Hakem Uygulaması gibi uygulamalar olmadığı için verilen golde topun çizgiyi geçip geçmediği senelerce tartışıldı. 3-2 nin ardından Geoff Hurst yine sahneye çıktı ve durumu 4-2’ye getirdi ve Dünya Kupası’nı kaldırma başarısı gösterdi. Bir de İngiltere turnuvada şampiyon olsa da gol kralı Portekiz adına 9 gol atan Eusebio olmuştur.

Dünya Kupası Tarihi 1970 Meksika

İngiltere’de düzenlenen turnuva sonrasında Dünya Kupası FIFA tarafından 1970 senesinde Meksika’da düzenlenmesine karar verdi. Amerika Kıtası’ndan vazgeçilmeyen Dünya Kupası, tarihinde bu zamana kadar en kaliteli futbolu oynayan takım ise Brezilya olarak söyleniyordu ve söylendiği gibi de bu Dünya Kupası’nı da finalde İtalya’yı 4-1 yenerek 3. kez kaldırmayı başardı. O zamanlar İngiltere’de Bobby Charlton, Almanya’da ise Gerd Müller, ve Beckenbauer gibi tarihin efsaneleri de yer alıyordu. Ayrıca Brezilya ve tarihin efsane futbolcularından olan Pele’de bu turnuvada son kez Dünya Kupası maçları içinde boy göstermiştir. Turnuvanın gol kralı 10 gol ile Alman Gerd Müller olmuştur. Bu turnuvada ayrıca bir tarihi olay daha yaşandı. Bu olay ise Brezilya teknik direktörü olan Mario Zagallo hem teknik direktör hemde futbolcu olarak Dünya Kupası’nı kazanan ilk kişi olmuştur. Bunların yanı sıra Meksika’da ilk defa kırmızı kart uygulaması kullanıldığı bilinmektedir. Tabi bu uygulama kullanılmış olsa da turnuva boyunca hiçbir futbolcu kırmızı kart görmemiştir.

Dünya Kupası 1974 Almanya

1974 senesinde ise Dünya Kupası Almanya’da düzenlendi. Bu turnuvada günümüzde de hala konuşulan Hollanda futbolu, 1974 senesinde düzenlenen Dünya Kupası turnuvasında net olarak göründü. Çünkü o zamanlar Hollanda’da Johan Cruyff gibi muhteşem bir futbolcu yer alıyordu ve onun önderliği ile Hollanda finale kadar yükselmeyi başardı. Tabi şu bir gerçek ki turnuvanın en iyi futbol oynayan milli takımı Hollanda olarak gösterilse de karşılarına Almanya çıkması üzerine 2-1 yenildiler ve Dünya Kupası finali içinde Almanya kupayı kaldırmayı başarmıştı. Beckenbauer ve Gerd Müller ise bu turnuvaya oyunlarıyla resmen damga vurdu ve isimlerini tarihe kazımayı başardı.

Dünya Kupası 1978 Arjantin

1962 senesinde Şili’de düzenlenen Dünya Kupası 12 sene sonra tekrar 1978 senesinde Güney Amerika Kıtası’na yani Arjantin’de düzenlenmesine karar verildi. 1974 senesinin şampiyonu Almanya’nın futbolcusu Johan Cruyff bu turnuvada yer almadı. Bu turnuva hakimiyet başından sonuna kadar Arjantin milli takımındaydı. Her ne kadar Arjantin ekonomik ve siyasal sıkıntılar yaşıyor olsa da ev sahibi olmasından dolayı finale kadar yükseldi. Finalde Cruyff’suz Hollanda ile karşılaşan Arjantin, ülkesinin o zamanlarda tek ülke dışında oynayan oyuncusu Mario Kempes yıldızlaştı ve Hollanda’yı 3-1 yenmeyi başardı. Bu sayede Dünya Kupası’nı kaldırmayı başardı. Brezilya’da Pele’nin sonrasında Zico ve Hollanda’da ise Ruud Gullit sergiledikleri performans sayesinde akıllardan çıkmadı.

Dünya Kupası 1982 İspanya

1982 Dünya Kupası İspanya’da olmasına FIFA karar vermiştir. Güney Amerika’dan sonra tekrar Avrupa’ya dönen Dünya Kupası’nda son iki Dünya Kupası finalisti olan Hollanda turnuvaya katılamadı ve beklentileri karşılayamadığı için resmen hayal kırıklığı yaşattı diyebiliriz. Yapılan Dünya Kupası turnuvalarında ilk defa bu turnuvada 24 takım boy gösterdi. Son senelerin en favori takımı olarak görülen Brezilya, Zico ile finale kadar yükseleceği beklenmiş olsa da bu Dünya Kupası’na İtalya resmen damga vurdu diyebiliriz. Finalde Almanya’yı 3-1 yenmeyi başaran İtalya, Dünya Kupası’nı kaldıran takım oldu. İtalya’nın o zamanlar kalesini Zoff korurken, forvetlerinde ise Rossi yer alıyordu. Bu turnuvada İtalya damga vurdu fakat Dünya Kupası maçları içinde en büyük sürpriz ise grup maçları içinde Cezayir’in Almanya’yı yenmesi fakat gruptan çıkmayı garantilen Avusturya, Almanya’ya yenilmesi üzerine Cezayir gruptan çıkamamıştır. Bu durumda şike tartışmalarını ortaya çıkarmıştı.

Dünya Kupası 1986 Meksika

1986 Dünya Kupası Meksika, yani Kuzey Amerika Kıtası’nda düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu tarihte düzenlenen ve Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası, söylenene göre tarihin en iyi Dünya Kupası turnuvalarından bir tanesiymiş. Dünya Kupalarında illa birileri ya da bir olay tarihi geçiyor. 1986 Dünya Kupası’na da Diego Armando Maradona damga vurdu. Ayrıca şunu da unutmadan belirtelim; Maçların büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinde de yayını yapılabilmesi adına öğle saatlerine yakın saatlerde oynanmıştır. Maradona maça damga vurur da Arjantin kupayı alamaz mı.. Tabi ki de alır. Arjantin finalde Almanya’yı 3-2 yenmeyi başardı ve Dünya Kupası şampiyonu olmuştur. Arjantin finale ilerlerken çeyrek finalde karşılarına İngiltere çıktı. İngiltere maçında Maradona, Tanrı’nın Eli olarak adlandırdığı hareketi yaparak eli ile topa vurmuş ve golü atmıştı ve bu gol de geçerli sayılmıştır. Bu golden sonra Diego Armando Maradona, turnuvaya neden nasıl niçin damga vurduğunu Orta sahadan aldığı topu 5 rakibini geçerek ( bu mesafe 10 saniyede 60 metre ) golü atmasıyla kanıtlamış oldu. Bu gol günümüzde de Dünya Kupası tarihinin en güzel en iyi golü olarak gösterilmektedir.

Dünya Kupası 1990 İtalya

1990 Dünya Kupası İtalya ülkesinde düzenlenmesi uygun görülmüştü. İtalya’nın ev sahipliği yaptığı turnuvaya sertlik, kırmızı kart ve penaltılar damga vurdu. Oldukça sert geçen mücadelelerde kırmızı kartlar havada uçuştu. Bunun yanı sıra bir çok maçın sonucu penaltılarla belirlendi. İtalya ev sahipliği turnuvada gruplardaki bütün maçlarını kazansa da yarı finalde Almanya’ya yenilmekten kurtulamadılar. Finalde Almanya ile Arjantin karşı karşıya geldi. Almanya bu turnuvada gerçekten ” Panzerler ” lakabını Maradona’yı adeta döver gibi oynayarak göstermiş oldular. Almanya, tartışmaya açık bir penaltı kararının sonrasında penaltıyı gole çevirdi ve maçı 1-0 kazanarak Dünya Kupası’nda şampiyon oldu. Şunu da ekleyelim; Turnuvada ilginç bilgiler daha doğrusu ilginç bir detay oldu. Kamerun forveti Roger Milla, köşe vuruşunun kullanıldığı yerdeki direğin orada bir dans yaptı ve buda turnuvada yaşanan ilginç detaylardan bir tanesi oldu. Ayrıca şunu da söylemeden edemeyeceğiz; Maradona’ya Almanya maçında oldukça fazla yapıldı demiştik fakat bu sadece Almanya maçında değil Dünya Kupası maçları içinde bir çok maçta Maradona faul yapılmış olup, turnuvada en çok faul yapılan adam olarak tarihe geçmişti.

Dünya Kupası 1994 ABD

1994 Dünya Kupası ABD’de düzenlenme kararı verilmişti fakat bu kararın doğru olup olmadığı konusunda şüphe duyuluyordu. Nedeni ise 1994 senesinde Amerika ülkesinde futbol sporu pekte popüler değildi. Bu durum da elbette ki Dünya Kupası tarihi için unutulmaz bir olay oldu. Duyulan bu şüphe yersiz oldu ve beklenilenin dışında seyirci sayısında rekor sayıya ulaşılmış oldu. 1994 senesindeki bu Dünya Kupası skandallarla dolu bir turnuva oldu. En büyük skandal ve şok edici olaylardan bir tanesi de Arjantin Milli takımının ve tarihin en iyi oyuncularından bir tanesi olan Maradona, kupa öncesinde dopingli olduğu ortaya çıkınca kupadan men edilmişti. Sadece Arjantin değil tüm dünyayı şok eden bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir skandal ise Kolombiya ile ABD arasında oynanan maç sonrasında geldi. Kolombiya’lı oyuncu Escobar, ABD maçında kendi kalesine gol atmıştı. Bu nedenle ülkesinde suçlu görülmüş ve öldürülmüştü. 1994 Dünya Kupası’nda en büyük sürprizlerden bir tanesi de Bulgaristan’ın yarı finale kadar yükselmesi oldu. Yarı finale yükselen Bulgaristan, yarı finalde İtalya’ya elenmişti. Finalde İtalya ile Brezilya karşı karşıya geldi. Penaltılara giden maçta Brezilya kaleci Taffarel’in performansı ile Brezilya, Dünya Kupası’nı müzesini götürdü.

Dünya Kupası 1998 Fransa

1998 Dünya Kupası’na Fransa ev sahipliği yaptı. ABD’de düzenlenen Dünya Kupası sonrasında turnuva tekrar Avrupa ülkesi olan Fransa’da düzenlenmesi kararı alındı. Diğer Dünya Kupası maçları içinde pek adını duyuramayan İspanya, bu kupa da bu sefer gruplarda elendi ve dünyada herkese adeta şok yarattı diyebiliriz. Ev sahibi Fransa ise gruplarındaki tüm maçları kazandı ve finalde her sene en az yarı final gören Brezilya ile eşleşti. Brezilya’nın üstünlüğü ile sonuçlanması beklenen mücadelede Zinedine Zidane sahneye çıktı. Maçta Zidane 2 gol atmasıyla birlikte Fransa’yı 2-0 öne geçirdi. Brezilya karşılık vermeyince Petit sahneye çıktı ve durumu 3-0’a getirerek Fransa’nın Dünya Kupası’nı müzesine götürmesini garantiledi. Bu sayede Fransa tarihinde ilk kez Dünya Kupası şampiyonu oldu.

Dünya Kupası 2002 Japonya Güney Kore

2002 Dünya Kupası bu sefer iki ülkenin ortaklı ile düzenlenmesine karar verildi. Bu ülkeler Japonya ile Güney Kore arasında olmuştur. Dünya Kupası oldukça sürprizlere gebe oldu. Bu Dünya Kupası’nda Türkiye A milli takımımız yarı finale kadar yükseldi ve tarihimizin en büyük başarısını o zaman yaşadık. Turnuvayı 3. sırada bitirmeyi başardık. Güney Kore ile oynadığımız 3. lük maçında rakip takımın oyuncuları ile birlikte el ele çıkması da oldukça güzel bir fair play örneği olmuş oldu. A Milli takımımız gruplarda Çin, Brezilya ve Kosta Rika ile mücadele ederken grubu 2. sırada bitirmiş ve gruplardan çıkarak Japonya ile eşleşmişti. Japonya’yı ise Ümit Davala’nın attığı muhteşem gol ile eleyen Türkiye, bu seferde İlhan Mansız’ın attığı gol ile çeyrek finalden yarı finale yükselmeyi başarmıştı. O kadar heyecan dolu bir turnuva olmuştu ki özellikle Türkiye’nin yarı finale kadar yükselmesi ve Megastar Tarkan’ın Türkiye için hazırladığı ” Bir Oluruz Yolunda ” adlı şarkısını da arkasına almıştı ve heyecan yaşamamızı sağlamıştı fakat yarı finalde favorilerden biri olan Brezilya ile karşılaştık ve malesef ki turu geçen taraf Brezilya olmuştu. Brezilya, finalde Almanya ile karşılaşmış ve Ronaldo’nun attığı 2 golle maçı 2-0 kazanmış ve Dünya Kupası’nı müzesine götürmeyi başarmıştır ve böylelikle 5. kez Dünya Kupası şampiyonu olmuştur. Ayrıca İlhan Mansız’ın Roberto Carlos’a attığı o çalımı da muhtemel olarak bir çoğunuz hatırlıyorsunuzdur.

Dünya Kupası 2006 Almanya

FIFA, 2006 Dünya Kupası’nı Almanya’da düzenlenmesine karar verdi. Fransız Zinedine Zidane futbol kariyerindeki son maçında İtalyan Materazzi’ye öyle bir kafa attı ki unutulmayacak olaylardan bir tanesi olarak Dünya Kupası tarihine adını yazdırdı. Oyundan atılan Zidane yüzünden Fransa finalde bir kişi eksik kalmıştı. Zorlu mücadelenin sonucunda eşitlik bozulmayınca eşitliğin bozulması adına penaltılar kullanıldı. Penaltılarda İtalya, Fransa’yı mağlup etmiş ve Dünya Kupası’nı 4. kez kaldırmış oldu.

Dünya Kupası 2010 Güney Afrika

2010 Dünya Kupası tarihinde ilk defa Afrika Kıtası’na gitti. Belki de son senelerin en zevksiz en kısır geçen Dünya Kupası maçlarının oynandığı bu turnuvada seyir zevki gerçekten çok düşüktü. Turnuvaya damgasını vuran şey futbol değil de Afrika’nın bir müzik aleti olan Vuvuzela olmuştu. Rahatsız edici bir ses olsa da futbol izlemek adına seyirciler mecbur kalmıştı. Bu dönemlerde İspanya futbolunun bildiğiniz üzere pas taktiği oldukça işe yarıyordu ve kimse hala o taktiği çözebilmiş değildi. İşte bu sayede İspanya, finale kadar çok rahat bir şekilde yükselmeyi başardı. Finalde İspanya’nın rakibi Hollanda oldu. Hollanda futbolu bildiğiniz gibi gol ve atak üzerine kurulu bir sistemden oluşuyor olsa da Hollanda finale kadar defansif futboluyla gelmeyi başardı. Yarı finalde Hollanda, Arjantin’i eledi ve İspanya’nın finalde rakibi olmuştu. Finalde ise Robben kaleci Casillas ile karşı karşıya kalmış ve golü atamamıştı. 90 dakikası beraberlik ile sonuçlanan maçın uzatmalarında sahneye Iniesta çıktı ve İspanya’yı 1-0 öne geçirip Dünya Kupası’nı tarihinde ilk kez müzesine götürmesini sağladı.

Dünya Kupası 2014 Brezilya

2014 Dünya Kupası, tam tamına 36 sene sonra Güney Amerika Kıtası’na geri döndü ve Brezilya turnuvaya ev sahipliğini 2014 senesinde yaptı. O senede ve günümüzde de hala futbolunun kalitesiyle gündem olan Neymar’ın önderliğindeki Brezilya, Dünya Kupası’nda favori olarak gösteriliyordu. 1950 senesinde ilk olarak Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya 64 sene sonra tekrar ev sahipliği yapıyor. Tabi 1950 senesinde Uruguay’a finalde yenilmiş ve yenildikleri güne ” En Kötü Gün ” olarak yorumlamışlardı fakat 64 sene önce söyledikleri o yorum bu turnuvada yaşayacaklarının yanında çerez gibi kalıyor. Yarı final kadar yükselmeyi başaran Brezilya, Almanya ile karşı karıya geldi. Bu mücadelede Brezilya 7-1 gibi şok edici bir skor ile Almanya’nın panzerine tosladı. İşte bu olay Dünya Kupası tarihinin en farklı skorlarından biri olarak tarihe geçti. Yarı finalde Brezilya’yı eleyen Almanya, finalde Arjantin ile eşleşti. Barcelona’nın yıldızı Messi, Arjantin milli takımıyla Dünya Kupası’nı almaya çok yaklaşmıştı fakat maç süresi boyunca ellerine geçen fırsatları değerlendiremeyen Arjantinli oyuncular sonucunda maç uzatmaya gitti. Uzatmalarda ise Panzerlerin yıldız ve genç oyuncusu Mario Götze, Almanya’yı öne geçiren golü attı ve Dünya Kupası’nı müzesine götürdü.

Dünya Kupası 2018 Rusya

2018 Dünya Kupası, FIFA tarafından Rusya’da düzenlenmesine karar verilmişti. Muhteşem Dünya Kupası maçları yaşanan turnuva oldukça zevkli oldu. 2018 Dünya Kupası’nın ilk maçı Rusya ile Suudi Arabistan arasında gerçekleşti. Harry Kane’in 6 golle gol kralı olduğu turnuvada Antoine Griezmann, Cristiano Ronaldo, Denis Cheryshev ve Kylian Mbappe 4 gol atarak en golcü futbolculardan oldular. Hırvatistan, 2018 Dünya Kupası’na adeta damga vurdu ve finale kadar yükselme başarısı gösterdi. İngiltere’yi 2-1 yenerek finale yükselen Hırvatistan’ın finaldeki rakibi ise Belçika’yı 51. dakikada Samuel Umtiti’nin attığı golle eleyen Fransa oldu. Finalde muhteşem bir mücadele vardı fakat Hırvatistan’nın yaptığı sürpriz pekte sonuç vermedi. Finalde hakemin düdüğünün ardından Mario Mandzukic’in kendi kalesine attığı golle Fransa 1-0 öne geçti. Golün ardından 10 dakika sonra Hırvatistan adına Ivan Perisic sahneye çıktı ve durumu 1-1 yaptı. Hırvatistan’ın golünden 10 dakika sonra Fransa adına penaltı düdüğü çalındı ve Antoine Griezmann penaltıyı gole çevirerek Fransa’yı 2-1 öne geçirdi. İlk yarı bu şekilde sonuçlandıktan sonra ikinci yarıda 59. dakikada Paul Pogba Fransa’yı 3-1 öne geçirdi. Golün ardından dakika 65 de Kylian Mbappe durumu 4-1 yapınca Hırvatistan’ın artık ümitleri tükendi. Tam ümitleri tükendi derken 69. dakika Mario Mandzukic durumu 4-2 yapsa da bu skor Hırvatistan’a yetmedi ve 2018 Dünya Kupası şampiyonu Fransa oldu. Turnuvada en iyi futbol oynayan takımlardan biri de Belçika oldu. Herkes Belçika’nın kupayı alacağını düşünüyor olsa da Fransa’ya boyun eğmek zorunda kaldı.

Dünya Kupası 2022 Katar

Son olarak da şunu ekleyelim 2022 Dünya Kupası Asya’da düzenlendi ve ev sahipliğini Katar yaptı. FIFA tarafında 2 Aralık 2010 senesinde yapılan oylama sonucunda Katar’da düzenlenmesi kararı alınmıştı. Katar, Dünya Kupası tarihinde ilk kez ev sahipliği yapıyor. Dünya Kupası futbol müsabakası, 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlendi. Turnuva, 21 Kasım 2022 tarihinde, TSİ 13.00’da, Havr şehrinde ev sahibi Katar’ın Ekvador ile oynayacağı maç ile başladı. 2022 Dünya Kupası 18 Aralık 2022 tarihinde, TSİ 18.00’da, Lusail şehrinde oynanacak olan final maçı ile sona erdi. Finalde Arjantin ile Fransa karşı karşıya geldi ve 90 dakikası 2-2 biten maç, uzatma süresinde de 3-3 bitince seri penaltı atışlarına gitti. Seri penaltı atışlarında ise Arjantin kazandı ve kupa Arjantin’in oldu. İşte Dünya Kupası tarihi arasında Katar da yerini almış oluyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir