TEKNOLOJİ

Google Adsense ile Analytics Hesabını Bağlama!

Bildiğiniz üzere sitenizi ziyaret edenlerin verilerini kapsamlı bir şekilde görebilmek için genel olarak Google webmaster araçlarından bir tanesi olan Google Analytics kullanılıyor. Bu doğrultuda da Google AdSense verilerini de daha detaylı görebilmek adına Google AdSense hesabını Google Analytics hesabına bağlama işlemi gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle de bilmeyenler için bu konumuzda adım adım Adsense ile Analytics bağlama işlemini anlatacağız.

AdSense’den onay aldınız ve reklamlarınız yayınlanıyor, bu doğrultuda da AdSense verilerini detaylı incelemek için bir araca ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bunun için Analytics aracını kullanarak verilere en detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tabi bunun için ilk olarak Analytics hesabı oluşturmalısınız. Analytics hesabı oluşturmak için buraya tıklayınız. Hesabı oluşturduğunuzda AdSense’i bağlamanız için Analytics mülkü oluşturup seçmeniz gerekiyor. Burada önemli nokta Google Analytics mülkünde AdSense hesabınıza yönetici izni olan ya da düzenleme izni olan bir Google hesabı kullanmanızdır. Şu durum da var ki, eğer yeni bir hesap bağlama niyetindeyseniz ve Google AdSense veya Google Analytics hesabınız kapalı durumda ise kapalı olan hesaplarınız tekrar aktif etmeniz ve diğer bir hesaba bağlama şansı için bağlantıyı kaldırmanız gerektiğini unutmayın.

Adsense ile Analytics Hesabını Bağlama

  • Daha önce var olan ya da yeni açtığınız Google Analytics hesabına giriş yapın.
  • Açılan sayfanın sol menüsünün en alt kısmında yer alan ‘Yönetici‘ seçeneğine tıklayın.
  • Birden fazla websiteniz analytics’e bağlıysa hangisine bağlayacaksanız onu seçin. Bunu açılan sayfadaki ‘Hesap‘ sütununun altından seçebilirsiniz.
  • Ardından ‘Mülk‘ sütununun olduğu alanda ‘AdSense Bağlantısı‘ seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfada size ‘Bir AdSense Mülkü Seçin‘ seçeneğinin olduğu kısım çıkacak. İşte oradan hangi AdSense hesabını Analytics hesabına bağlayacaksanız onu seçin.
  • Seçimi yaptıktan sonra ‘Devam Et‘ butonuna tıklayın.
  • Daha sonra AdSense verilerinizin hangi Analytics görünümüne sahip olarak kullanılacağını seçin.
  • Ardından ‘Bağlantıyı Etkinleştir‘ seçeneğine tıklayın.
  • Son olarak ‘Bitti‘ butonuna tıklayarak işleminize son vermiş olabilirsiniz.

Evet değerli takipçilerimiz ve ziyaretçilerimiz, artık AdSense ve Analytics hesaplarını bağlama işlemini gerçekleştirmiş olduk. Aklınıza takılan sorular varsa bizlere konumuzun altında yorum olarak sorabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir