SİNEMA/TV

Uçak Kazası Temalı Filmler: 10 Etkileyici Film

Siz de bizler gibi uçak kazası konulu filmler izlemeyi seviyorsanız, sizlere IMDb puanı yüksek 10 muhteşem etkileyici filmi listeledik. Özellikle Lost dizisini izleyip uçak temalı film merakı içine giren kişiler için geçmişten günümüze kadar olan en kaliteli uçak kazası konulu filmleri konumuz içerisinde bir araya getirdik. Hadi gelin birlikte mutlaka izlemeniz gereken uçak kazası temalı filmler hangileri inceleyelim.

Uçak Kazası Temalı Filmler: IMDB Puanı Yüksek 10 Etkileyici Film

Kimileri komedi filmlerini severken kimileri ise aksiyon dolu filmler sever. Kimi insanlar ise uçak kazası içeren filmleri sevebiliyor. İşte o nedenle bu konu içerisinde teması uçak kazası olan 10 filmi sizler için hazırladık.

Anka’nın Uyanışı – The Flight of the Phoenix (2004) – Uçak Temalı Filmler

Anka’nın Uyanışı filmi orijinal adı The Flight of the Phoenix olan ve 1965 yapımı filmin modern versiyonu olan uçak kazası konulu film olduğunu söyleyebiliriz. Macera filmleri ve Felaket filmleri türünde yer alan 2004 yapımı Anka’nın Uyanışı filmi konusu Gobi çölüne düşen uçaktan kurtulan yolcular doğanın içinde zorlu bir yaşam mücadelesi içine girer ve en sonunda düşen uçağın parçaları ile yeni bir uçak yapma kararı alırlar. Filmin başrollerinde Dennis Quaid ve Giovanni Ribisi gibi isimler yer almaktadır. 2004 yapımı filmin IMDb puanı ise 6.1 olarak dikkat çekiyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise John Moore yer alıyor.

Kritik Karar – Executive Decision (1996) – Uçak Temalı Filmler

Orijinal adı Executive Decision olan Kritik Karar filmi 1996 senesi uçak kazası konulu filmler içinde yer alıyor. Stuart Baird’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Kurt Russell, Steven Seagal, Halle Berry, Oliver Platt, David Suchet ve John Leguizamo gibi isimler yer alıyor. Filmin konusu ise kısaca kaçırılan bir uçağın kurtarılmasını ele alıyor. Filmin IMDb puanı ise 6.4 olarak dikkat çekiyor.

Son Durak – Final Destination (2000) – Uçak Temalı Filmler

Orijinal adı Final Destination olan Son Durak filmi, serinin ilk filminde uçak kazası ile başlamasıyla dikkat çekiyor ve bu da elbette 2000 senesinde Final Destination filmini uçak kazası konulu filmler arasına dahil ediyor. Az çok Son Durak serisini izleyenler filmin konusu bilseler de biz yine de konusundan kısaca bahsedecek olursak, bir grup lise arkadaşı Paris’e geziye gidecektir. Alex, rüyasında uçağın düştüğünü görür ve arkadaşlarını gördüğü rüyayı anlatır. Tabi arkadaşlar inanmaz fakat Alex ile beraber birkaç arkadaşı her ne kadar atlatsa da ölüm onların da peşini bırakmayacaktır. Jeffrey Reddick’in oluşturduğu karakterlerden uyarlandığı filmin IMDb puanı ise 6.7 olarak dikkat çekiyor.

Con Air (1997) – Uçak Temalı Filmler

Simon West’in yönetmenliğini yaptığı Con Air filmi de uçak kazası konulu filmler arasında yer alıyor. 1997 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Nicolas Cage ve Jonhn Cusack gibi isimler yer alıyor. Aksiyon filmleri ve gerilim filmleri türündeki Con Air filmi, suçluların bir hapishaneden başka bir hapishaneye nakil edilirken suçlular içinden bir tanesinin uçağı ele geçirmesi ile olayların gelişmesini konu olarak işlemiştir. Filmin IMDb puanı ise 6.9 olarak dikkat çekiyor.

The Grey (1993) – Uçak Temalı Filmler

Şimdi sizi bu film ile tam tamına 27 sene öncesine götürüyoruz. 1993 yapımı The Grey filmi de uçak kazası konulu filmler arasında yer alıyor. 6.8 IMDb puanına sahip olan The Grey filminin konusu kısaca petrol sondaj işinde çalışmak için Alaska’ya giden ekibin uçağının düşmesi sonrasında vahşi kurtlar, inanılmaz derecedeki soğuk ve kazanın sonrasında aldıkları yaralar ile dayanılmaz bir mücadele içine girerler. Uçak kazası temalı filmler dışında hayatta kalma mücadelesini de içinizde hissedeceğiniz kaliteli filmlerden bir tanesi.

Non-Stop (2014) – Uçak Temalı Filmler

2014 senesi yapımı aksiyon gerilim filmlerinden bir tanesi olan Non-Stop filmi de uçak kazası temalı filmler içinde yer alıyor. Filmin konusu kısaca bir uçak kaçırılır ve emekli bir askere o uçağı kaçıranlardan mesaj gönderilir. Mesajda hesaplarına 150 milyon dolar gönderilmesini istediklerini ve gönderilmediği taktirde 20 dakika arayla bir kişiyi öldüreceklerini söyleyen bir mesaj yazar. Yerden binlerce metre yükseklikte yaşanan muhteşem bir film. Filmin IMDb puanı ise 7.0 olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşamak İçin – Alive (1993) – Uçak Temalı Filmler

Orijinal adı Alive olan Yaşamak İçin filmi de yaklaşık 27 senelik bir filmdir. Uçak temalı filmler arasında yer alan Alive filmi konusu yine düşen bir uçak ve bu uçak içerisinden sağ olarak çıkanların doğa ile verdiği hayatta kalma mücadelesini konu olarak işlemiştir. 1993 yapımı bu filmin IMDb puanı ise 7.1 olmasıyla izlenmeye değer bir olduğunu gösteriyor.

Uçuş – Flight (2012) – Uçak Temalı Filmler

Bu sefer fazla uzağa gitmiyoruz. 8 sene öncesine gidiyoruz. 2012 senesinde vizyona giren orijinal adı Flight olan Uçuş filmi de uçak kazası temalı filmler arasında yer alıyor. Her ne kadar özel hayatı sorunlu biri de olsa pilotluk konusunda oldukça iyi olan bir adamın, neredeyse düşmek üzere olan bir uçağı ne yapıp edip düşmeden zorda olsa bir yere indirmesi ve yolcuların büyük çoğunluğunun kurtulmasına fakat her ne kadar halk kahramanı olarak görünse de kanında alkol çıkması sonucunda bütün olayları sorumlusu kendi olduğu düşünülür. İşte bu anda her şey karmakarışık bir hal alır. IMDb puanı 7.3 olan havacılık filmi Uçus’u izlemenizi tavsiye ederiz.

Sully (2016) – Uçak Temalı Filmler

Yine fazla uzağa gitmeden 2016 senesi filmlerinden olan ve yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı Sully filmi de uçak kazası konulu filmler arasında yer alıyor. 7.5 IMDb puanına sahip olan Sully filmi konusu New York Uçak Kazası’nı anlatan bir filmdir. Yani kısaca gerçek hikayeden esinlenerek çekilmiştir. Tom Hanks’in başrol alması filmi daha da ilgi çekici bir hale getirdi diyebiliriz. Filmin kısaca konusu Amerika’nın New York eyaletinden kalkan bir Airbus uçağının bir kaz sürüsüne çarpması ve sonucunda iki motorunun arızalanmasıyla Pilot Chesley Sullenberger’ın kısa süre zarfı içerisinde 155 kişinin hayatını belirleyecek bir karar alması gerektiğini anlatıyor..

Uçuş 93 – United 93 (2006) – Uçak Temalı Filmler

Orijinal adı United 93 olan ve yaklaşık olarak 14 senelik bir olan Uçuş 93 filmi de uçak temalı filmler arasında yer alıyor. Listemizin içerisinde 7.6 ile en yüksek IMDb puanına sahip olan Uçuş 93 filmi konusu ise 11 Eylül saldırısının olduğu gün kaçırılan United 93 adlı uçağın içinde geçen olayları konu olarak işlemiştir. Tanınmış oyunculardan değil de gerçek pilot ve hosteslerden oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip olması filmi daha da ilgi çekici hale sokmuş diyebiliriz. Filmde öyle kahramanlık yapayım da onun hayatını kurtarayım olayı yok. Yetkililerin düşmüş olduğu acizliğin yanı sıra hayatta kalma mücadelesini anlattığını söylemek mümkündür.

Bu konumuzda sizlere uçak kazası konulu filmler arasında en yüksek IMDb puanına sahip olan ve oldukça kaliteli filmlerin listesini hazırladık. Her ne kadar bazıları çok çok eski tarihlerde çekilmiş olsa da günümüzde uçak temalı filmler arayanlar için film tavsiyesi olarak sunulan kaliteli filmler diyebiliriz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Nasıl mı Yapılır

10 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak internet sektöründe çeşitli alanlarda çalışmalara imza atan ve şimdilerde nasilmiyapilir.com sitesinde Nasıl sorusuna karşılık gelen soruların cevaplarını vermeye çalışan webmaster yazarı. Bilginin gücünü her geçen gün daha da iyi anlayan ve gün geçtikçe de unutulan bilginin taze tutulmasına olanak sağlayan içerikler ile 'nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl alınır, nasıl verilir, nasıl izlenir' gibi soruların yanıtlarını güncel bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir